Dotyczy tematu uwzględniającego realizację Ścieżki Edukacyjnej

Transkrypt

Dotyczy tematu uwzględniającego realizację Ścieżki Edukacyjnej
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I ZSZ
Dotyczy tematu uwzględniającego realizację Ścieżki Edukacyjnej – ER
Temat: Kultura czy cool-tura? Próba zdefiniowania zjawiska.
Cele ogólne:
- próba zdefiniowania zjawiska kultura i natura
- sprawdzenie wiadomości z zakresu orientacji w życiu kulturalnym
Cele szczegółowe:
- kształci umiejętności współpracy w zespole
- rozwija poczucie odpowiedzialności za efekty wspólnego działania
- rozwija umiejętność analizy porównawczej
- wyzwala konieczność oceniania i krytycznego myślenia
Metody i formy:
- drama (wywiad, improwizacja)
- praca z tekstem
- praca w zespołach i w parach
Środki dydaktyczne:
- karteczki z poleceniami do losowania
Bibliografia: Podręcznik do pracy w szkole. Język polski. PWN
Czas trwania: 1 godz.
PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
Przebieg lekcji:
-
-
zapisanie tematu lekcji na tablicy
zapoznanie z celem i charakterem pracy na lekcji
rozdanie kartek po jednej na rząd
uczniowie na otrzymanych kartkach zapisują własne refleksje na temat:
„co to jest kultura?”, czytając poprzednią wypowiedź ucznia, ponieważ
uwagi nie mogą się powtarzać, pracują w rzędach tj. zespołach , posyłając
kartkę, wygrywa zespół, który pierwszy ukończył zadanie
sprawdzenie wykonanego zadania
odczytanie z podręcznika różnych definicji pojęcia kultura i porównanie
ich z refleksjami uczniów, zapisanie notatki w zeszycie
kolejne zadanie polega na zdefiniowaniu pojęcia natura, uczniowie
pracują tak jak poprzednio (zmiana kolejności posyłania kartek)
odczytanie zadania i porównanie z definicją jaką podaje podręcznik,
zapisanie notatki w zeszycie
na tablicy schemat – kultura i jej rodzaje
przyporządkowanie pojęć odpowiednio kulturze masowej i wysokiej
(ochotnicy losują karteczki i przypisują odpowiednio ww pojęciom)
klasa opowiada się po wybranej stronie, tworząc tym samym dwa zespoły
dyskusja między zespołami jako próba przekonania obozu przeciwnego
o wartościach kultury masowej lub elitarnej
dwóch ochotników otrzymuje polecenia typu – przeprowadź wywiad z...,
ochotnicy opracowują zestaw pytań dla swych rozmówców, których
następnie wybierają z klasy i przeprowadzają wywiad
Zad. dom.
Przygotuj spis treści czasopisma – „Kultura Masowa” lub „Kultura przez duże
K” oraz projekt okładki.
Oprac.: D. Talik
PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
KONSPEKT
LEKCJI
J. POLSKIEGO
W KLASIE I Technikum
TEMAT: Dlaczego nikt nie mieszka na wyspie Utopii?
METODY: metoda przekładu intersemiotycznego
FORMY: praca indywidualna i zbiorowa.
CELE: uczeń powinien:
- dokonać przekładu intersemiotycznego (obrazowe przedstawienie treści
utworu ),
- znać i rozumieć termin utopia,
- porównać własną analizę tekstu z odczytaniem utworu przez innych
uczniów,
- samodzielnie zinterpretować omawiany na lekcji wiersz,
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE: Podręcznik do pracy w domu. Język polski (literatura i nauka o
języku ).
Tekst Wisławy Szymborskiej pt. Utopia.
Czyste kartki papieru,
KLUCZOWE POJĘCIA: utopia; symbol drzewa, jaskini,
CZAS TRWANIA
LEKCJI: 1-2 godz.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Odczytanie wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Utopia (nauczyciel).
2. Ponowne odczytanie utworu (każdy uczeń po cichu).
3. Uczniowie rysują na kartkach mapę wyspy uwzględniając realia przedstawione w
utworze.
4. Rozłożenie rysunków pod tablicą, obejrzenie przez uczniów prac wykonanych przez
innych, porównanie ze swoją pracą.
5. Wybrany uczeń wskazuje elementy powtarzające się na wszystkich rysunkach.
Wypisanie ich na tablicy.
jezioro
jaskinia
dolina
las
morze
WYSPA
droga
szczyt
krzaki
drzewo
6. Wyszukiwanie w tekście określeń do podanych haseł.
DROGA
DRZEWO
KRZAKI
droga dojścia
drzewo Słusznego Domysłu, drzewo Zrozumienia
krzaki z odpowiedziami
PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
źródło
ŻRÓDŁO
DOLINA
JASKINIA
JEZIORO
SZCZYT
Ach Więc To Tak
dolina Oczywistości
w której mieszka Sens
jezioro Głębokiego Przekonania
Pewność Niewzruszona, Istota Rzeczy
Pytania dotyczące wymienionych haseł:
Czy istnieją w rzeczywistości miejsca wymienione przez poetkę?
Gdzie zatem one się znajdują? (Na wyspie Utopii).
A gdzie leży wyspa Utopia? (Nie ma takiej wyspy).
Co to więc takiego Utopia?
Czas do namysłu. Uczniowskie próby odczytania znaczenia tego terminu.
Podyktowanie terminu utopia (nie mająca szans urzeczywistnienia i nie licząca się z
realnym stanem rzeczy i stosunków społecznych wizja idealnego społeczeństwa, potocznie
mrzonka, plan, pomysł, idealny, ale nieżyciowy, nieziszczalny.
Do jakiej dziedziny życia odnoszą się te pojęcia? (do sfery ludzkiego poznania)
Interpretacja symboli występujących w tekście (nauczyciel).
SYMBOL DRZEWA (drzewo poznania dobra i zła. Adam i Ewa spożyli owoc tego drzewa i
nauczyli się dokonywać wyborów moralnych),
,,Nie ma bowiem drzewa dobrego, które by rodziło owoc zły, ani...”
[Ewangelia Św. Łukasza] Zatem ludzi można oceniać po owocach ich
działania. To człowiek musi dokonać wyboru między dobrem i złem.
W wierszu Szymborskiej jest na odwrót. Człowiek nie musi wybierać,
wszystko jest jasne i jednoznaczne.
SYMBOL JASKINI (1ks. Samuela – Dawid schronił się w jaskini Adullam a wraz z nim
wszyscy uciśnieni), symbol zwątpienia,
jaskinia Platona, symbol znikomości wiedzy ludzkiej, mizernych
perspektyw poznania); ludzie w jaskini przyjmują poznawane za
pomocą zmysłów ,,rzeczy” za rzeczywiste, a one są jedynie odbiciem,
cieniem idei),
u Szymborskiej w jaskini leży sens, a więc znów na odwrót.
Dlaczego na wyspie nikt nie mieszka? (Życie na wyspie, która rozstrzygała ludzkie
wątpliwości, ułatwiała wybory moralne, okazało się niemożliwe. Według Szymborskiej
prawda nie powinna być człowiekowi dana, lecz musi być przez niego doświadczona na
drodze prób i błędów. Rzeczą ludzką jest błądzić, a wszystkie ideologie muszą zostać
odrzucone. Utopia ma charakter społeczny, a jeśli na wyspie nie ma ludzi, tzn. że utopia na
bezludnej wyspie jest niemożliwa. Nie ma wyspy Utopii, na której wszystko się wyjaśnia.)
Podsumowanie: ponowna interpretacja utworu przez wybranego ucznia.
Oprac. D. Talik
PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
SCENARIUSZ
LEKCJI
JĘZYKA
POLSKIEGO
Technikum
W KL. I
TEMAT LEKCJI: „Litość wzbudza w nas nieszczęście człowieka niewinnego, trwogę
natomiast nieszczęście człowieka, który jest do nas podobny.”
Teatr, dramat, tragedia.
CELE OGÓLNE:
1. Kształtowanie umiejętności komunikowania się.
2. Kształtowanie umiejętności logicznego i krytycznego myślenia.
3. Wychowywanie do współodpowiedzialności.
4. Najważniejsze wiadomości na temat tragedii antycznej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Po lekcji uczeń potrafi:
1. Przeanalizować problem pracując w grupie.
2. Komunikować się z kolegami w grupie.
3. Wybrać informacje najważniejsze oraz jasno i czytelnie przekazać je kolegom.
4. Utworzyć notatkę na podstawie przeczytanego tekstu i uzyskanych informacji.
5. Przyswoić sobie wiadomości uzyskane od przedstawicieli innych grup.
6. Umieć zebrać wszystkie wiadomości z lekcji i połączyć je w logiczną całość.
METODY I FORMY:
Rozmowa nauczająca, dyskusja za i przeciw, pogadanka.
Praca w grupach, metoda układanki ( składanka ekspercka).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- ksero tekstu dotyczącego tragedii antycznej ( z podziałem na fragmenty),
- materiały pomocnicze (arkusze papieru).
BIBLIOGRAFIA:
Mała Encyklopedia Kultury Antycznej
Sofokles, Król Edup,
Słownik pisarzy antycznych,
J. polski (Podr. do domu) J. Klejnocki.PWN.
CZAS TRWANIA: 2 godziny.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Zapoznanie z formą pracy na lekcji.
2. Utworzenie grup na zasadzie „odlicz do sześciu” (pięć grup).
3. Polecenie utworzenia krótkiego wiersza i znaku grupy w celu zintegrowania grupy.
4. Prezentacja pomysłów.
5. Rozdanie tekstów (oznaczonych kolejno numerami 1-6).
PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
Sześć zagadnień do opracowania:
I.
Teatr w starożytnej Grecji.
II.
Budowa teatru w Atenach.
III.
Maszyneria teatralna (dawne efekty specjalne)
IV.
Zawód aktor.
V.
Budowa tragedii.
VI.
Tragedia – znaczenie filozoficzne.
6. Polecenie połączenia się jedynek, dwójek itd.
7. Uczniowie pracują w grupach, redagując na otrzymanych kartkach notatkę i ucząc się
jej. Wymyślenie pytania do swojego tekstu.
8. Powrót do grupy pierwotnej, zabawa w nauczyciela.
9. Sprawdzenie wiadomości przez naucz. wg podanych przez uczniów pytań.
10. Pogadanka na temat:
- teatr dawniej a dziś,
- aktor dawniej a dziś,
- współczesne a starożytne efekty specjalne.
11. Zad. dom.
Po przeczytaniu Króla Edypa, zastanów się nad treścią tematu lekcji.
Oprac. D. Talik
PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com