KONSPEKT LEKCJI HISTORII - LILLA KŁOS

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI HISTORII - LILLA KŁOS
KONSPEKT LEKCJI HISTORII - LILLA KŁOS - 9.12.2014 r. – KL. II C
Nowoczesne metody w nauczaniu historii
TEMAT: KONFLIKTY RZECZYPOSPOLITEJ Z TURCJĄ
CELE OGÓLNE: uczeń:
1. Sytuuje wydarzenia w czasie oraz porządkuje je (chronologia)
2. Ustala związki poprzedzania, równoczesności i następstwa (chronologia);
3. Wyszukuje oraz porównuje informacje pozyskane z różnych źródeł i formułuje
wnioski (analiza i interpretacja historyczna);
4. Wyjaśnia związki przyczynowo-skutkowe analizowanych wydarzeń (analiza i
interpretacja historyczna)
CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń:
1. Wyjaśnia przyczyny wojen RP z Turcją
2. Wyodrębnia etapy tych wojen
3. Analizuje motywy odsieczy wiedeńskiej
4. Ocenia politykę Jana III Sobieskiego
5. Utrwala terminy i pojęcia opisujące poznawane wydarzenia
6. Zna postacie: Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, hetmanów
METODY PRACY:
1. Podająca (słowna): pogadanka n-la,
2. Praktyczna (czynna): ranking diamentowy, drzewo decyzyjne, drama
3. Oglądowa: frag. filmu, mapa
FORMY PRACY:
1. Jednolita
2. Zespołowa
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym
2. Kompetencje społeczne i obywatelskie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Podręcznik; kartki sprawdzające pracę domową i z pracą domową; mapa RP w XVII w.;
karty pracy (opracowanie własne); tekst źródłowy: J. Sobieski, Listy do Marysieńki; tablica –
ranking diamentowy; kserokopie drzew decyzyjnych, kartki samoprzylepne, film dyd.
CZĘŚĆ WSTĘPNA (nawiązująca):
I.
1. Czynności organizacyjne;
2. Sprawdzenie wiadomości o wojnach XVII w.;
3. Zapisanie tematu i zagadnień lekcyjnych.
II.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (właściwa):
1.Pogadanka n-la na temat wojen z Turcją za czasów Zygmunta III Wazy (I poł XVII w)
Ucz.: a) pokazują na mapie Mołdawię i Wołoszczyznę
b) uzupełniają kartę pracy ( 1620 Cecora; 1621 Chocim; padyszach - sułtan)
c) przedstawiają biogram hetmana St. Żółkiewskiego (1620 Cecora)
2. Ustalają przyczyny wojen z Turcją w II poł. XVII w.
a) wybrani ucz. otrzymują kartki samoprzylepne z przyczynami wojen z Turcją i mają
je umieścić w rankingu diamentowym, dyskutują czy słusznie
3. Odczytują z kart pracy etapy walk i kolejno omawiają ich przebieg:
a) 1672 – Kamieniec Podolski, zajęcie Podola i haniebny pokój w Buczaczu, (haracz)
b)1673-1676- Chocim; hetman Jan Sobieski; rozejm w Żórawnie;
4. Przedstawienie biogramu Jana III Sobieskiego- metoda dramy – wywiad
5.Odsiecz wiedeńska 12 IX 1683r. (1683-1699) (wezyr, janczar)
a) zespoły drzewo decyzyjne Czy Jan III Sobieski powinien pomóc Austrii w walce z
Turkami ?
b) fragment filmu
III. CZEŚĆ KOŃCOWA (rekapitulacja):
a) Podsumowanie
b) Ocena
c) Praca domowa
1. Jakie korzyści z wiktorii wiedeńskiej odniosła Austria, a jakie RP ?
2. Ustnie przeanalizuj fragment listu króla Jana III Sobieskiego do żony
Z listu Jana III Sobieskiego do żony, królowej Marii Kazimiery
W namiotach wezyrskich 13 septembra [września], w nocy
Wezyr tak uciekł od wszystkiego, że ledwo na jednym koniu i w jednej sukni. Jam został jego
sukcesorem[ spadkobiercą], bo po wielkiej części wszystkie mi się po nim dostały splendory[bogate łupy];
(…) Mam wszystkie znaki jego wezyrskie, które nad nim noszą; chorągiew mahometańską, którą mu dał
cesarz jego [sułtan] na wojnę i którą dziśże jeszcze posłałem do Rzymu Ojcu św. (…) Namioty, wozy
wszystkie dostały mi się i tysiąc innych wykwintności, bardzo ładnych i bardzo, ale to bardzo bogatych (…)
Mam i konia wezyrskiego ze wszystkim siedzeniem (…) Złotych szabel pełno po wojsku, i innych
wojennych rynsztunków. (…) Co zaś za delicje miał przy swych namiotach, wypisać niepodobna. Miał
łaźnie, miał ogródek i fontanny, króliki, koty; i nawet papuga była, ale że latała, nie mogliśmy jej pojmać.

Podobne dokumenty