Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy
z różnych dziedzin. Uczeń:
1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;
5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;
2. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Uczeń:
2) korzysta z poczty elektronicznej przy realizacji projektów (klasowych, szkolnych lub
międzyszkolnych) z różnych dziedzin, np. związanych z ekologią, środowiskiem
geograficznym, historią lub zagadnieniami dotyczącymi spraw lokalnych;
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy
z różnych dziedzin. Uczeń:
1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych
i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.
Matematyka
1. Liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym. Uczeń:
5) liczby w zakresie do 30 zapisane w systemie rzymskim przedstawia w systemie
dziesiątkowym, a zapisane w systemie dziesiątkowym przedstawia w systemie rzymskim;
2. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
10) oblicza kwadraty i sześciany liczb naturalnych;
5. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:
2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w najprostszych
przykładach), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach);
8) wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych, używając własnych, poprawnych strategii
lub z pomocą kalkulatora;
14. Zadania tekstowe. Uczeń:
1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Wie, jak bezpiecznie korzystać platformy edukacyjnej
● Zna i rozumie pojęcia platforma edukacyjna, kurs
● Zna rodzaje zasobów na platformie
● Zna zasady rozwiązywania zadań na platformie edukacyjnej
● Zna wygląd strony kursu
1
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Planuje pracę własną
● Aktywnie uczestniczy w zajęciach
● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia
● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania
własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki
● Doskonali umiejętność odbierania poczty i odczytywania wiadomości e-mail
● Potrafi korzystać z przeglądarki internetowej
● Korzysta z zasobów udostępnionych na platformie edukacyjnej Moodle
● Rozwiązuje quiz na platformie edukacyjnej Moodle
● Odsyła rozwiązanie zadania na platformie edukacyjnej Moodle
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Kompetencje informatyczne
Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
●
●
Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem biurowym
Kurs „Matematyka w praktyce” na platformie edukacyjnej
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: pogadanka, pokaz
Programowane: z użyciem komputera
Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
●
●
●
Jednolita
Zróżnicowana
Zbiorowa
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Założenie: Każdy uczeń ma konto e-mail i potrafi odebrać wiadomość w szkole.
Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby
naturalne i ułamki dziesiętne”. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki dostępności kursu
i kod dostępu.
Etap wstępny
Nauczyciel przedstawia uczniom wizję przyszłości:
„W odległej (lub nie tak odległej) przyszłości wszyscy uczniowie będą mieć komputery
z dostępem do Internetu, a zadania domowe nie będą musiały pochodzić z podręczników.
2
Do ich rozwiązania nie będzie potrzebny zeszyt. Będzie je można rozwiązać nawet jadąc
autobusem do szkoły. Znakomita oszczędność czasu, prawda?”.
Nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji na temat rozwiązań ułatwiających naukę. Zadaje
im pytania: Jak powinna wyglądać szkoła przyszłości? Jak zmieni się rola nauczyciela? Czy
nauka będzie łatwiejsza, szybsza, czy bardziej skomplikowana? Kto będzie się musiał więcej
uczyć, nauczyciele czy uczniowie?
Etap realizacji
Uczniowie otwierają swoje skrzynki pocztowe i z wiadomości e-mail od nauczyciela
odczytują kod do kursu „Matematyka w praktyce”.
Na stronie głównej platformy edukacyjnej znajduje się lista dostępnych kursów. Uczniowie
zapisują się na kurs „Matematyka w praktyce”. Klikają nazwę kursu, a następnie uzupełniają
wymagane pola. Klikają ikonę Zapisz mnie.
W zakładce Moje kursy uczeń widzi wszystkie kursy, na które jest zapisany.
Nauczyciel podsumowuje, że aby rozpocząć kurs, uczeń musi mieć udostępniony ten kurs
i być zalogowany na swoje konto na platformie edukacyjnej.
Więcej informacji na temat kursów i zasobów nauczyciel może znaleźć np. na stronie:
http://informatyka.wroc.pl/kursy/mod/page/view.php?id=158.
Po zalogowaniu się na platformie uczniowie wykonują następujące czynności:
1. Z listy swoich kursów wybierz kurs pt. „Matematyka w praktyce”.
2. W środkowej części okna kursu, pod krótkim opisem, znajduje się lekcja pierwsza:
„Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”. Przeczytaj polecenie i przejdź do quizu
(zakładka Aktywności/Quizy po lewej stronie ekranu).
3. Wybierz quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne” (do każdego zadania poprawna
jest tylko jedna odpowiedź).
4. Kliknij ikonę Quizy, wybierz quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne” i rozwiąż
zadania.
Przykładowe zadania do quizu:
Zad. 1. 1498 rok to wiek:
a . XIV
b. XV
c. XVI
Zad. 2. Rok MCMXLV w systemie dziesiątkowym zapisujemy następująco:
a . 1945
b. 2164
c. 1914
3
Zad. 3. Wynikiem dzielenia 2,4 przez 0,4 jest liczba:
a . 0,6
b. 6
c. 60
Zad. 4. Jedna setna część z 2,68 kg to:
a . 0,268 kg
b. 268,9 kg
c. 0,0268 kg
Zad. 5. Franek na koniec roku ma następujące oceny: 4, 5, 6, 4, 3, 6. Średnia arytmetyczna
jego ocen wynosi:
a . 4,50
b. 4,0
c. 5,0
Zad. 6. Ilu miałeś/miałaś prapradziadków?
a . 20
b. 23
c. 24
Zad. 7. Wskaż zdanie prawdziwe:
a . 100 milionów to 1 miliard
b. 1000 milionów 1 miliard
c. 1000 milionów jest większe od 1 miliarda
Zad. 8. Pierwiastek kwadratowy z 64 wynosi:
a . 34
b. 32
c. 8
Zad. 9 Hania kupiła dwie paczki ciastek, każda po 3,85 zł. I napój za 5,90 zł. Ile najmniej
monet mogła jej dać kasjerka, wydając resztę z 15 zł?
a.3
b. 2
c. 4
Odpowiedzi:
1. b
2. a
3. b
4. c
5. a
6. c
4
7. b
8. c
9. a
Po rozwiązaniu quizu uczniowie mogą sprawdzić swoje wyniki, korzystając z zakładki
Administracja, umieszczonej po lewej stronie okna. Znajduje się tam opcja Oceny.
Kolejne zadanie dostępne dla uczniów w zakładce Aktywności polega na utworzeniu listy
pojęć dotyczących tematu „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”, które powinny się znaleźć
w słowniku pojęć. Uczniowie przygotowują plik w edytorze tekstu, a następnie wysyłają go
nauczycielowi na platformie Moodle:
1. Kliknij ikonę Zadania znajdującą się w bloku Aktywności.
2. Wybierz opcję Prześlij plik w zadaniu „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.
3. Uruchom polecenie Wybierz plik.
4. Wskaż położenie pliku, który chcesz dodać (lub wklej tekst).
5. Kliknij plik i potwierdź.
Jeśli plik zostanie wysłany poprawnie, odnośnik Prześlij plik przestanie być aktywny
(w przypadku przesyłania tekstu potwierdź, klikając odpowiednią ikonę).
Etap końcowy
Uczniowie odpowiadają na pytania:
● Kiedy można uczestniczyć w kursie?
● Jak można sprawdzić ocenę uzyskaną za wykonaną pracę?
● Skąd wiadomo, że dany kurs się zakończył?
● Dlaczego po zakończeniu pracy należy wylogować się z platformy?
Dzielą się spostrzeżeniami i problemami, jakie napotkali, oraz tłumaczą, jak próbowali je
rozwiązać.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może zaproponować inne rodzaje aktywności, które będą przydatne podczas
nauki, oraz zasoby i materiały, które będą uzupełnieniem kursu „Matematyka w praktyce”.
Słowa kluczowe:
platforma edukacyjna, kurs, e-mail, zasoby, składowe, aktywności, quiz, zadanie
5