KONSPEKT LEKCJI Temat: Wzory skróconego mnożenia.

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Temat: Wzory skróconego mnożenia.
Beata Pytlak
Gimnazjum nr 1
w Sochaczewie
28.10.2002r.
KONSPEKT LEKCJI
Temat: Wzory skróconego mnożenia.
Program nauczania: „Od Pitagorasa do Euklidesa”.
Kl. II
Cele nauczania:
•
Uczeń nazywa i zapisuje wyrażenia algebraiczne.
•
Uczeń rozróżnia wyrazy podobne i potrafi je zredukować.
•
Uczeń potrafi pomnożyć sumy algebraiczne przez siebie.
•
Uczeń pozna wzory skróconego mnożenia.
•
Uczeń stosuje wzory skróconego mnożenia w sytuacjach typowych.
Cele wychowania:
•
Uczeń dba o porządek i staranność zapisu.
•
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
•
Uczeń poznaje wykorzystanie technologii informacyjnej do rozwiązywania problemów.
Metody nauczania:
•
Problemowa.
•
Praca samodzielna i równym frontem.
•
Pokaz komputerowy.
Materiały wykorzystywane na lekcji:
•
Komputer i program „Microsoft PowerPoint”.
•
Zeszyty przedmiotowe.
•
Kreda, tablica.
•
Prezentacja opracowana w programie „Microsoft PowerPoint” przez B. Pytlak.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie tematu lekcji i przedstawienie go na monitorze komputera.
3. Realizacja tematu lekcji.
Przypomnienie definicji potęgi i jej interpretacji graficznej. (slajd 2)
- Na tablicy nauczyciel pisze wyrażenie (a + b)2, a uczeń podaje jego nazwę. Następnie uczeń
wyprowadza wzór na kwadrat sumy stosując zasadę mnożenia każdy przez każdy składnik.
Wprowadzenie wzoru na kwadrat sumy i prezentacja dowodu. (slajdy 3 – 5)
(a + 2)2 =
Przykład 1.
- Na tablicy nauczyciel pisze wyrażenie (a - b)2, a uczeń podaje jego nazwę i przedstawia za
pomocą sumy algebraicznej.
Wprowadzenie wzoru na kwadrat różnicy i prezentacja dowodu. (slajdy 6 – 8)
(x - 2)2 =
Przykład 2.
- Na tablicy nauczyciel pisze wyrażenie a2 - b2, a uczeń podaje jego nazwę. Następnie uczeń
wykonuje mnożenie (a - b)(a + b)=
Wprowadzenie wzoru na różnicę kwadratów i prezentacja dowodu. (slajdy 9 – 11)
Przykład 3.
(a - 1)(a + 1) =
2
(x + 5) =
(z - 3)2 =
(2 - x)(2 + x) =
Wykorzystując powyższe wzory można szybko obliczyć w pamięci kwadraty liczb:
312=,
292=,
99 . 101=
4. Przypomnienie wiadomości poznanych na lekcji. (slajd 12)
5. Zadanie pracy domowej.
Nauczyć się poznanych wzorów oraz Ćw. 12/15, a), b) (2 przykłady).
Załącznik: dyskietka z prezentacją.