Zwierzęta zim¹ konspekt

Transkrypt

Zwierzęta zim¹ konspekt
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: Pokonujemy zwinnościowo – zręcznościowy tor przeszkód.
Prowadzący :Monika Rogalska
Data:26.02.2014 r.
Miejsce zajęć :Mała salka Radosna Szkoła
Liczba uczniów:22
Klasa II „b”
CEL GŁÓWNY:
-kształtowanie zwinności i zręczności, zachowania ergonomiczne podczas przenoszenia sprzętu
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-sprawnie i bezpiecznie pokonuje tor przeszkód,
-rozwija sprawność manualną przy użyciu szarf i woreczków,
- przyjmuje prawidłową postawę podczas przenoszenia przyborów(klocki ).
METODY:
1. Realizacja zadań ruchowych- zabawowa, inwencji twórczej, zadaniowa, naśladowcza.
2. Przekazania wiedzy- pogadanka, pokaz.
3. Wychowawcze- instruowanie, wyrażanie aprobaty.
FORMY:
-indywidualna
-grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
22 szafy w różnych kolorach, 22 woreczki gimnastyczne, 1 materac, duże miękkie klocki , basen z
kulkami, magnetofon ,CD z nagraniami, zestaw zagadek, napisy : buchtowisko, kotlinka, dziupla
wiewiórki, nora borsuka
PRZEBIEG:
1.Czynności porządkowo organizacyjne: przygotowanie dzieci do realizacji zabaw ruchowych, zbiórka,
przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się podczas ćwiczeń na przyrządach.
- w kole z zamkniętymi oczami odgłosy zimy , dzieci mają zgadnąć o czym będzie lekcja
- piosenka z ruchem „Zimowy taniec”
*CD z piosenką
2.Zabawa orientacyjno –porządkowa „ Niedźwiedź zasypia w zimowy sen ”
Uczniowie chodzą po sali. Zależnie od tego, jakie polecenie wyda prowadzący ,dzieci spacerują,
biegają ,podskakują pojedynczo, dwójkami ,trójkami… Kiedy usłyszą muzykę zamieci jak najszybciej
starają się zająć swoją gawrę i przyjąć określoną przez prowadzącą pozycję: siad skulny, siad
skrzyżny, siad klęczny
Na zakończenie zabawy: utworzenie grup przy pomocy szarf
Pomoce : szafy w czterech kolorach rozłożone w różnych częściach Sali, CD Zamieci i zawiei
3.Cwiczenia kształtujące z woreczkami w utworzonych grupach: 4 grupy
- uczniowie ściągają buty,
a) stojąc , chwytanie woreczka palcami stopy i podnoszenie go w górę
b) trzymając palcami stóp chód po obwodzie koła
c) stojąc chwytać woreczek palcami stopy i rzucać do obręczy znajdującej się w środku koła
d)leżenie na plecach, nogi ustawione skulnie. Chwyt woreczka palcami stopy jednej nogi i
przełożenie przez kolano drugiej
e)leżenie tyłem, nogi lekko wzniesione w górę , kolana rozchylone szeroko. Palce jednej stopy
trzymają woreczek. Jedna stopa podaje woreczek drugiej.
4.Główna część zajęć – zwinnościowy „Zwierzęta zimą”
Uczniowie w grupach zajmują wyznaczone miejsce
- wiewiórka w dziupli - klocek ślizgawka d
- Dziki szukające żołędzi – basen z kulkami duże piłki wrzucone do basenu
- nora borsuka -klocek tunel pokonują z deskorolką
-zające na zimowym spacerku- piłka z uszami i pachołki.
5.Cwiczenia kończące zajęcia
- Lis i zając
Dzieci siedzą skrzyżnie w kole .W środku dziecko –zajączek z zawiązanymi oczyma. Nauczycielka
wskazuje jedno dziecko na obwodzie koła- to lisek , któy cichutko skrada się do zajączka. Gdy zajączek
i wskaże właściwy kierunek, lisek wraca na swoje miejsce.
-MasaŜ relaksacyjny w kręgu
Słońce świeci przez cały dzień (zataczanie dłońmi koła, aŜ odczujemy ciepło)
Pada z nieba śnieŜek biały (stukamy w plecy delikatnie opuszkami palców)
Idą dzieci na sanki (stukamy w plecy palcami wskazującymi na przemian, przy kręgosłupie,
zaczynając od dołu)
ZjeŜdŜają z wysokiej górki (przesuwamy jednocześnie dłonie po plecach, od szyi, w dół
kręgosłupa, kreśląc linię falistą)
Szczypie mróz (delikatne szczypanie)
Wieje wietrzyk (lekko dmuchamy we włosy kolegi)
Czy przeszedł cię dreszczyk? (delikatnie szczypiemy w kark)
Opracowała :
mgr Monika Rogalska