TdP: Kolejna wygrana Majki. Paterski najlepszym "góralem"

TdP: Kolejna wygrana Majki. Paterski
najlepszym "góralem"
Królewski, 6.etap tegorocznej edycji wyścigu Tour de Pologne został rozegrany na trasie z Bukovina
Terma Hotel Spa do Bukowiny Tatrzańskiej a długość jego wynosiła 174 kilometry. Na początek
kolarze pokonywali trzy krótkie, 5-kilometrowe pętle które prowadziły przez Zakopane. Następnie
wjechali na dużą, prawie 40-kilometrową pętlę, którą musieli pokonać aż czterokrotnie. Właśnie na
tej rundzie, która znana była kolarzom z ubiegłego roku, znajdowały się najtrudniejsze podjazdy z
górskimi premiami na Zębie, Gliczarowie i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie usytuowana została
również meta etapu.
Na pierwszych kilometrach trasy, kiedy trasa prowadziła jeszcze po stosunkowo płaskim terenie,
dochodziło do wielu ataków i prób odjazdów. Peleton skrupulatnie kasował wszystko i nie dopuszczał
do żadnego ucieczki. Przed podjazdem na pierwszą górska premię pod Ząb, zaatakowali Maciej
Paterski (CCC Polsat Polkowice), lider klasyfikacji górskiej i Damiano Caruso (Cannondale).
Doskoczył do nich Christain Meier (Orica) i w trojkę rozpoczęli podjazd na górską premię. Jak
przystało na najlepszego „górala”, Maciej Paterski zaatakował przed premią i zdobył komplet
punktów umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji górskiej. Po pokonaniu premii górskiej do
uciekającej trójki doskoczyło kilku kolarzy i utworzyła się ośmioosobowa w składzie: Maciej Paterski
(CCC Polsat Polkowice), Damiano Caruso (Cannondale), Christain Meier (Orica), Sergey Lagutin
(Rusvelo), Alexis Vuillermoz (Ag2r), Sergiei Chernetcki (Katusha), Davide Malacarne (Europcar) i
Johannes Froehglinger (Giant).Ósemka uciekinierów dość szybko wypracowała przewagę, która pod
koniec pokonywania pierwszej rundy wynosiła około 5 minut. Na górskich premiach, których podczas
dzisiejszego etapu było aż osiem, Maciek Paterski konsekwentnie wygrywał premia za premią. Kiedy
wygrał piątą, było już wiadomo, że ilość zdobytych punktów gwarantuje mu zwycięstwo w
klasyfikacji górskiej wyścigu.
Na ostatnie okrążenie uciekinierzy wjechali z 50 sekundową przewagę i było już pewne, że
niebawem zakończy się ich przygoda. Ekipa Tinkoff-Saxo w pełni kontrolowała przebieg rywalizacji i
na podjeździe pod Gliczarów narzuciła mocne tempo, co pozwoliło mocno zredukować i tak mocno
przerzedzony peleton. W 35-osobowej czołowej grupie kręcili m.in. Marek Rutkiewicz i Davide
Rebellin (CCC Polsat Polkowice).
Ostatnie finałowe metry to popis możliwości Rafała Majki (Tinkoff-Saxo), który samotnie zaatakował i
z łatwością odjechał rywalom. Tak jak poprzedniego dnia w pogoń za Majka ruszyli kolarze ekipy
Movistar: Intxausti i Izaguirre. Nie zdołali dogonić Majkę, który z 10 sekundowa przewaga minał
linie mety w Bukowinie Tatrzańskiej zostając zwycięzcą 6.etapu. Drugi finiszował Benat Intxausti, a
trzeci był Ion Izaguirre (obaj Movistar).
Na 12. miejscu, ze stratą 27 sekund, linie mety minął Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), a
na miejscu 19-tym zakończył etap, Davide Rebellin.
Rafał Majka został liderem klasyfikacji generalnej. Marek Rutkiewicz zajmuje 10.miejsce.
Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) najlepszy “góral” Tour de Pologne.