Konspekt zajęć otwartych z uczniami zdolnymi klas III w nauczaniu

Transkrypt

Konspekt zajęć otwartych z uczniami zdolnymi klas III w nauczaniu
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Konspekt zajęć otwartych
z uczniami zdolnymi klas III
w nauczaniu zintegrowanym
Teresa Kusak
nauczycielka nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr 3
w Mielcu
„ĆWICZENIA W WIELOZMYSŁOWYM POZNAWANIU OTOCZENIA”
Zajęcia prowadzone według autorskiego programu zajęć pozalekcyjnych
„Program pracy z uczniami zdolnymi klas III”.
Prowadzący: Teresa Kusak, nauczycielka nauczania zintegrowanego
Data: 13.02.2004 r.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu
Czas: 45 minut
Cele zajęć:
•
•
•
•
•
•
•
•
Rozbudzanie ciekawości poznawczej
Doskonalenie sprawności i wrażliwości zmysłów
Rozwijanie spostrzegawczości
Rozwijanie twórczego myślenia
Poznanie zabaw interakcyjnych i relaksacyjnych
Poznanie ćwiczeń będących elementami treningu twórczości
Doskonalenie pamięci
Rozwijanie wyobraźni i fantazji
Formy:
a)
b)
c)
d)
indywidualna zróżnicowana,
indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
zbiorowa zróżnicowana
91
Teresa Kusak – Ćwiczenia w wielozmysłowym poznawaniu otoczenia
Metody:
a)
b)
c)
podające – opis,
problemowe – aktywizujące (metoda sytuacyjna, gry dydaktyczne
symulacyjne),
praktyczne – pokaz, ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne: produkty spożywcze (jabłko, cytryna, sok pomarańczowy,
miód, przegotowana woda, chrupki kukurydziane, czekolada, torebka
herbaty, suszone grzyby), worek z nieprzeźroczystej tkaniny ściągany
tasiemką, notesik, kalendarzyk kieszonkowy, długopis, zakładka do
książki, plastykowy portfelik, puzzle, maskotka, mydło, woda
perfumowana, guzik, kreda, ołówek, nożyczki, spodek, moneta
dwuzłotowa, łyżeczka, kasztan, taca, łyżeczki plastykowe, szalik,
chustka (do zasłonięcia przedmiotów leżących na tacy)
Przebieg zajęć
1. Powitanie – „Powitanie inaczej”
2. Zabawa interakcyjna – „Ludzie do ludzi”
3. Ćwiczenia w poznawaniu najbliższego otoczenia – zabawa „Co się
zmieniło?”
Jedno dziecko wychodzi z sali. Podczas jego nieobecności prowadzący
zmienia jedną rzecz w wyglądzie sali (np. odsłania firankę, przesuwa
krzesło, zmienia miejsce położenia kredy, otwiera okno, zapala światło).
Zadaniem odgadującego po wejściu do sali jest odpowiedź na pytanie
„Co się zmieniło?”
4. Ćwiczenia w doskonaleniu zmysłu smaku – zabawa „Rozpoznaj smak”
Dzieci rozpoznają (mając zasłonięte oczy) smak produktów, nazywają je
i określają ich smak np. słodkie jabłko, kwaśna cytryna, sok
pomarańczowy, miód, woda, chrupki kukurydziane.
5. Ćwiczenia w rozpoznawaniu przedmiotów za pomocą dotyku – zabawa
„Czarodziejski worek”
Dziecko dotyka przedmiot ukryty w worku, rozpoznaje go i nazywa.
Jeśli odgadnie, otrzymuje go w prezencie. Prowadzący wkłada do worka
następny przedmiot dla kolejnego dziecka i zabawa powtarza się.
Proponowane przedmioty to: kalendarzyk kieszonkowy, długopis,
notesik, zakładka do książki, portfelik, puzzle w małym, otwieranym
pudełku, maskotka.
6. Ćwiczenia w rozpoznawaniu przedmiotów za pomocą węchu – zabawa
„Poznaj Stachu po zapachu”
Dziecko rozpoznaje przedmiot po zapachu (mając zasłonięte oczy),
nazywa go i określa jego zapach jako mocny, słaby, delikatny,
przyjemny. Każde dziecko rozpoznaje w ten sposób inny przedmiot np.
92
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
7.
8.
9.
10.
11.
12.
czekolada, mydło, torebka herbaty, suszone grzyby, cytryna, woda,
woda perfumowana.
Ćwiczenia oddechowe – „Dmuchawiec”, „Gaszenie świeczki”
Ćwiczenia pamięci – zabawa „Zapamiętaj ukryte przedmioty”
Dzieci przyglądają się przez 1 minutę i zapamiętują jak najwięcej
przedmiotów leżących na tacy. Prowadzący nakrywa tacę
nieprzezroczystą chustą. Następnie dzieci piszą na kartkach nazwy
zapamiętanych przedmiotów. Wygrywa osoba, która poda prawidłowo
wszystkie nazwy lub ich największą liczbę. Proponowane przedmioty
to: guzik, kreda, ołówek, nożyczki, spodek, moneta, łyżeczka, portfelik,
kasztan.
Ćwiczenia będące elementami treningu twórczości – budowanie
łańcuchów skojarzeń
Prowadzący mówi wyraz, a dzieci podają skojarzenia do tego wyrazu
tworząc łańcuch skojarzeń. Proponowane wyrazy to: język, ręka, oczy,
żarówka.
Ćwiczenia relaksacyjne – zabawa „Guffi”
Dzieci chodzą z zamkniętymi oczami po sali. Prowadzący na ucho
nadaje jednemu z dzieci imię Guffi. Dzieci chodzą, napotkane osoby
pytają: Guffi? Jeśli dotkną Guffiego, który milczy, łapią go za ramiona
tworząc pociąg. One też stają się Guffim. Jeśli dotknięta osoba nie jest
Guffim na pytanie odpowiada: Guffi. To oznacza, że należy szukać
dalej. Zabawa kończy się z chwilą kiedy wszystkie osoby odnajdą
Guffiego i utworzą pociąg.
„Iskierka przyjaźni” – prowadzący ściskając i lekko potrząsając dłoń
dziecka stojącego obok „przekazuje” iskierkę przyjaźni. Dzieci stojąc
w kole, trzymają się za ręce i przekazują sobie w ten sam sposób
iskierkę, aż dotrze znów do prowadzącego.
Ewaluacja zajęć – wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
Zakończenie zajęć
Literatura:
1.
Materiały warsztatowe i szkoleniowe
93