scenariusz przebieg zajęć

Transkrypt

scenariusz przebieg zajęć
SCENARIUSZ
Prowadząca: Grażyna Fila
Przedmiot: Zajęcia wyrównawcze
Dział programowy: III – Sztuka sprzedawania
TEMAT: Znaczenie oraz istotne cechy zawodu sprzedawca
Cel ogólny:
Kształcenie istotnych cech zawodu sprzedawca
Cele operacyjne:
 Uczeń potrafi wymienić cechy dobrego sprzedawcy
 Uczeń potrafi dokonać oceny własnych predyspozycji
 Uczeń potrafi samodzielnie określić czynniki składające się na postawę
zawodową sprzedawcy
 Uczeń wskazuje i rozwija w sobie cechy dobrego sprzedawcy
 Uczeń rozumie polecenia nauczyciela związane z tematem zajęć
Metody:
 słowne – wyjaśnienia, pogadanka
 oglądowe – pokaz
 praktycznego działania
Formy pracy:
 zbiorowa – jednolita
 grupowa – zróżnicowana
Pomoce i środki dydaktyczne: szary papier, pisaki, karta pracy, karteczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
FAZA WSTĘPNA
1.
Przywitanie i czynności organizacyjno - porządkowe
2.
Wprowadzenie do tematu lekcji –
zdiagnozowanie znajomości przypraw
3.
Zapisanie tematu na tablicy
rozmowa
mająca
na
celu
FAZA GŁÓWNA – REALIZACYJNA
4.
Pogadanka na temat pochodzenia przypraw, ich różnorodności, sposobu
uprawy i przeznaczenia. Odszukiwanie na globusie państw, z których
pochodzą przyprawy. Podział na II grupy, z których każda prezentuje
przyniesione przyprawy i kwalifikuje je na przyprawy krajowe i
importowane.
5.
Każda z grup wykonuje plansze losując jedną z grup przypraw,
przymocowywuje do szarego papieru i podpisuje właściwą nazwą.
Wykonanie wykresu na karcie pracy.
6.
Ćwiczenia praktyczne – badanie za pomocą metod organoleptycznych,
czyli za pomocą: smaku, węchu, dotyku. Uczennice mają zasłonięte oczy
i za pomocą zmysłu próbują prawidłowo rozpoznać przyprawę.
FAZA KOŃCOWA
7.
Podsumowanie – wybrana osoba przychodzi na środek sali wybierając
sobie jedną z omawianych przypraw a pozostałe osoby zadają pytania, na
które, wybrana osoba może odpowiedzieć: TAK lub NIE. Osoba, która
pierwsza odgadnie przyprawę zamienia się miejscem z zadającą.
Omówienie i ocena pracy uczniów, zapisanie tematu oraz wklejenie kart
pracy do zeszytu.
8.
Podsumowanie aktywności i pożegnanie.
Cechy dobrego sprzedawcy
Cechy dobrego sprzedawcy