Link do dokumentu pdf

Transkrypt

Link do dokumentu pdf
Realizacja scenariusza związana jest z akcją „ Ćwiczyć każdy może”
organizowanej w ramach Roku Przedszkole w Ruchu.
Zadanie z obszaru 1 – wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne.
Prowadząca: Anna Marciniak
Data: 2014.03.12
Grupa: 5 latki
Temat: Ćwiczę razem z kolegami
Cele ogólne:






Wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka
Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie
Integrowanie się z grupą
Wyczucie własnego ciała
Rozwijanie sprawności ruchowej
Kształtowanie pozytywnych uczuć w kontakcie z innym dzieckiem
Cele szczegółowe:
Dziecko:






Swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
Współpracuje z partnerem
Akceptuje siebie i innych
Zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywanych ćwiczeń
Kontroluje własne zachowanie
Odczuwa radość ze wspólnej zabawy
Formy pracy:
 indywidualna
 grupowa
 w parach
Metody:
- słowna
- czynna
- elementy Metody ruchu rozwijającego W. Sherbourne
Środki dydaktyczne:
Magnetofon,, płyta CD z nagraniami muzyki skocznej, relaksacyjnej, poważnej,
szarfy w czterech kolorach
Przebieg:
Cześć wstępna:
1. Siad w kręgu , poinformowanie dzieci o przebiegu zajęć, zawarcie umów
2. Powitanie : dzieci witają się różnymi częściami ciała
Część główna:
1.







Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała i przestrzeni:
Marsz na palcach, na piętach, na sztywnych nogach, jak bocian
Zabawa „Balonik”
Ćwiczenie pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa
w otoczeniu
Mostek – jedno dziecko robi mostek, drugie obchodzi je na czworakach,
zmiana ról.
Rozwijanie wzajemnych kontaktów, „Waga” – dzieci stoją naprzeciw
siebie, trzymają się za ręce, wykonują na przemian przysiady, zamiana
ról.
„Huśtawka” – dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, twarzą odwróconą do
siebie, trzymając się za dłonie, jedno dziecko huśta drugie.
Pozycja siedząca, ćwiczący siedzi opierając się o partnera, próbując
pokonać jego opór, zmiana ról, podobne zadanie w pozycji stojącej
2. Ćwiczenia twórcze
 Swobodny taniec przy muzyce z wykorzystaniem szarf
 Relaks, dzieci leżą na podłodze z zamkniętymi oczami, słuchają muzyki
relaksacyjnej, powoli podnoszą i opuszczają ręce i nogi
Zakończenie
1. Siad w kręgu – podsumowanie zajęć, pochwalenie najbardziej aktywnych
dzieci, zwrócenia uwagi na zachowania niezgodne z umową
2. Pożegnanie – tupiemy, klaszczemy, taniec w kołach z szarfami