ryby_baltyku_szkola_ponadgimnazjalna

Transkrypt

ryby_baltyku_szkola_ponadgimnazjalna
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„RYBY BAŁTYKU – WPŁYW ZMIAN KLIMATU”
ETAP NAUCZANIA
SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Ryby Bałtyku – wpływ zmian klimatu”
Temat: Zróżnicowanie życia w Morzu Bałtyckim
Cel ogólny: Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odbiera, analizuje i ocenia informacje
pochodzące z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem prasy, mediów i Internetu.
Cele szczegółowe:
• opisanie różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i ekosystemowym
• poznanie cech charakterystycznych ryb w powiązaniu ze środowiskiem i trybem życia
• przegląd gatunków ryb, z uwzględnieniem gatunków pospolitych i podlegających ochronie w Polsce
• wskazanie przyczyn spadku różnorodności genetycznej, wymierania gatunków, zanikania siedlisk i
ekosystemów
• przewidywanie zmian liczebności populacji
• przedstawienie wpływu człowieka na różnorodność biologiczną, podanie przykładów tego wpływu
(zagrożenie gatunków rodzimych, introdukcja gatunków obcych)
• budowanie związków przyczynowo - skutkowych
Metody pracy: praca z filmem, praca z tekstem, dyskusja
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Ryby Bałtyku – wpływ zmian
klimatu”), karta pracy (zał.1).
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Ryby Bałtyku – wpływ zmian klimatu”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Uczniowie rozwiązują zadanie 1 z karty pracy.
2. Nauczyciel przypomina uczniom pojęcia stało i zmiennocieplności. W czasie dyskusji prowadzonej
przez nauczyciela uczniowie zastanawiają się, do której grupy organizmów należą ryby. Następnie
zastanawiają się czy zmiany klimatu mogą wpłynąć na populację ryb w Morzu Bałtyckim. Wnioski
zapisują w zadaniu 2 w karcie pracy.
3. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem dotyczącym wpływu eutrofizacji Morza
Bałtyckiego na różne gatunki ryb. Uczniowie opisują ten wpływ uzupełniając zadanie 4 w karcie
pracy.
Faza podsumowująca
1. Uczniowie budują dwa schematy przyczynowo – skutkowe dotyczące wpływu klimatu na liczebność
gatunków w ryb w Morzu Bałtyckim (zadanie 3 z karty pracy). Wybrani uczniowie omawiają
związki przyczynowo – skutkowe w środowisku morskim przedstawione za pomocą zbudowanych
schematów.
Dobry Klimat dla Morza