Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej Temat zajęcia: „Woda

Transkrypt

Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej Temat zajęcia: „Woda
Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej
Temat zajęcia: „Woda zdrowia doda”
Data: 4.12.2013
Nauczyciel: Andrzejewska Patrycja
Grupa: 4latki
Cel główny:
- zachęcenie dzieci do spożywania wody
- zwrócenie uwagi na korzystny wpływ wody na samopoczucie
- rozwijanie sprawności ruchowej poprzez aktywne zabawy ruchowe
- badanie właściwości wody za pomocą zmysłów
Metody:
- badawcze,
- słowna,
- czynna,
- oglądowa
Formy:
- Praca z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Kubeczki z wodą , płyta CD z dźwiękiem szumu strumyka i kapiącej wody, ilustracje
ukazujące znaczenie wody, szarfy, woreczki, ringo, puzzle z butelką wody
Przebieg zajęcia:
1. Ułożenie puzzli z butelką wody i rozwiązanie zagadki o wodzie przy dźwiękach szumu
strumyka i kapania wody.
2. Wodne doświadczenie:
-określenie przez dzieci smaku, koloru i zapachu wody
3. Podzielenie dzieci na dwie drużyny, rzucanie woreczkiem do celu, slalom. Odpoczynek po
ćwiczeniach, napicie się wody, rozmowa na temat uzupełniania wody po wysiłku fizycznym
4. „Komu potrzebna jest woda?”- rozmowa połączona z pokazem ilustracji ukazujących
życiodajne właściwości wody.
5. Uzmysłowienie że ciało człowieka zbudowane jest głównie z wody. Budowanie
niebieskich wodnych ludzików z klocków
6. „Woda potrzebna jest do...”- ruch twórczy – obrazowanie czynności przy których
wykonywaniu potrzebna jest woda / np. myjemy ręce, zęby, pierzemy, pijemy wodę,
pływamy, podlewamy kwiaty.