Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6
Transkrypt
Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6
Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6-8 lat Temat: Dla Ciebie Babciu (wazonik) - malowanie na szkle Cele ogólne: • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka; • zapoznanie z techniką „malowania na szkle”; • rozwijanie wyobraźni twórczej; • doskonalenie umiejętności dobierania koloru; • rozwijanie zdolności manualnych. Cele szczegółowe: Dziecko : • sprawnie nanosi farbę na butelkę; • tworzy ciekawe wzory; • pokrywa całą powierzchnię butelki farbą; • czerpie radość z efektów własnych wytworów. Metody: pokaz, pogadanka, praktycznego działania Formy organizacyjne: indywidualna i zbiorowa Środki i pomoce dydaktyczne: szklane butelki po napojach (jasne szkło), farby plakatowe w tubach, plastikowe miseczki na farby, pędzle, obrusy foliowe, pojemniki na wodę, fartuchy ochronne, plastelina, podkładki pod plastelinę, drobne kamyczki kolorowe koraliki lub muszelki, odtwarzacz CD, płyta z nagraniem piosenki pt. „Kiedy babcia...” Czas trwania: 60 min. Uczestnicy: 6 - 8-latki Przebieg zajęć: I. Faza wprowadzająca: 1. Zabawa na powitanie. Swobodny ruch przy muzyce, na pauzę dzieci witają się wywołaną częścią ciała np.: ręką, nogą, kolankiem, czołem, noskiem itp. z jak największą liczbą osób. Przykładowe polecenia: uścisk dłoni, łokieć do łokcia, palce do palców, stopa do stopy, kolano do kolana, czoło do czoła, nosek do noska itp. II. Faza realizacyjna: 1.Wysłuchanie piosenki pt. „Kiedy babcia...”, nawiązującej do tematu zajęć: Kiedy babcia była mała to sukienkę i fartuszek krótki miała. Małe nóżki chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki. Ref. I co, i co, że babcia nam urosła , że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra. I co, i co, to ważne że mam babcię, że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią. A gdy dziadek był malutki, to nie nosił adidasów tylko butki. Nie miał wąsów ani brody, no i nie chciał jeść marchewki tylko lody! Ref. I co, i co, że dziadek urósł trochę, że lat ma trochę więcej niż dwa plus trzy plus osiem. I co, i co, to ważne że mam dziadka, że bardzo kocham go i lat mu życzę sto! Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy się kłócili o łopatkę. Dziś na spacer idą sobie , a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię. Ref. I co, i co, że trochę nam urośli, że nie są dzieciakami, że ważni z nich dorośli. I co, i co, to ważne że są z nami, niech żyją długi czas i zawsze lubią nas. 2. Pogadanka na temat treści wysłuchanego utworu: O kim opowiada piosenka? Jakie są babcie? Kiedy mają swoje święto? Czego oczekujemy od swoich babć? Co dajemy im za ich miłość, pomoc i opiekę? itp. 3. Wykonanie upominku dla babci z okazji jej święta. - dzieci zakładają fartuchy ochronne i zasiadają do przygotowanych stolików, - każde dziecko otrzymuje szklaną butelkę i pędzel, - w miseczkach znajdują się różne kolory farb oraz woda do oczyszczania pędzli (tylko do zmiany koloru), - dzieci zamaczają pędzle w zawiesistej farbie i zamalowują całą powierzchnię, tworząc dowolne wzory, - górną część szyjki butelki (gwint) owijają wałeczkiem różnokolorowej plasteliny i ozdabiają, wtłaczając w nie drobne kamyki, muszelki, kolorowe koraliki itp. III. Zakończenie zajęć: 1. Porządkowanie miejsca pracy. 2. Prezentacja i omówienie wykonanych prac. 3. Zabawa na pożegnanie „Iskierka przyjaźni”. Dzieci stoją w kole i trzymają sie za ręce. Nauczyciel wypowiada słowa: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech ciepła i radosna wróci do mych rąk”, jednocześnie delikatnie ściskając dłoń dziecka. Ten uścisk wędruje po okręgu i wraca do nauczyciela. 4. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach i zaproszenie na kolejne. Opracowanie: Marzanna Dmitruk, Monika Gromek, Marta Walewska