Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

Transkrypt

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
Temat: Unihokej – doskonalenie techniki i taktyki gry w unihokeja.
Miejsce: Sala gimnastyczna
Klasa: III
Czas trwania zajęć: 45 min
Zakładana liczba ćwiczących: 20 chłopców
Przyrządy i przybory: kije i piłki do unihokeja, bramki, pachołki, ławeczki
Prowadzący: MICHAŁ GRZYWACZ
OGÓLNE CELE LEKCJI:
Kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej z akcentem na koordynację ruchową i orientację przestrzenną.
Doskonalenie umiejętności posługiwania się kijem i piłką podczas różnych ćwiczeń i gier.
Utrwalanie i przekazywanie wiedzy dotyczącej przepisów i zasad gier rekreacyjno-sportowych
Wyrabianie umiejętności samooceny.
ZADANIE GŁÓWNE:
Doskonalenie techniki i taktyki gry w unihokeja.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE W ZAKRESIE:
Sprawności motorycznej
Uczeń - rozwinie koordynację ruchową i orientację przestrzenną
- zwiększy szybkość reakcji, zręczność i zwinność
- rozwinie siłę mięśni rąk i nóg
Umiejętności
Uczeń - potrafi posługiwać się kijem i piłką
- wykona strzały na bramkę z miejsca i w biegu poprzez uderzenie piłki lub jej pchnięcie
- potrafi wykonać zwód ciałem z piłką i bez piłki,
Wiadomości
Uczeń - zna przepisy gry w unihokeja
- wie jaka jest różnica między uderzeniem a pchnięciem piłki do bramki
- wie jakie jest znaczenie wykonywanych zadań,
- posiada wiedzę na temat dokonywania samokontroli poprawności wykonywanych ćwiczeń
Zadania wychowawcze
- współpracowanie ucznia w zespole
- samokontrola i samoocena ucznia
Forma realizacji zadań:
- ścisła,
- gra szkolna
Formy organizacyjne pracy z uczniami:
- zespołowe: podział uczniów na cztery zespoły
- prowadzenia zajęć : frontalna, indywidualna
Metody realizacji zadań:
- naśladowcza
- zabawowa
- zabawowo-ścisła
Metody nauczania ruchu:
- syntetyczna
- współzawodnictwo zespołowe
- wpływu sytuacyjnego
Metody zdobywania i przekazywania wiedzy:
- pogadanka
- pokaz z objaśnieniem
Tok lekcji
1
Część
wstępna –
czynności
organizacyjno
porządkowe
Zabawa
ożywiająca
1
Docelowe
2
Zapoznanie
z zadaniami
lekcji
Pobudza
organizm do
aktywności
fizycznej
2
Czynności ucznia
Zadania
3
- Wykonują zbiórkę – ustawiają się w szeregu
- Słuchają zadań lekcji
Metody i
formy
4
5
- Nauczyciel poleca uczniom ustawienie się w Zadaniowa
szeregu, sprawdza obecność i gotowość
ścisła
uczniów do zajęć
Pogadanka
- Podaje zadania lekcji uświadamia cel
Metoda
realizowanych zadań, motywuje do ich
syntetyczna
wykonania
- Biorą udział w zabawie „Berek unihokej”
Uczniowie poruszają się po całym boisku, prowadząc piłki
kijami. Zawodnik bez piłki stara się odebrać piłkę dowolnej
osobie. Zawodnik, który straci piłkę, staje się berkiem
- Wyjaśnia zasady zabawy
Można zwiększyć liczbę zawodników bez
piłki.
3
Czynności nauczyciela
4
Metoda
zabawowo
klasyczna
5
Pobudzi i
przygotuje
ćw. kształtujące organizm do
przygotowujące wysiłku
do realizacji
zadań
Rozdaje piłki.
Pokazuje i objaśnia sposób wykonywania
ćwiczeń.
Część
główna B
Koryguje błędy
Część
główna A –
Uczniowie zabierają piłkę ustawiają się w dwójkach
naprzeciwko siebie.
Uczniowie:
- podają piłkę do siebie, po przyjęciu kijem lub stopą,
- podają piłkę, po przyjęciu wykonują przetoczenie piłki
kijem z prawej i lewej strony,
- prowadzą piłkę, wykonują podanie krótkim zamachem i
wracają tyłem,
- pierwszy ćwiczący prowadzi piłkę omijając kolegę wraca na
miejsce i podaje piłkę do partnera.
- wykonują „żonglerkę”, pierwszy wykonuje ćwiczenie, drugi
liczy.
Zabawa
„Podaj piłkę”
doskonaląca Ćwiczący ustawieni w rzędach, na sygnał prowadzą piłkę po
prowadzenie linii prostej do chorągiewki 1 wracają omijając chorągiewkę
piłki i
numer 2 przy której podają piłkę
podanie.
Metoda
naśladowcza
Forma ścisła
Ćwiczenia
techniczne
1
2
3
4
5
Gra
doskonaląca
celność
podania
„Kto celniej strzela?”
Podania piłki przez ustawiony pomiędzy ćwiczącymi cel,
mała bramka. Punkt zdobywa zawodnik, który wykona
podanie przez bramkę.
Zabawa
doskonaląca
celność
strzału
„Strzały do bramki po podaniu”
Współzawodnictwo zespołowe.
Koryguje poprawność wykonania ćwiczenia.
Metoda
syntetyczna,
zadaniowa –
ścisła
Forma ścisła
1
Gra szkolna,
uproszczona
III Część
końcowa
- ćwiczenia
uspokajające,
korektywne
Czynności
organizacyjno
porządkowe.
Omówienie
lekcji.
2
3
Grają dwie drużyny 3-osobowe. W czasie gry zwrócenie
uwagi na celność podań i strzałów.
Uspokojenie Uczniowie wykonują ćwiczenia zaplanowane przez
organizmu. nauczyciela.
- w leżeniu przodem, RR w bok przez skręt tułowia, próby
dotknięcia stopą prawą do lewej dłoni, powracają do leżenia
- w leżeniu tyłem, RR w bok, próby dotknięcia prawym
kolanem, prawego łokcia i naprzemian
W siadzie skrzyżnym słuchają omówienia lekcji.
Uczniowie dokonują samooceny.
4
Nauczyciel sędziuje podczas gry,
5
Zadaniowa
ścisła.
Poleca ustawić sie po obwodzie koła; na
środku sali w odstępach 1-2 m od siebie.
Analizuje przebieg lekcji, podsumowuje.
Pogadanka
Poleca uczniom aby ocenili sami czy po lekcji
rozumieją różnicę między uderzeniem a
pchnięciem piłki do bramki oraz czy wiedzą w
jakich sytuacjach w czasie gry należy piłkę
uderzyć a nie pchnąć.
Ocena zaangażowania uczniów.
Poleca ułożenie sprzętu wykorzystywanego na
lekcji.
Pożegnanie klasy.