LININ WARSZTATY_Artystyczne_scenariusz

Transkrypt

LININ WARSZTATY_Artystyczne_scenariusz
Scenariusz warsztatów artystycznych prowadzonych w ośrodku dla uchodźców w Lininie.
Zajęcia prowadzone w ramach projektu Stowarzyszenia Vox Humana „Szkoła-początek
integracji”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców
oraz Budżet Państwa.
Autor scenariusza: Marta Gzyra, Lyudmila Naidenova
Celem warsztatów artystycznych, prowadzonych w ośrodku dla uchodźców w Lininie,
jest poszerzanie oraz rozwój zdolności manualnych wśród dzieci, mieszkających na jego
terenie. Podczas warsztatów dzieci będą mogły zapoznać się różnorodnymi
technikami
wykonywania wytworów artystycznych, takimi jak malowanie na szkle, zdobienie szkatułek
drewnianych, szycie portmonetek, torebek, etui i piórników z filcu, tworzenie biżuterii z filcu,
koralików, kordonków itd. Działanie ma na celu poszerzenie oferty dydaktycznej,
wyrównywanie
szans dzieci uchodźców na tle dzieci z polskich rodzin oraz rozwój
zainteresowań, zdolności i inspiracji u naszych beneficjentów.
Warsztaty artystyczne
Szycie z filcu torebek i etui dla telefonów.
Materiały:
filc, nożyczki, igły, kordonki, klej do filcu, papier, kredki, wzory, tasiemki, ozdoby
Czas:
4h
Cele:
rozwój zdolności artystycznych, kreatywności, indywidualności, fantazji;
rozwój wiedzy, dotyczącej narzędzi realizowania pomysłów twórczych, różnorodności
technik i materiałów, możliwych do wykorzystania w pracy artystycznej;
wskazanie
sposobów,
w
jakie
można
własnoręcznie
wykonać
przedmioty
codziennego użytku;
rozwój praktycznego myślenia;
rozwój samooceny i wiary we własne możliwości u dzieci, często odnoszących
porażki w życiu szkolnym
Przebieg zajęć:
przywitanie uczniów, wprowadzenie do tematu zajęć, pokazanie przykładów prac,
które prowadzące przygotowały na zajęcia
Projekt „Szkoła-początek integracji” jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
wspólnie z uczniami ustalenie zasad, obowiązujących na zajęciach, omówienie zasad
bhp
zaplanowanie przyszłych prac; uczniowie otrzymują papier i kredki, na których mogą
wstępnie zwizualizować własne pomysły oraz ustalić plan pracy podczas niniejszych
zajęć
rozdanie materiałów
wykonywanie prac
prezentowanie prac całej grupie
sprzątanie, zbieranie materiałów, zapowiedź tematu następnych zajęć, pożegnanie
Uwagi:
należy umiejętnie dostosować wzory wyrobów, tworzonych później podczas zajęć
przez dzieci, muszą one być zróżnicowane i dopasowane do dzieci w różnym wieku,
o różnej kulturze i upodobaniach;
należy szczegółowo zabezpieczyć niebezpieczne narzędzia pracy (np. igły), aby
zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas zajęć;
należy zadbać o to, by dzieci nie kopiowały dokładnie przygotowanych dla nich
wzorów, by mogły włożyć w prace jak najwięcej indywidualności;
należy utrwalać w dzieciach poczucie, że każde z nich będzie miało wystarczającą
równomierną ilość materiałów oraz dostęp do porad prowadzących, ponieważ w wielu
przypadkach musiały walczyć o swoje i często przenoszą to na zajęcia, wyrywając
sobie materiały i szarpiąc się jeszcze przed ich rozdaniem;
należy być przygotowanym na dyskusje, wynikające często podczas zajęć, dotyczące
problemów dzieci z ośrodka dla uchodźców, ich funkcjonowania w nowej
rzeczywistości i poniekąd tęsknoty za starą, mogą paść pytania, dotyczące religii i
kultury codziennego bytu.
Projekt „Szkoła-początek integracji” jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.

Podobne dokumenty