ryby_baltyku_gimnazjum - Dobry klimat dla morza

Transkrypt

ryby_baltyku_gimnazjum - Dobry klimat dla morza
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„RYBY BAŁTYKU – WPŁYW ZMIAN KLIMATU”
ETAP NAUCZANIA
GIMNAZJUM
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Ryby Bałtyku – wpływ zmian klimatu”
Temat: Ryby Morza Bałtyckiego
Cel ogólny: Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych.
Cele szczegółowe:
• porównanie cech morfologicznych, środowiska i trybu życia grup zwierząt
• przedstawienie czynników środowiska niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmów w
środowisku lądowym i wodnym
• wyjaśnienie skutków globalnego ocieplenia klimatu na przykładzie organizmów morskich
Metody pracy: praca z filmem
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Ryby Bałtyku – wpływ
zmian klimatu”), karta pracy (zał.1), komputer z dostępem do internetu, rzutnik.
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Ryby Bałtyku – wpływ zmian klimatu”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyświetla stronę http://ryby.wwf.pl/poradnik/ Pokazuje uczniom, które ryby są zagrożone
wyginięciem, a które można bezpiecznie kupować.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadanie 1 z
karty pracy.
3. Nauczyciel przeprowadza krótką pogadankę na temat zanieczyszczeń wody morskiej nawiązując do
tego, że zanieczyszczenia kumulują się w organizmach ryb. Uczniowie wykonują zadanie 2 z karty
pracy.
4. Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują zadanie 3 z karty pracy.
5. Nauczyciel przypomina pojęcia łańcucha pokarmowego i sieci troficznej. Wspólnie z uczniami
zastanawia się jak ocieplenie klimatu wpływa na zmiany w sieciach troficznych ekosystemów
morskich. Uczniowie rozwiązują zadanie 4 z karty pracy.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel podsumowując omawiany temat, jeszcze raz przypomina zagrożenia dla organizmów
morskich wynikające z ocieplenia klimatu, a uczniowie wykonują zadanie 5 z karty pracy.
Dobry Klimat dla Morza