Scenariusz zajęć- hospitacja - Szkoła Podstawowa im. Arkadego

Transkrypt

Scenariusz zajęć- hospitacja - Szkoła Podstawowa im. Arkadego
Magdalena Mieloch
Szkoła Podstawowa
im. A. Fiedlera
w Przeźmierowie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH
Z wykorzystaniem technik Freineta
Dzień aktywności – klasa IIc
17 maja 2007r.
Temat bloku: Wędrówki po kraju.
Temat dnia: Nad morzem.
Cele ogólne:
- doskonalenie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat krajobrazu
nadmorskiego
- doskonalenie umiejętności wyrazistego czytania
- doskonalenie umiejętności układania zdań na podany temat
- doskonalenie umiejętności wykonywania działań na liczbach
trzycyfrowych
- poszerzanie wiadomości na temat flory i fauny nadmorskiej
- poznanie znaczenia latarni morskich
- kształtowanie wraŜliwości na piękno przyrody
- doskonalenie umiejętności grania na dzwonkach określonej melodii
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymieni charakterystyczne cechy krajobrazu nadmorskiego
- zrozumie, Ŝe wydmy nadmorskie i ich roślinność podlegają ochronie
- doceni znaczenie pracy rybaka i marynarza
- wyodrębni w utworze postaci i określi ich cechy
- podejmie twórcze próby literackie
- porówna wielkości liczb trzycyfrowych i wykona działania na liczbach
zawierających setki i dziesiątki
- wystąpi w grach dramowych
- Zna obsługę i stosowanie latarki elektrycznej
- Zagra na dzwonkach melodię pt. „Płyną łodzie”.
Metody:
- słowne – rozmowa, pogadanka, praca z tekstem
- poglądowe – pokaz, obserwacja
- działania praktyczne
Formy pracy:
-zbiorowa jednolita, zróŜnicowana
-grupowa zróŜnicowana
-indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
- mapa fizyczna Polski
- karty pracy
- teksty: „Legenda o morskiej latarni” i „Rybacka wioska”
- nagranie piosenki „płyną łodzie”
- karta techniczna ze wzorem latarni morskiej
Zapis w dzienniku
DłuŜsze kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat krajobrazu nadmorskiego.
Wyraziste czytanie wiersza pt. ‘Rybacka wioska”. Układanie zdań o pracy
rybaka i marynarza. Zabawy i gry ruchowe: ryby w sieci. Porównywanie
liczb trzycyfrowych. Mini piłka siatkowa. Odbijanie piłki w siadzie. Wydmy
nadmorskie – ich roślinność. Postacie i zdarzenia w Legendzie o morskiej
latarni. Redagowanie zdań o bohaterach. Przymiotniki określające cechy
bohaterów. Porządkowanie kolejności zdarzeń. Komponowanie innego
zakończenia utworu. Działania na liczbach trzycyfrowych zawierających
setki i dziesiątki. Wykonanie latarni morskiej. Granie na dzwonkach melodii
piosenki pt. „Płyną łodzie”.
Przebieg zajęć:
1. DłuŜsze kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat krajobrazu nadmorskiego na
podstawie ilustracji i doświadczeń dzieci. WyróŜnianie elementów
krajobrazu , które powstały w wyniku działalności człowieka (porty,
statki, latarnie morskie, wodoloty, promy itd.)
2. Wskazywanie na mapie fizycznej Polski miejscowości połoŜonych nad
Morzem Bałtyckim. Pisownia nazw własnych.
3. Latarnie morskie na polskim wybrzeŜu i ich znaczenie.
4. Słuchanie wzorowego czytania wiersza „Rybacka wioska”.
5. Wyszukiwanie w utworze fragmentów zawierających niezwykłe
wyraŜenia np. „białe Ŝaglowce chmur”.
6. wyraziste czytanie wiersza przez chętnych uczniów.
7. Drama: Zawody związane z morzem. Ryby w morzu. Statki i okręty na
morzu.
8. Praca rybaka i marynarza.
9. Zabawy i gry ruchowe: ryby w sieci.
10.Ryby Ŝyjące w Morzu Bałtyckim.
11.Wydmy nadmorskie i ich roślinność. Układanie zakazów dotyczących
wydm i roślin nadmorskich. Mikołajek nadmorski – roślina chroniona.
12.Mini piłka siatkowa. Odbijanie piłki w siadzie. RóŜne formy spędzania
czasu na plaŜy.
13.Porównywanie liczb trzycyfrowych.
14.Przedstawienie swoich wraŜeń z podróŜy statkiem, wodolotem, łodzią,
kajakiem.
15.Słuchanie wzorowego czytania utworu pt. „Legenda o morskiej latarni” ze
zwróceniem uwagi na występujące postaci.
16.Rozmowa o bohaterach i zdarzeniach połączona z wyszukiwaniem
odpowiednich fragmentów tekstu.
Bogacenie słownictwa o przymiotniki określające cechy bohaterów.
17.Układanie i zapisywanie zdań na temat bohaterów legendy.
18.Porządkowanie kolejności wydarzeń w legendzie.
19.Próby opowiadania legendy.
20.Komponowanie innego zakończenia utworu.
21.Ilustrowanie róŜnych zjawisk akustycznych np. ryk syreny okrętowej,
sztorm na morzu z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych oraz
własnego głosu.
22.Działania na liczbach trzycyfrowych zawierających setki i dziesiątki.
23.Rodzina wyrazu „Ŝagiel”.
24.Wykonanie latarni morskiej według propozycji z karty technicznej.
Obsługa i stosowanie latarki elektrycznej.
25.Granie na dzwonkach melodii pt. ”Płyną łodzie”.
26.Podsumowanie dnia i samoocena.
27.zadanie pracy domowej(wykonanie ćwiczenia 3 na karcie nr 68 i
ćwiczenia 5 na karcie nr 69).

Podobne dokumenty