MMI Notacja wykładnicza

Transkrypt

MMI Notacja wykładnicza
SCENARIUSZ LEKCJI
1.Informacje wstępne
● Data:03.10.2012 r.
● Klasa:.II b
●Czas trwania zajęć: 45 min.
● Nauczany przedmiot: matematyka
2.Program nauczania
Matematyka z plusem.Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I-III
gimnazjum). Marta Jucewicz,Marcin Karpiński,Jacek Lech.
3.Temat lekcji
Notacja wykładnicza
4.Integracja: międzyprzedmiotowa
5.Cele lekcji
Wiadomości:
kategoria A - zapamiętanie
Uczeń potrafi:
- podać definicję notacji wykładniczej;
(A1)
(A2)
- przedstawić własności potęg;
- wykonywać działania pisemne na liczbach wymiernych;
(A3)
kategoria B – zrozumienie
Uczeń potrafi:
-stosować notację wykładniczą w naukach przyrodniczych;
(B1)
(B2)
-czytać ze zrozumieniem zadania tekstowe ;
-stosować własności potęg.
(B3)
Umiejętności:
kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
-stosować reguły zapisywania liczby w notacji wykładniczej w prostych przykładach;
-pracować według instrukcji;
-korzystać z różnych źródeł informacji.
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
-dokonywać zamiany jednostek;
-porównywać liczby zapisane w notacji wykładniczej.
6.Strategie nauczania
Strategia oddziaływania na rzeczywistość – praktyka, ćwiczenia, zadania.
7.Metody nauczania
-pogadanka, dyskusja;
-ćwiczenia;
-praca z książką.
8.Zasady nauczania
-zasada przystępności w nauczaniu;
-zasada wiązania teorii z praktyką;
(C1)
(C2)
(C3)
(D1)
(D2)
-zasada operatywności wiedzy;
-zasada trwałości wiedzy uczniów.
9.Formy pracy uczniów
-indywidualna;
-grupowa;
-zbiorowa.
10.Środki dydaktyczne
-tablica interaktywna;
-karta pracy.
11.Wykaz piśmiennictwa
●dla nauczyciela
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.32-34 Wersja
dla nauczyciela.
●dla ucznia
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.32-34
12. Organizacja zajęć lekcyjnych.
Etapy lekcji
Zagadnienia,
zadania,problemy
lekcji
Sposoby realizacji
zagadnień, zadań,
problemów
Spełnienie
założonych celów
lekcji
Uwagi o realizacji
Faza wstępna
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie
obecności.
Faza realizacyjna
--------------------------- --------------------------- ---------------------(C3)
Przypomnienie treści Uczniowie
zadania domowego.
przedstawiają
znalezione przykłady,
w których można
wykorzystać notację
wykładniczą.
--------------------------- --------------------------- --------------------------Zapoznanie uczniów z Cele lekcji:
celami lekcji.
- posługiwanie się
notacją wykładnicza
przy rozwiązywaniu
zadań tekstowych, w
zamienie jednostek,
przy porówaniu liczb.
--------------------------- --------------------------- --------------------------Przypomnienie
Zapisanie na tablicy
(A1)
określenia notacji
definicji notacji
wykładniczej
wykładniczej.
----------------------
Zadania zapisane w
karcie pracy.
(Załącznik 1)
Objaśnienie poleceń
zawartych w kartach
pracy.
---------------------------
Czas pracy: 15
minut
Iindywidualne
rozwiązywanie zadań
w kartach pracy.
Oddanie tych kart do
sprawdzenia.
(A2), (A3), (B3),
(C1), (C2)
--------------------------- ---------------------------
----------------------
----------------------
----------------------
Zadanie 6 str.33
Rozwiązywanie
zadanego przykładu
z zadania 6
w parach.
--------------------------Zadanie 8 str.33
Zadanie 12 str.33
Faza
podsumowująca
Pprzedstawiciel pary
przedstawia
rozwiązanie zadania
na tablicy.
(C1), (D1)
--------------------------- --------------------------Przedstawienie
(B1), (B2),(B3), (D1),
rozwiązania zadania
(D2),
na tablicy.
-Do czego służy
notacja wykładnicza?
-W jaki sposób
zapisujemy liczby
w notacji
wykładniczej?
-W jakich dziedzinach
spotykamy się
z zapisem
wykładniczym?.
--------------------------- --------------------------Ocenienie pracy
uczniów na lekcji.
Zadanie pracy
domowej:
zadania 9 i 10 str.33
--------------------------- --------------------------Pożegnanie uczniów.
----------------------
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
tematu.
---------------------- ----------------------
---------------------- ----------------------
Opracowała:
Ewa Jakubowska
Załącznik 1
Imię i nazwisko:...........................................
Data urodzenia:
........ ........... ............
dzień miesiąc rok
KARTA PRACY
1) Oblicz ile dni przeżyłeś dotychczas. Przyjmij, że 1 rok ma 365 dni. Wynik zapisz w notacji
wykładniczej.
2) Oblicz ile to godzin .Wynik zapisz w notacji wykładniczej.
3) Oblicz ile to minut.Wynik zapisz w notacji wykładniczej.
4) Oblicz ile to sekund .Wynik zapisz w notacji wykładniczej.

Podobne dokumenty