Konspekt zajęć klasy II

Transkrypt

Konspekt zajęć klasy II
Konspekt zajęć klasy II
Blok tematyczny: Puc, Bursztyn i inni….
Temat dnia: Zwierzęta i ich dzieci
Zapis w dzienniku:
Edukacja wczesnoszkolna:
Czytanie wierszyków o zwierzętach, określanie ich nastroju wskazywanie elementów
humorystycznych. Rozpoznawanie i nazywanie ,,zwierzęcych rodzin”; rodzice i dzieci
zwierząt hodowanych przez człowieka. Korzyści z hodowli zwierząt. Pisownia wyrazów
z ,,ó” wymiennym. Tworzenie zbiorów ,,Zwierzęta”. Odejmowanie liczb w zakresie 20
z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Edukacja muzyczna:
Rozpoznawanie odgłosów i nazywanie źródeł ich pochodzenia ,,Zwierzęta”
Śpiewanie piosenki ,,Podwórkowa piłka nożna”
W-F:
Doskonalenie podań piłki
Treści z podstawy programowej
•
•
•
•
•
•
•
•
•
czyta teksty i recytuje wiersze z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji,
uczestniczy w rozmowach,
pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność
ortograficzną,
śpiewa w zespole piosenki ze słuchu,
wymienia zwierzęta,
odejmuje liczby w zakresie 20,
rozwiązuje zadania tekstowe wymagające jednego działania,
posługuje się piłką : rzuca, chwyta, odbija i prowadzi ją,
przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych, posługuje
się przyborami sportowymi zgodnie z ich przeznaczeniem.
Cele:
Cel główny:
• rozpoznawanie i nazywanie rodzin zwierząt hodowanych przez człowieka,
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wymienia nazwy, cechy charakterystyczne zwierząt domowych, podobieństwa
i różnice między nimi, oraz korzyści z ich hodowli,
• zna zasadę pisowni wyrazów z ,,ó” wymiennym i ją stosuje,
• odejmuje liczby z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
• umie zaśpiewać poznaną piosenkę,
•
umie współpracować w zespole, przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się
w trakcie zabaw i gier ruchowych,
Metody:
słowna - rozmowa, recytacja wierszy,
pokazowa - pokaz,
praktycznego działania - praca z tekstem, wypełnianie kart pracy, zabawy ruchowe,
Formy:
•
•
•
indywidualna,
zbiorowa,
grupowa,
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
podręcznik + ćwiczenia,
tablice przedstawiające rodziny zwierząt,
kartoniki z nazwami zwierząt, ze zdaniami,
słowa piosenki, odtwarzacz CD, płyta z nagraniami,
Przebieg zajęć:
1. Stworzenie atmosfery zorganizowanej pracy ,,Zagadka-test”.
•
N. umieszcza na tablicy zagadkę-test. Czyta zdania, a dzieci wskazują właściwe
odpowiedzi i podkreślają sylaby znajdujące się obok nich. Z podkreślonych sylab
odczytują hasło: zwierzęta hodowlane.
•
Kura domowa jest: ptakiem(ZWIE), ssakiem(ROŚ), rybą(HO).
•
Zwierzęciem domowym jest: słoń(LI), sowa(DOW), kot(RZĘ).
•
Wyraz papużka wymienia się na: papka(NY), ważka(CA), papuga(TA).
•
Ssaki: wykluwają się z jaja(OZ), ssą mleko matki(HO), mają skrzydła(ZWI).
•
Autorem książki ,,Puc, Bursztyn i goście” jest: C. Centkiewicz(DOB),
J. Tuwim(RZĄT), J. Grabowski(DOW).
•
Do znanych kotów należy: Filomen(LA), Czaruś(NE), Maruś (RO).
•
Do znanych psów należy: Dora(TO), Diana(NIK), Reksio(NE).
2. Czytanie wierszyków o zwierzętach (P3. Str. 23)
•
Dzieci czytają wierszyki i swobodnie wypowiadają się na ich temat, określają
nastrój. Wskazują najbardziej humorystyczny. Wymieniają nazwy zwierząt.
3. Rozpoznawanie i nazywanie rodzin zwierząt hodowanych przez człowieka(P3. str.24,
ćw.2).Pokaz przez N. tablic przedstawiających rodziny zwierząt.
4. Zabawa ruchowa ,,Zwierzęce rodziny”
•
Dzieci losują kartoniki z nazwami zwierząt, a następnie poszukują swoich rodzin,
tworzą zbiory trzyelementowe: np. indyk- indyczka- indyczę, byk- krowa- cielę,
kozioł- koza- koźlę, baran- owca- jagnię, gąsior- gęś- gąsię, kogut- kura- kurczę,
knur- maciora- prosię, ogier- klacz- źrebię.
5. Utrwalenie pisowni wyrazów z ,,ó” wymiennym(P3. str.24,25, ćw.3,4)
•
Dzieci zapisują pary wyrazów z ,,ó” wymiennym do zeszytu.
6. Tworzenie zbiorów ,,Zwierzęta”.
•
N. umieszcza na tablicy w rozsypce kartoniki z nazwami różnych zwierząt nie
tylko hodowanych przez człowieka. Dzieci je czytają i tworzą zbiory: zwierzęta
hodowane przez człowieka i żyjące dziko .Następnie w zbiorze zwierząt
hodowanych wyróżniają ptaki i ssaki.
Odpowiadają na pytania.
•
Które z nich są ptakami?
•
Po czym możemy je poznać?
•
Jakie korzyści mamy z ich hodowli?
•
Które z nich są ssakami?
•
Po czym możemy to poznać?
•
Jakie korzyści mamy z ich hodowli?
7. Czytanie tabeli i odpowiadanie na pytania ,,Korzyści z hodowli”(P3. str. 25 ćw.5)
8. Odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego (P3. Str.26-27)
•
N. wyjaśnia na tablicy sposób odejmowania liczb od odjemnej 12. Dzieci wspólnie
obliczają na tablicy i zapisują obliczone przykłady do zeszytu.
•
Dzieci wykonują przykłady w zeszycie ćwiczeń, rozwiązują zadania
tekstowe.
9. Słuchanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta i ich rozpoznawanie (Płyta)
10. Nauka słów i melodii piosenki ,,Podwórkowa piłka nożna”(słowa piosenki, płyta)
11. Doskonalenie pamięci ,,Głosy zwierząt hodowanych przez człowieka”
•
Dzieci siedzą w kręgu. N. naśladuje, np. hau, hau; wyznaczone dziecko odgaduje
nazwę zwierzęcia , powtarza głos i dodaje swój, np. hau, hau, me, me. Kolejne
dziecko wymienia wszystkie wcześniejsze głosy i dodaje swoje, np. hau, hau, me ,
me, gul, gul.
12. Praca domowa (P3 ćw. 1 str. 23) oraz do wyboru (Z.3 str. 7-8)
Konspekt do zajęć W-F
Temat dnia: Doskonalenie podań piłki
Cel główny: Rozwój sprawności ruchowej
Metody:
•
•
zabawowo - naśladowcza
naśladowcza - ścisła
Formy:
•
•
•
indywidualna,
zbiorowa,
grupowa.
Przybory:
•
•
piłki,
woreczki.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 minut
Przebieg zajęć:
Część I wstępna- ok. 10 min
Zbiórka: N. sprawdza gotowość do zajęć, podaje temat i plan zajęć.
Rozgrzewka:
• trucht - (zmiana kierunku na sygnał gwizdka);
• pozycja stojąca - (ruchy głowy w przód , do tyłu , w bok, chowanie głowy w ramiona);
• wymachy rąk od klatki piersiowej w tył;
• skłony w przód, w bok, w tył;
• skręty tułowia lewo, w prawo;
• przysiady ok.10 powtórzeń;
• wymachy nóg do przodu, do tyłu, w bok;
• podskoki na jednej nodze, na dwóch, na przemian;
Część II główna- ok.20-25 min- doskonalenie podań
Ćwiczenia z piłką- Zabawa ,,Kto potrafi tak jak ja”
N. wykonuje ćwiczenia, uczniowie starają się je naśladować:
• podrzucanie piłki i chwytanie jej po klaśnięciu;
• uderzenie piłki o podłoże(kozioł), chwyt po koźle;
• kozłowanie piłki w marszu, biegu (chwyt obiema rękami);
•
•
siad skrzyżny: toczenie piłki dookoła siebie w L\P stronę;
siad skulny: przejście do leżenia i powrót do siadu z piłką trzymaną dowolnie
w rękach;
Ćwiczenia w parach
• odbicie oburącz piłki od podłogi, chwyt oburącz od partnera;
• rzut oburącz od dołu, chwyt oburącz od partnera;
• rzut jedną ręką, chwyt jedną ręką od partnera;
• rzut oburącz zza głowy z odbiciem o podłogę, chwyt po koźle przez partnera;
Ćwiczenia w trójkach:
dwoje dzieci podaje piłkę, trzecie w środku stara się ją złapać lub wybić. Po wybiciu lub
złapaniu następuje zamiana ćwiczących.
Zabawa ,,Piłka goni piłkę”:
uczniowie ustawieni na obwodzie koła, podają sobie piłkę zgodnie z ruchem zegara. N.
dokłada drugą piłkę, gdy poprzednia minie połowę koła. Uczniowie podają sobie piłkę w tym
samym kierunku starając się , aby jedna nie dogoniła drugą.
Część III końcowa-ok.10 min
Ćwiczenia rozluźniające, uspokajające
• Zabawa ze śpiewem ,,Lisek”
Dzieci tworzą zwarte koło, trzymając ręce założone na plecach, śpiewają piosenkę.
Wybrane dziecko ,,lisek” chodzi z woreczkiem w dłoni wokół koła i niepostrzeżenie
wkłada woreczek w ręce jednego z dzieci, to niezwłocznie goni ,,liska” po obwodzie
koła. ,,Lisek” próbuje obiec koło i zająć miejsce goniącego, jeśli uciekający zostanie
schwytany , zanim zdąży zająć miejsce wówczas pozostaje ,,liskiem”.
• Marsz po obwodzie koła
ze wznoszeniem ramion- wdech, opuszczaniem ramion- wydech.
Zbiórka Podsumowanie zajęć.
Opracowała: Maria Szatan