Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz – Edukacja zdrowotna (Obszar 3)
Grupa wiekowa: 3, 4 - latki
Data: 14 marca 2014 r.
Prowadząca: mgr Krystyna Pabiś
Temat zajęć: Jak powstaje sok?
Cele ogólne:
 Kształtowanie nawyku dbania o zdrowie.
 Rozumienie konieczności zdrowego odżywiania się.
 Poprawne rozpoznawanie warzyw i owoców za pomocą różnych
zmysłów.
 Klasyfikowanie warzyw i owoców według określonych cech,
porównywanie liczebności zbiorów.
 Kształtowanie nawyku mycia warzyw i owoców przed jedzeniem.
 Rozwijanie zainteresowań technicznych – poznanie budowy i sposobu
obsługiwania wyciskarki do soków.
 Rozumienie konieczności korzystania z urządzeń elektrycznych tylko
w obecności dorosłych.
 Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pracy z wykorzystaniem
urządzeń elektrycznych.
 Doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi.
 Wdrażanie do kolejnego wypowiadania się w zespole oraz uważnego
słuchania wypowiedzi kolegów.
 Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej.
 Rozumienie informacji przedstawionych w formie symbolu.
 Przestrzeganie reguł obowiązujących w zabawie i sytuacjach
zadaniowych.
 Nabywanie umiejętności współdziałania w grupie.
 Wdrażanie do cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
 Rozwijanie sprawności ruchowej.
 Doskonalenie sprawności manualnej.
 Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
 Wdrażanie do sprzątania miejsca pracy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 Wie, dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw oraz pić soki
owocowo- warzywne.
1



















Wie, jak powstaje sok.
Zna budowę owocu: skórka, miąższ, pestka.
Rozpoznaje i nazywa smaki: słodki, kwaśny, gorzki.
Klasyfikuje owoce i warzywa według określonych cech.
Określa i porównuje liczebność zbiorów.
Rozpoznaje owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów: węchu,
smaku, dotyku, wzroku.
Wypowiada się na określony temat.
Przestrzega zasad bezpiecznego podczas zajęć.
Opisuje warzywa i owoce podając ich charakterystyczne cechy.
Wskazuje i nazywa podstawowe części roślin: korzeń, łodyga, liście,
kwiat, owoce, nasiona.
Dzieli wyraz na sylaby.
Odczytuje wyrazy wprowadzone do globalnego czytania w powiązaniu
z obrazkiem.
Współpracuje w grupie podczas przygotowywania składników na sok.
Wie, że należy myć owoce i warzywa przed jedzeniem.
Wykonuje proste czynności: mycie owoców i warzyw, krojenie.
Korzysta z urządzeń elektrycznych tylko w obecności osób dorosłych –
wkładanie pokrojonych owoców i warzyw do podajnika wyciskarki.
Określa kolor, zapach, smak wyciśniętego soku.
Sprząta miejsce pracy.
Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Środki dydaktyczne:
Wyciskarka do soków, owoce, warzywa, miski, szklanki, noże plastikowe,
serwetki, fartuszki, opaska, wyrazy do globalnego czytania, emblematy do
zabawy ruchowej.
Metody :
 Oglądowa.
 Słowna.
 Praktycznego działania.
Przebieg zajęć:
1. Zagadka słowna:
W warzywach i owocach bywamy,
literkami alfabetu się nazywamy.
2. Pogadanka na temat witamin i ich znaczenia dla naszego zdrowia.
3. Klasyfikowanie warzyw i owoców – określanie i porównywanie
liczebności zbiorów.
4. Rozpoznawanie warzyw i owoców za pomocą różnych zmysłów.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Owoce i warzywa”.
6. Czynności higieniczne - mycie rąk.
7. Przygotowanie składników na sok owocowo-warzywny (praca
w grupach).
8. Zaprezentowanie dzieciom wyciskarki do soków. Rozmowa na temat
bezpiecznego używania urządzeń elektrycznych tylko pod nadzorem
osób dorosłych.
9. Wyciskanie soku z owoców i warzyw. Rozlanie soku do kubków
i degustacja soku. Próby określania smaku soku: słodki, kwaśny.
10.Porządkowanie miejsca pracy, przygotowanie kubków i wyciskarki do
mycia.
3

Podobne dokumenty