Lekcja otwarta z ekonomiki handlu

Transkrypt

Lekcja otwarta z ekonomiki handlu
KONSPEKT LEKCJI POWSTAŁY JAKO PRODUKT PROJEKTU „CLIL METHODOLOGY AND
IMPLEMENTATIONOF LANGUAGES TAUGHT IN SECONDARY VOCATIONAL SCHOOLS” W RAMACH
PROGRAMU ZAGRANICZNA MOBILNOŚC SZKOLNEJ KADRY EDUKACYJNEJ W RAMACH PROJEKTÓW
INSTYTUCJONALNYCH WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH ŚRODKÓW
EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO
Grażyna Musiolik
Edyta Bańczyk
ZSE Wodzisław Śl.
Wodzisław Śl.,11.06.2014
Klasa II THI
Temat: Logarytmy i potęgi z elementami języka angielskiego
Cele lekcji:
 Cele operacyjne:
o dotyczące wiadomości: uczeń zna następujące pojęcia w języku angielskim:
logarytm, liczba logarytmowana, podstawa logarytmu, potęga, podstawa i wykładnik
potęgi, iloraz, iloczyn, suma i różnica
o dotyczące umiejętności: uczeń potrafi rozwiązać zadania z zakresu logarytmów i
potęg, których treść zadana jest w języku angielskim
o dotyczące postawy: kształtowanie wśród uczniów umiejętności współpracy z innymi,
kształtowanie cech spostrzegawczości i dokładności
Formy organizacyjne:
 zajęcia równym frontem
 praca w małych grupach
Metody nauczania
 ćwiczeniowa
 pogadanka
Środki dydaktyczne
 komputer i projektor
 kartki z zadaniami
Przebieg lekcji
I. Część wstępna lekcji
1. Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji
2. Wprowadzenie terminologii z zakresu potęg i logarytmów w języku angielskim
logarytm – logarithm, log
podstawa logarytmu – logarithm base
Potęga – power
Podstawa potęgi – power base
Wykładnik potęgi – the power index
Iloczyn – product
Suma – amount, total
Mnożenie – multiplication
Dodawanie – addition, summation
Iloraz – quotient, ratio
Odejmowanie – subtraction
Pierwiastek – root
Liczba log. – log number
II. Zasadnicza część lekcji
1. Twierdzenia dotyczące potęg
 a n  a m  a nm multiplying powers with the same basis is equal to the power of the
same base and the power index equal to the sum of the index of each factor






a n : a m  a nm quotient of powers with the same basis is equal to the power of the
same base and the power index equal to the difference exponents dividend and divisor
(a n ) m  a nm power of the power is equal to the power of the same base and an index
equal to the product
a n  b n  (a  b) n multiplying powers with the same index is equal to the power of the
same index and basis equal to the product of these powers
a n : b n  (a : b) n quotient of powers with the same index is equal to the power of the
same index and the base equal to the quotient of these powers
1
a  n  ( ) n a to the power of minus n equals a fraction of 1 divided by a in brackets to
a
the power of n
m
m
a  a n n root of a to the power of m equals a to the power of m divided by n
(fraction of m nth)
n
2. Twierdzenia dotyczące logarytmów
 log a b1  log a b2  log a (b1  b2 )
 log a b1  log a b2  log a (b1 : b2 )

log a b n  n log a b
3. Zadania
1) CALCULATE
a) log 2 2 8 
b) log 0,12  log 0,3  log 25 
2. INTRODUCE A NUMBER IN THE FORM OF A POWER BASE OF THE FIGURE 3
a) 34  31 2 
b) (3 2 ) 2
c) 3
3 1
2

1 3
:3

3) PROVE THAT FOR ANY x, y, z  R
x
y
a) log  log  0
y
x
2 2
b) log x y  log x  log y  log xy
A GIVEN EQUALITY IS TRUE
4) Two hours after the start of the experiment a number of bacteria was equal to 1200 and,
after six hours, increased to 10800.
The number of bacteria depending on the time t (in hours) describes the formula y=yoat
where y0 is the starting number of bacteria while a is a certain constant. Calculate how many
bacteria were at the beginning of the experiment and how many after 10h
III Czynności końcowe lekcji
1. Rekapitulacja lekcji
2. Zadanie pracy domowej
1.CALCULATE
a) log 2 2 8 
b) log 0,12  log 0,3  log 25 
2. INTRODUCE A NUMBER IN THE FORM OF A POWER BASE OF THE FIGURE 3
a) 34  31 2 
b) (3 2 ) 2
c) 3
3 1
2
: 31

3

3. PROVE THAT FOR ANY x, y, z  R A GIVEN EQUALITY IS TRUE
x
y
a) log  log  0
y
x
2 2
b) log x y  log x  log y  log xy
4. Two hours after the start of the experiment a number of bacteria was equal to 1200 and,
after six hours, increased to 10800. The number of bacteria depending on the time t (in
hours) describes the formula y=yoat where y0 is the starting number of bacteria while a is a
certain constant. Calculate how many bacteria were at the beginning of the experiment and
how many after 10h.
1.CALCULATE
a) log 2 2 8 
b) log 0,12  log 0,3  log 25 
2. INTRODUCE A NUMBER IN THE FORM OF A POWER BASE OF THE FIGURE 3
a) 34  31 2 
b) (3 2 ) 2
c) 3
3 1
2

1 3
:3

3. PROVE THAT FOR ANY x, y, z  R A GIVEN EQUALITY IS TRUE
x
y
a) log  log  0
y
x
2 2
b) log x y  log x  log y  log xy
4. Two hours after the start of the experiment a number of bacteria was equal to 1200 and,
after six hours, increased to 10800. The number of bacteria depending on the time t (in
hours) describes the formula y=yoat where y0 is the starting number of bacteria while a is a
certain constant. Calculate how many bacteria were at the beginning of the experiment and
how many after 10h.
CALCULATE
log 9
3
log 25
27 
5
125 
log 500  log 0,1  log 2 
log 9 3  log 3 4 3 
2 4
(4
2
 21
2 1
)
2
2 1


CALCULATE
log 9
3
log 25
27 
5
125 
log 500  log 0,1  log 2 
log 9 3  log 3 4 3 
2 4
(4
2
 21
2 1
)
2
2 1

