Czym jest patriotyzm?

Transkrypt

Czym jest patriotyzm?
Czym jest patriotyzm?
2x45 min
Scenariusz z wykorzystaniem burzy mózgów i dyskusji
Cele lekcji:
Przygotowanie do lekcji:
Uczeƒ:
• wyjaÊnia znaczenie terminów: ojczyzna, patriotyzm,
nacjonalizm, szowinizm, kosmopolityzm,
• tworzy definicje poj´cia ojczyzna,
• wymienia cechy postawy patriotycznej,
• omawia ró˝nice mi´dzy dawnymi a współczesnymi
zachowaniami patriotycznymi,
• podaje nazwiska Polaków-patriotów, ˝yjàcych zarówno
w przeszłoÊci, jak i obecnie,
• opisuje ró˝ne rodzaje patriotyzmu przedstawione
w filmie,
• samodzielnie formułuje wnioski z dyskusji,
• ch´tnie i otwarcie wyra˝a swoje zdanie podczas rozmowy na forum klasy,
• odczytuje informacje z wykresu,
• aktywnie uczestniczy w lekcji.
Metody:
• metody aktywizujàce – burza mózgów, dyskusja,
• praca z materiałem filmowym,
• rozmowa kierowana,
• praca z tekstem.
Przed rozpocz´ciem zaj´ç nauczyciel przygotowuje rzutnik multimedialny, za pomocà którego wyÊwietli film.
Lekcj´ mo˝na równie˝ przeprowadziç w pracowni informatycznej, wykorzystujàc dost´pne komputery.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,
podanie tematu lekcji, rozdanie kart pracy.
2. Wskazana przez nauczyciela osoba przypomina,
o czym była mowa na poprzednich zaj´ciach. Wypowiedê
ucznia zostaje oceniona.
3. Ochotnicy odpowiadajà na pytanie, co oznacza termin
ojczyzna. Nast´pnie z pomocà nauczyciela tworzà
definicje poj´cia. Wybrana osoba zapisuje je na tablicy
(przykładowe wyjaÊnienia terminu znajdujà si´
w Materiałach dla nauczyciela).
4. W celu wprowadzenia w tematyk´ filmu uczniowie
samodzielnie zastanawiajà si´ nad tym, czym jest dla
nich ojczyzna. Wnioski notujà w zeszytach, a nast´pnie przedstawiajà swoje spostrze˝enia.
Faza realizacyjna
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Ârodki dydaktyczne:
• film „Patriotyzm” z publikacji „Okiem reportera”,
• karta pracy „Patriotyzm” („Okiem reportera”, s. 12–14),
• podr´cznik do wiedzy o społeczeƒstwie „DziÊ i jutro.
Cz´Êç 1” (s. 57–61),
• rzutnik multimedialny,
• arkusze papieru, flamastry.
1. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonujà çwiczenie 1. z karty pracy („Okiem reportera”, s. 12 a ).
Wyznaczone osoby odczytujà swoje odpowiedzi –
wymieniajà działania i zachowania Êwiadczàce o miłoÊci do ojczyzny.
2. Korzystajàc z rzutnika multimedialnego lub komputera, nauczyciel wyÊwietla film „Patriotyzm” z płyty dołàczonej do publikacji „Okiem reportera”. Po zakoƒczeniu projekcji uczniowie wykonujà çwiczenie 2. z karty
pracy b .
„Okiem reportera”
a
f
g
b
e
s. 12–13
1
s. 14–15
3. Nauczyciel dzieli zespół klasowy na cztery dru˝yny.
• Grupa I i II okreÊla, jakie cechy powinny charakteryzowaç patriot´ w czasie pokoju.
• Grupa III i IV ustala, jakimi cechami powinien si´
odznaczaç patriota w trakcie wojny.
Podczas wykonywania zadania uczniowie pracujà
metodà burzy mózgów. Wszystkie pomysły zapisujà na
arkuszach otrzymanych od nauczyciela. Po upływie
wyznaczonego czasu liderzy zespołów umieszczajà plakaty na tablicy i przedstawiajà spostrze˝enia na forum
klasy.
4. Na polecenie nauczyciela uczniowie zapoznajà si´
z wykresem ze s. 58 podr´cznika c . Nast´pnie porównujà odpowiedzi ankietowanych z wynotowanymi
przez siebie cechami. Formułujà ogólny wniosek i zapisujà go w zeszycie.
5. Uczniowie przyglàdajà si´ fotografiom zamieszczonym
na s. 57 d i wykonujà pisemnie polecenia z çwiczenia 1.
Wybrane osoby odczytujà swoje odpowiedzi.
6. Nauczyciel inicjuje dyskusj´ dotyczàcà zachowaƒ
patriotycznych w codziennym ˝yciu młodzie˝y.
Uczniowie wypowiadajà si´ na ten temat na podstawie
własnych doÊwiadczeƒ oraz informacji zawartych
w obejrzanym filmie.
7. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonujà çwiczenie 4. z karty pracy e . Zapoznajà si´ z opisanym problemem i przeprowadzajà dyskusj´ na jego temat.
Nast´pnie formułujà wnioski z rozmowy i zapisujà je
w karcie pracy. Ch´tne osoby prezentujà swoje spostrze˝enia.
Faza podsumowujàca
1. Podczas rozmowy nauczyciel tłumaczy, ˝e patriotyzm
mo˝e byç pojmowany na ró˝ne sposoby – cz´sto tak˝e
ze szkodà dla innych. WyjaÊnia, czym jest nacjonalizm
i szowinizm, oraz podaje przykłady tych postaw.
2. Uczniowie samodzielnie wykonujà çwiczenie 6. ze s. 60
podr´cznika. Wyznaczone osoby przedstawiajà, jak
przyporzàdkowały terminy do opisów.
3. W ramach podsumowania zaj´ç ochotnicy odpowiadajà, czy po lekcji zmienił si´ ich sposób rozumienia poj´cia patriotyzm. Swoje wypowiedzi uzasadniajà właÊciwymi argumentami.
4. Nauczyciel ocenia prac´ i zaanga˝owanie uczniów na
lekcji.
5. Zadanie domowe:
Wykonaj çwiczenie 3. f i 5. g z karty pracy („Okiem
reportera”, s. 13–14).
Materia∏y dla nauczyciela
Przykładowe definicje terminu „ojczyzna”
• Ojczyzna – miejsce, zazwyczaj kraj, z którym człowiek zwiàzany jest m.in. poprzez
pochodzenie oraz poczucie przynale˝noÊci i odpowiedzialnoÊci.
• Ojczyzna – poj´cie okreÊlajàce paƒstwo, z którym człowiek powiàzany jest szczególnà
wi´zià emocjonalnà. Chodzi tu najcz´Êciej o miejsce urodzenia bàdê zamieszkania przodków.
• Ojczyzna – kraj, w którym ktoÊ si´ urodził, którego jest obywatelem lub z którym czuje
wi´ê narodowà.
• Ojczyzna – terytorium zamieszkiwane w wi´kszoÊci przez jeden naród.
„DziÊ i jutro. Cz´Êç 1”
c
d
Podr´cznik do wiedzy o społeczeƒstwie,
s. 56–57
2
Podr´cznik do wiedzy o społeczeƒstwie,
s. 58–59