Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Podatki i inne zagadki
Treści kształcenia:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji
multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:
3) wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia, przedstawia je graficznie
i interpretuje.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Ma świadomość możliwości, jakie daje arkusz kalkulacyjny, potrafi je wykorzystać
● Ma świadomość potrzeby automatyzacji pewnych czynności matematycznych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi definiować formuły z użyciem operatorów matematycznych
● Potrafi dokonywać obliczenia według zadanego wzoru
● Potrafi zmieniać wygląd liczb
Kompetencje kluczowe:
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Komputer z zainstalowanym pakietem MS Office
Tablica
Film (samouczek): „Blokowanie formuły w arkuszu kalkulacyjnym”
Arkusz kalkulacyjny (zasób multimedialny)
Metody nauczania:
●
●
●
Praktyczne: pokaz, ćwiczenie
Rozmowa kierowana
Programowana: z użyciem komputera
Formy pracy:
●
●
Indywidualna jednolita
Zbiorowa jednolita
1
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Po przeprowadzeniu czynności organizacyjnych, nauczyciel zapoznaje uczniów z celami
zajęć i wprowadza ich w temat, pytając, czy znają pojęcie podatki. Wspólnie ustalają
historyczne określenia na podatki: danina, dziesięcina oraz zastanawiają się, dlaczego
należy płacić podatki i na co mogą być przeznaczane.
Etap realizacji
Nauczyciel odtwarza film (samouczek) pt. „Blokowanie formuły w arkuszu kalkulacyjnym”,
dotyczący korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Następnie, zanim uczniowie przystąpią do
pracy w arkuszu, opowiada im historię o krainie Płaszczaków, a wybrany uczeń zapisuje na
tablicy dane potrzebne do wykonania zadań.
W krainie Płaszczaków niepodzielnie panuje królowa Okrąglinka. (Tutaj może paść pytanie
ze strony nauczyciela: Jak sądzicie, co to za kraina, skąd się wzięła nazwa? To kraina figur
geometrycznych). Swoim poddanym, którymi są różne figury, wypłaca wynagrodzenie za
ciężką pracę – nauczania dzieci (nauczyciel prosi, aby uczniowie wymienili cztery – oprócz
koła – znane im figury geometryczne: kwadrat, prostokąt, trójkąt równoboczny, trapez
równoramienny). Ale, jak to bywa w każdym państwie, aby królowa mogła sprawnie kierować
krajem, każdy poddany ze swojego wynagrodzenia odprowadza podatki. Oto zasady
pobierania podatków w krainie Płaszczaków:
● Za każdy bok podatek to 5% wynagrodzenia.
● Za każdy wierzchołek podatek to 2% wynagrodzenia.
● Za każdą przekątną podatek to 3% wynagrodzenia.
● Za ilość par boków równoległych podatek to 1,5% wynagrodzenia.
● Za jednakowe miary kątów podatek to 2,5% wynagrodzenia.
Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na fakt, że:
● 100% to 1
● 10% to 0,1
● 1% to 0,01
Uczniowie otwierają arkusz kalkulacyjny (zasób multimedialny) i wykonują polecenia
nauczyciela:
● uzupełnij tabelę odpowiednimi liczbami
● oblicz w komórce D4 podatek za ilość boków =B4*C4*5% (wynagrodzenie
pomnożone przez ilość boków pomnożone przez podatek za bok)
● skopiuj formułę
● oblicz w komórce F4 podatek za ilość wierzchołków =B4*E4*2% (wynagrodzenie
pomnożone przez ilość wierzchołków pomnożone przez podatek za wierzchołek)
● skopiuj formułę
● oblicz w komórce H6 podatek za ilość przekątnych =B4*G4*3% (wynagrodzenie
pomnożone przez ilość wierzchołków pomnożone przez podatek za wierzchołek)
● skopiuj formułę
2
●
●
●
●
●
●
●
oblicz w komórce J6 podatek za ilość równoległych boków =B4*I4*3,5%
(wynagrodzenie pomnożone przez ilość równoległych boków pomnożone przez
podatek za równoległe boki)
skopiuj formułę
oblicz w komórce L4 podatek za ilość jednakowych miar kątów =B4*K4*2,5%
(wynagrodzenie pomnożone przez ilość równoległych boków pomnożone przez
podatek za równoległe boki)
skopiuj formułę
oblicz w komórce M4 sumę wszystkich podatków = D4+F4+H4+J4+L4
skopiuj formułę
oblicz w komórce N4 wysokość do wypłaty =B4-M4 (wynagrodzenie w okrąglakach razem podatki)
Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie sprawdzili, jakie byłoby wynagrodzenie dwóch
dowolnie wybranych figur.
Uczniowie nie zapominają o dostosowaniu formatowania liczb – z zapisem do 2 miejsc po
przecinku.
Etap końcowy
Nauczyciel dokonuje podsumowania. Wybrany uczeń odczytuje końcowe kwoty (razem).
Pozostali sprawdzają poprawność wyniku. Uczniowie stwierdzają, która figura zarobiła
najwięcej, a która najmniej, która odprowadziła najwięcej podatków, a która najmniej.
Dodatkowo:
Dla uczniów zdolnych/ chętnych: Sporządź wykres kolumnowy przedstawiający zestawienie
wysokości podatków zapłaconych przez figury.
Słowa kluczowe:
arkusz kalkulacyjny, podatki
3