Powtórzenie wiadomości o poznanych figurach płaskich.

Transkrypt

Powtórzenie wiadomości o poznanych figurach płaskich.
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu
• Data :
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 90 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o poznanych figurach płaskich.
Podstawa programowa:
Figury płaskie. Uczeń:
•
korzysta ze związków między kątami utworzonymi przez prostą przecinającą dwie
proste równoległe;
• korzysta z własności kątów i przekątnych w prostokątach, równoległobokach,
rombach i w trapezach;
4. Integracja: międzyprzedmiotowa
5. Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zapamiętuje:
♦ definicję prostokąta , kwadratu, równoległoboku, rombu i trapezu ( A1)
♦ definicję przekątnej, wysokości czworokąta ( A2)
♦ właściwości czworokątów ( A3)
kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń :
♦ rysuje czworokąty na podstawie ich własności ( B1)
♦ rysuje przekątne i wysokości czworokątów ( B2 )
♦ rozumie definicje kwadratu, prostokąta, trapezu, równoległoboku ,rombu
( B3)
•
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi :
♦ podać własności i definicje poznanych figur ( C1 )
♦ ułożyć wierszyk, zagadkę na temat wybranego czworokąta ( C2)
♦ ułożyć rozmowę dwóch figur (C3),
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
•
♦ uczeń potrafi ułożyć wierszyk, zagadkę na temat figur płaskich w sytuacji
problemowej ( D1)
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań dotyczących figur
płaskich
♦ usystematyzowanie, uporządkowanie i powtórzenie
wiadomości o podstawowych figurach płaskich
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy ( A )
• strategia podająca ( P )
• strategia oddziaływania na rzeczywistość ( S )
7. Metody nauczania:
• Pogadanka ( M1 )
• Burza mózgów ( M2 )
• Drama ( M3 )
• Metoda ćwiczeń ( M4 )
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności ( Z1)
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa ( Z2)
• Zasada łączenia teorii z praktyką ( Z3)
9. Formy pracy uczniów:
• Praca zespołowa ( F1)
• Praca w grupach metodą dramy ( F2)
10. Środki dydaktyczne:
• podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
• Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Faza wstępna
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
A1─ A3, B1─ B3,
C1-C3, D4
Wybrani uczniowie
prezentują zadanie
domowe.
Zadanie 1
M1-M4, A, F1, Z2
Wybrani uczniowie
prezentują wcześniej
przygotowane scenki,
a pozostali starają się
rozpoznać figury.
Zadanie 2
Zadanie 3
Faza
podsumowująca
Uwagi o realizacji
Podanie tematu lekcji
i zapoznanie uczniów
z celami lekcji
Prezentacja zadania domowego
Uczniowie mieli przygotować w
dowolnej formie (wierszyk, zagadka ...)
prezentację wybranej przez siebie
figury.
Faza
realizacyjna
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
Podsumowanie zajęć
A1─ A3, B1─ B3,
C1-C3, D4
M1-M4, A, F1, Z2
Zadanie w załączeniu
(zał.1)
Zadania w załączeniu
(zał.1)
dyskusja nad poprawnością
rozwiązań
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
wiadomości o
figurach płaskich w
formie krzyżówki.
Ocena pracy uczniów
Ewaluacja zajęć
w formie ankiety.
Zadanie domowe
,, Sprawdź czy
umiesz” str.117
Załącznik 2
Załącznik 3
Zadania w załączeniu
(zał. 4)
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
Załącznik 1
Zad. 1
Co to za figura?
Wybrani uczniowie prezentują wcześniej przygotowane scenki, a pozostali starają się
rozpoznać czworokąty.
Scenka 1:
- Jestem wielokątem.
- Ja też.
- Mam 4 boki i 4 kąty.
-
Ja również
Moje przekątne są prostopadłe.
Moje nie.
Niestety , jedna przekątna jest dłuższa od drugiej.
A moje przekątne są równe.
Scenka 2:
-
Jestem wielokątem.
A ja nie.
Moje boki są równe.
A ja nie mam żadnych boków, ale za to ... mam dwa końce.
A ja mam 4 boki i 4 kąty proste.
Praca w grupach.
Uczniowie dokonują podziału ról ( lider, sekretarz, prezenter ) i losują zadania (jedno zadanie
z zadania 1 oraz zadanie 3 ).
Zad.2
Przygotuj rozmowę – zagadkę między figurami
a) Prostokąta i deltoidu
b) Sześciokąta foremnego i kwadratu
c) Prostej i odcinka
d) Koła i okręgu
e) Trapezu i równoległoboku
f) Rombu i kwadratu
g) Trójkąta równobocznego i równoramiennego
h) Trójkąta równobocznego i kwadratu
Zad. 3
Przygotuj rozmowę dwóch wybranych przez siebie figur. Wykorzystaj zadanie drugie.
Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.
Załącznik 2 ( krzyżówkę opracowała Grażyna Trojan, nauczycielka matematyki w
Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu)
Rozwiąż krzyżówkę , a dowiesz się jaka może być inna niż stopniowa miara kąta.
1. Czworokąt który ma dwie pary
boków równoległych.
2. 10 000 m 2
3. Jego pole obliczamy ze wzoru
1
2
3
P=
4
5
1
(a + b ) ⋅ h
2
4. Kąt o wierzchołku w środku
okręgu
5. Kąty wpisane oparte na tym
samym ................... są równe
6. Kąt równy połowie kąta
półpełnego
7. Jednostkami tego są np. m 2 ,
6
7
8
9
cm 2
8. Kąty większe od 180º
9. Np. bbb to cecha
............................ trójkątów
Prawidłowo wypełniona krzyżówka
1
r
ó
w n o
l
e
g
2
h
k
t
a
r
3
t
r
ś
e
4
6
p
ł
o b
a
p
e
r
o d
k
o w y
5
ł
u
k
u
r
o s
t
y
7
p o
l
e
w k
l
ę
i
a
8
9
p
r
z
y
s
t
a
w a
n
o
k
z
s
ł
e
Załącznik 3 ( zadanie domowe )
1.
a)
b)
c)
d)
2.
W każdym równoległoboku :
przekątne przecinają się pod kątem prostym
przekątne są równej długości
przekątne przecinają się w połowie
obie przekątne nachylone są do jednego z boków pod takim samym kątem.
Jaki obwód ma trapez równoramienny narysowany poniżej ?
3. Jaką miarę ma kąt α w rombie narysowanym poniżej ?
Załącznik 4 (ankieta )
Oceń , wpisując w kratkę odpowiedni stopień(od 1 do 6) różne aspekty dzisiejszej lekcji:
Moją aktywność na lekcji oceniam
Wiadomości powtórzyłam/em na
Lekcję oceniam na
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole