Konspekt lekcji otwartej z języka angielskiego podsumowywującej

Transkrypt

Konspekt lekcji otwartej z języka angielskiego podsumowywującej
Konspekt lekcji otwartej z języka angielskiego podsumowywującej projekt,
przeprowadzonej przez Beatę Cygan
Data: 20.06.2013
Przedmiot: zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów art.42
Czas trwania przygotowań projektu: 1 miesiąc
Czas trwania prezentacji: 1 godzina
Temat: Our Pizza Restaurant.
Cele ogólne projektu:
- poszerzanie wiedzy o zwyczajach w Wielkiej Brytanii związanych z tematyką jedzenia
i restauracji,
- rozwijanie kompetencji intelektualnej,
- rozwijanie umiejętności językowych,
- urozmaicenie zajęć,
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole,
- kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,
- kształcenie umiejętności prezentowania siebie i swoich umiejętności językowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- poszerza wiedzę na temat zwyczajów panujących w restauracjach podczas spożywania
posiłków w Wielkiej Brytanii,
- potrafi złożyć zamówienie w restauracji w języku angielskim,
- potrafi napisać i zaprezentować prosty przepis kulinarny na pizzę,
- rozwija umiejętności językowe (mówienia, słuchania, pisania, czytania),
- potrafi pracować w zespole,
- potrafi korzystać z różnych źródeł informacji w celu znalezienia konkretnej informacji,
- potrafi zaprezentować swoje umiejętności językowe.
1
Cele wychowawcze:
Uczeń zna:
- zasady higienicznego przygotowywania posiłków,
- zasady zachowania się savoir vivre.
Treści podstawy programowej:
- uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych, umożliwiającym
realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematu żywienia (artykuły
spożywcze, posiłki),
- rozumie intencje rozmówców (podawanie informacji, wyrażanie prośby),
- rozpoznaje rodzaje sytuacji komunikacyjnych (w restauracji),
- rozpoznaje różne rodzaje tekstów (zaproszenie, menu, przepis kulinarny),
- wyraża prośby i podziękowania,
- współdziała w grupie,
- korzysta ze źródeł informacji w języku obcym.
Formy pracy:
- p. grupowa
Metody pracy:
- m. projektu
I. Przebieg projektu:
- wyznaczenie ról dla każdego ucznia,
- podzielenie na grupy (poszczególne grupy mają swoje zadania: wykonanie zaproszeń dla
każdego nauczyciela, menu, przygotowanie 2 przepisów na pizzę, wykonanie plakatów),
- ustalenie między uczniami przyniesienie potrzebnych składników do pizzy,
- ustalenie jednolitego stroju na prezentację,
- nauczenie się na pamięć przez każdego ucznia swojej roli,
- zapraszanie wszystkich nauczycieli,
2
- przygotowanie sali.
II. Prezentacja:
- przywitanie nauczycieli wchodzących do klasy, zaproszenie ich do stolików oraz podanie
menu przygotowanych przez uczniów,
- prezentacja przez uczniów swoich umiejętności językowych w odpowiednio przygotowanej
sali, przedstawiając swoją pracę w angielskiej restauracji,
- odgrywanie swoich ról przez każdego ucznia ( przedstawianie wykonania dwóch pizz
omawiając wszystkie czynności i składniki według przepisów),
- po włożeniu pizz do piekarnika kelnerka składa zamówienia od nauczycieli
czegoś do picia, pytając : What would you like to drink?” (podczas prezentacji używany jest
tylko język angielski),
- po podaniu zamówionych napojów: kawy, herbaty, wody, czekając na pizzę uczniowie
prezentują swoje umiejętności muzyczne i taneczne, tańczą do piosenki jednocześnie
pokazując ruchy według instrukcji w piosence,
- następnie dla uatrakcyjnienia zajęć grają na fletach. Jednocześnie w tym czasie wybrane
osoby sprawdzają, czy pizza jest gotowa,
- potem kroją na kawałki i serwują nauczycielom życząc im „enjoy your meal”,
- dzielą pizzę również między sobą i w miłej atmosferze jedzą, piją i rozmawiają w języku
angielskim,
- następnie nauczyciel omawia pracę i prezentacje uczniów,
- nauczyciele wypełniają krótką ankietę ewaluacyjną,
- następnie uczniowie żegnają nauczycieli i dziękują im za przybycie.
Opracowała:
Beata Cygan
3

Podobne dokumenty