Konspekt zajęć - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu

Transkrypt

Konspekt zajęć - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
KONSPENKT LEKCYJNY
TEMAT LEKCJI: Ćwiczenia przygotowujące do wykonania zagrywki tenisowej
ZADANIE DODATKOWE: doskonalenie odbić górnych i dolnych w piłce siatkowej
Miejsce ćwiczeń – sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących – 13
Klasa Va – dz, ch
Cele lekcji:
Poznawczy: nauka zagrywki tenisowej,
doskonalenie odbić górnych i dolnych w piłce siatkowej
Kształcący: kształcenie zwinności, skoczności i sprawności specjalnej,
kształtowanie koordynacji ruchowo-wzrokowej,
poprawne wykonywanie ćwiczeń
Wiadomości: samokontrola w czasie ćwiczeń, współdziałanie w grupie,
bezpieczeństwo w czasie zajęć
Potrzebne przyrządy – piłki do siatkówki, siatka, gwizdek
Prowadzący – nauczyciel wychowania fizycznego - Julita Urszulak
TOK ZAJĘĆ
NAZWA I OPIS ĆWICZENIA
L. p. /
CZAS
UWAGI OGRANIZACYJNE
I. Część wstępna
a) część
organizacyjno –
porządkowa
b) część
ogólnorozwojowa
Zbiórka uczniów w kole
Przywitanie grupy
2 min
Sprawdzenie obecności
Zapoznanie grupy z
tematem zajęć
- zwrócenie uwagi na
bezpieczeństwo podczas
zajęć
motywacja uczniów do
aktywnego udziału w
zajęciach
bieg dookoła sali 3x (po
przebiegnięciu regulacja
oddechu)
podskoki raz na jednej, raz
na drugiej nodze
- trucht z krążeniem ramion
w przód
- trucht z krążeniem ramion
w tył
10
min
- ćwiczenia wykonywane
indywidualnie przez
uczniów po przekątnej sali
1
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
- krok dostawny z rękoma do
pajaca prawym bokiem
- krok dostawny z rękoma do
pajaca lewa strona
- bieg tyłem
- przeplatanka
- bieg, na środku obrót przez
bark w wyskoku
- „ zbieranie ziemniaków”
- marsz w podporze tyłem do
linii, dalej trucht
- skoki na nodze prawej do
połowy przekątnej, druga
połowa noga lewa
- skip A
- skip C
- dwóch pierwszych uczniów
leżenie przodem, na gwizdek
szybki bieg do wyznaczonej
linii
- dwóch pierwszych uczniów
leżenie tyłem, na gwizdek
szybki bieg do wyznaczonej
linii
II. Część główna
a) część
wprowadzająca
Doskonalenie odbić
sposobem górnym oraz
dolnym
- odbicia piłki w parach tylko
sposobem górnym
- odbicia piłki w parach tylko
sposobem dolnym
- jeden uczeń odbija
sposobem górnym drugi
przyjmuje odbiciem dolnym,
zmiana
- dwa odbicia sposobem
górnym nad głową następnie
odbicie sposobem dolnym do
Ćwiczenia wykonywane
8 min przez uczniów w parach
będących naprzeciwko
siebie
Prowadzący przypomina
prawidłowe ułożenie rąk do
odbicia górnego i dolnego
oraz zwraca uwagę na
dokładne wykonywanie
ćwiczeń
2
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
partnera, który powtarza tą
sekwencję
b) część
zasadnicza
Nauka zagrywki sposobem
górnym-tenisowym
- nauczyciel dokonuje
20 min pokazu i omawia poprawne
- pokaz i omówienie techniki
wykonanie zagrywki
wykonania zagrywki
sposobem górnym
sposobem górnymtenisowym przez nauczyciela
- w czasie ćwiczeń
korygowanie przez
- rzuty piłki imitujące
nauczyciela błędów
wykonanie zagrywki
popełnianych przez uczniów
- podrzut i chwyt piłki w
momencie przewidywanego
uderzenia
- ćwiczenie wykonywane w
parach
- zbicie piłki znad głowy i jej
odbicia od boiska
- zagrywka piłki przez siatkę
na przeciwległą stronę boiska
wykonywana z linii środkowej
x10
zagrywka piłki do partnera
stojącego po przeciwnej
stronie siatki, który stara się
przyjąć zagrywkę sposobem
dolnym i przebić ją na drugą
stronę boiska x10
Gra szkolna 3x3
- doskonalenie wszystkich
elementów i umiejętności w
grze w piłkę siatkową ze
szczególnym uwzględnieniem
poprawnego wykonania
zagrywki
- podział uczniów na 4
zespoły „3”
- korygowanie błędów w
czasie gry ze zwróceniem
uwagi na zagrywkę
3
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
III Część końcowa
Ćwiczenia oddechowe
w leżeniu tyłem, nogi
5 min
ugięte w stawach
biodrowych i kolanowych,
ręce wzdłuż tułowia - głęboki
wdech i wydech
- zabawa uspokajająca
„minutka”
- czynności organizacyjnoporządkowe
 zbiórka ćwiczących,
 omówienie zajęć
przez prowadzącego
 pożegnanie grupy
- ćwiczenia wykonywane w
miejscu w rozsypce
- podsumowanie zajęć
przez prowadzącego,
zwrócenie uwagi na błędy w
wykonywaniu zadań,
zachęta do dalszych
ćwiczeń
4