Scenariusz lekcji matematyki w klasach IV

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w klasach IV
Scenariusz lekcji matematyki
w klasach IV-VI szkoły podstawowej
prowadzący zajęcia - Ewa Plich
25.03.2010 r.
Temat: Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i dziesiętnych na zwykłe.
Cel ogólny: doskonalenie umiejętności zamiany ułamków zwykłych na dziesiętne
i odwrotnie.
Cele operacyjne:
1. Poziom wiadomości:
-
uczeń umie przedstawić ułamek dziesiętny w postaci nieskracalnego
ułamka zwykłego,
-
uczeń umie zapisywać w postaci
o mianownikach 2, 4, 8, 20, 25, 40, itp.
-
uczeń umie wykonać zamianę ułamka zwykłego na dziesiętny i dziesiętny
na zwykły
dziesiętnej
ułamki
zwykłe
2. Poziom umiejętności :
-
sprawdzenie znajomości przerobionego materiału za pomocą edu- romu,
-
utrwalenie wiadomości za pomocą przystanków, matematycznych,
-
układanie łamigłówki matematycznej schubitrix
3. Poziom postaw:
-
posługiwanie się językiem elementarnej matematyki,
budzenie ciekawości poznawczej,
rozwijanie samodzielnego myślenia.
Cele terapeutyczne :
-
pomoc choremu dziecku w przezwycięŜeniu jego trudności związanych z
chorobą i pobytem w szpitalu,
-
rozbudzanie wiary we własne moŜliwości,
-
wzmocnienie pozytywnej samooceny.
Czas trwania: godzina lekcyjna
Metody pracy: oparte na działaniu praktycznym
Formy pracy: praca indywidualna i praca zbiorowa
Środki dydaktyczne:
-
karty pracy do indywidualnego wykonania,
-
gra matematyczna – łamigłówka matematyczna,
-
pomoc multimedialna – edu-Rom.
Przebieg zajęć:
Faza przygotowawcza
Czynności organizacyjno – porządkowe, sprawdzenie listy obecności podanie tematy
lekcji, przypomnienie wiadomości dotyczących zamiany ułamka zwykłego na
dziesiętny poprzez podzielenie licznika przez mianownik i zamiany ułamka
dziesiętnego na ułamek zwykły– wykorzystanie pomocy multimedialnej edu-romu
Faza realizacyjna
Indywidualne rozwiązywanie zadań z karty pracy, przejście przez cztery przystanki
matematyczne , wpisanie liter ze wszystkich przystanków matematycznych do tabel,
wspólne odczytanie hasła , utrwalenie wiadomości za pomocą gry dydaktycznej
schubitrix – zamiana ułamków.
Faza podsumowująca
Zebranie najwaŜniejszych treści dot. zamiany ułamków, podziękowanie uczniom za
aktywność, ocena uczniów za udział na lekcji. Przeprowadzenie ewaluacji.