Paulina Krześniak - Kino Nowe Horyzonty

Transkrypt

Paulina Krześniak - Kino Nowe Horyzonty
Pan Patyk
reż. Åsleik Engmark
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
1. Scenariusz lekcji. (str. 2)
Temat: Oto Patyczak! Rozmawiamy o niezwykłym przyjacielu Małego.
2. Karta pracy (str. 5)
1
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLAS I–III
Opracowała: Paulina Krześniak
Temat: Oto Patyczak! Rozmawiamy o niezwykłym przyjacielu Małego.
CELE LEKCJI






rozwijanie w uczniach wrażliwości estetycznej poprzez kontakt ze sztuką filmową;
dwiczenie umiejętności rekonstruowania poznanej fabuły;
zachęcenie uczniów do rozmowy na poruszane w filmach tematy: rodzina, przyjaźo,
wyobraźnia, upór i konsekwentne dążeniu do celu;
kształcenie umiejętności formułowania wypowiedzi mówionych i pisanych;
rozwijanie wyobraźni;
dwiczenie dokładności, spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia.
METODY I FORMY PRACY






pogadanka;
karta pracy: dwiczenie pisemne, rysowanie;
elementy dramy: scenki w parach;
dyskusja;
burza mózgów;
element wykładu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE



film Pan Patyk, reż. Åsleik Engmark, Norwegia 2009,
karty pracy dla wszystkich uczniów,
Wydruk fotografii przedstawiającej patyczaka, ewentualnie rzutnik i dostęp do internetu lub
zdjęcie w formie elektronicznej.
CZAS
1 lekcja
2
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, czy podobał im się film pt. Pan Patyk. Warto zadad
dzieciom dodatkowe pytanie o to, co im się podobało, a co nie. Kolejnym elementem
wprowadzenia jest próba przypomnienia sobie zarysu fabuły. (Główny bohater filmu – Mały
wraz z rodzicami i bratem przeprowadza się z miasta na wieś, do starego drewnianego domu.
Początki są bardzo trudne, ponieważ dom jest w fatalnym stanie i wymaga wielu napraw. W
nowym miejscu zamieszkania Mały poznaje niezwykłego przyjaciela – Patyczaka. Patyczak
jest gałązką z drzewa, chłopiec potrafi jednak się z nim porozumied. Ojciec głównego
bohatera rozpoczyna działalnośd polegającą na handlu bielizną, mama zaś zostaje
sprzedawczynią w sklepie. Niestety rodzinie nie powodzi się najlepiej. Z czasem bracia
zaczynają przyzwyczajad się do nowej sytuacji i miejsca: starszy zaczyna byd akceptowany
przez kolegów, a Mały wraz z Patyczakiem oraz Księżniczką – nową koleżanką spędza całe
dnie na wspólnych zabawach. Właśnie wtedy okazuje się, że rodzina zmuszona jest sprzedad
dom i znów się przeprowadzid. Szczęśliwy i niezwykły wypadek sprawia jednak, że firma ojca
zaczyna świetnie prosperowad, dzięki czemu cała rodzina może zostad na miejscu.)
2. Karta pracy. Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia pierwszego z kart pracy. Po jego
wykonaniu chętne osoby czytają swoje odpowiedzi na pytania.
3. Elementy dramy: scenki w parach. Dwiczenie pierwsze z kart pracy staje się punktem wyjścia
do odegrania w parach scenek. Osoby siedzące razem w ławkach tworzą pary. Zadaniem
każdej dwójki jest wyobrażenie sobie i przeprowadzenie rozmowy, jaką mogłoby
przeprowadzid dziecko z ożywionym przedmiotem. Nauczyciel umawia się z uczniami, kto w
scence wcieli się w rolę ożywionego przedmiotu, a kto pozostanie sobą (można ustalid, że
wszyscy siedzący po lewej stronie – zagrają przedmioty, zaś siedzący po prawej – samych
siebie). Osoba, której przypadnie zagranie przedmiotu, wciela się w tę rzecz, którą opisała i
narysowała w karcie pracy druga osoba. Po kilku minutach potrzebnych na przeprowadzenie
rozmów w parach każda z dwójek powtarza swój dialog na forum klasy. Na zakooczenie
nauczyciel podsumowuje zadanie, zwracając uwagę na wyróżniające się pary (można także
nagrodzid najlepsze scenki). Podsumowując, warto także zapytad dzieci, jak oceniają
dwiczenie:
 czy było ono dla nich trudne?
 jak czuli się, odgrywając swoje role?
 jak sądzą: która rola była łatwiejsza do odegrania i dlaczego?
4. Dyskusja. Nauczyciel pyta dzieci, czy chciałyby, aby narysowane przez nie przedmioty ożyły.
Prosząc dzieci o uzasadnienie odpowiedzi, warto podsunąd im do rozważenia dodatkowe
kwestie:
 czy dzieci wyobrażają sobie przyjaźo z takim ożywionym przedmiotem?
 co by z nim robiły?
 czy zachowałyby całą sprawę w tajemnicy, czy też z kimś by się nią podzieliły?
5. Burza mózgów. Prowadzący pyta dzieci, co Mały robił z patyczakiem. Odpowiedzi uczniów
zapisywane są na tablicy (przykłady: bawił się, biegał, rozmawiał spał, przeżywał przygody,
wpadał w tarapaty, chorował).
6. Element wykładu. Nauczyciel mówi dzieciom, że w rzeczywistości patyczak to nazwa gatunku
owada, który swoją nazwę zawdzięcza przypominającemu patyk kształtowi ciała. Warto
pokazad uczniom kilka zdjęd patyczaków.
7. Karta pracy. Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia drugiego z kart pracy. Wybrane
osoby odczytują wypisane przez siebie cechy (np. chudy, kształtem przypomina patyk,
wesoły, sympatyczny).
8. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, czy pamiętają, jakiej rady Małemu udzielił tata. W razie
potrzeby prowadzący naprowadza dzieci na właściwą odpowiedź: „nigdy się nie poddawad”.
3
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Pod kierunkiem prowadzącego dzieci zastanawiają się, w jakiej sytuacji niepodawanie się
pomogło rodzinie Małego.
9. Podsumowanie. Nauczyciel kooczy lekcję i zachęca dzieci do zadawania pytao, na które nie
usłyszeli odpowiedzi podczas zajęd.
PRACA DOMOWA
Z dostępnych materiałów (patyków, gałganków, sznurków, kasztanów, pojemników po różnych
produktach itd.) skonstruuj stworka, który mógłby byd Twoim fantastycznym przyjacielem.
4
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Karta pracy
Zadanie 1.
a) Gdybyś mógł/mogła ożywid jakiś element otaczającej Cię rzeczywistości, co byś
wybrał(a)?
................................................................................................................................................
b) Dlaczego wybrałbyś/wybrałabyś właśnie to?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
c) Narysuj ten przedmiot po ożywieniu.
Zadanie 2.
Jakie cechy łączą Patyczaka z filmu z patyczakiem na ilustracji? Wypisz je, a następnie
pokoloruj obrazek.
5
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Podobne dokumenty