Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum
Scenariusz lekcji matematyki w klasie III
gimnazjum
29 listopada 2010 r. Gimnazjum w Telatynie
Lekcję przeprowadził doradca metodyczny mgr Bogusław Wójcik
Temat: Graniastosłup
i ostrosłup – utrwalenie wiadomości.
Treści nauczania z podstawy programowej: 10.1, 10.2, 10.4
Cel ogólny:
utrwalenie umiejętności
• rozpoznawania graniastosłupów i ostrosłupów
• wskazywania elementów graniastosłupa i ostrosłupa
utrwalenie wiadomości
• znajomości pojęć dotyczących graniastosłupa i ostrosłupa
• znajomości wzorów na obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów i
ostrosłupów
Cele operacyjne - uczeń potrafi:
- rozpoznawać graniastosłupy i ostrosłupy proste wśród innych modeli
- rozpoznawać elementy brył
- podać wzory na obliczanie pól powierzchni i objętości graniastosłupów i ostrosłupów
- wskazać kąt liniowy kąta dwuściennego w podanej bryle
- wskazać kąt między krawędzią boczną i podstawą
- wskazać kąt między dwoma krawędziami
- obliczać pola i objętości brył
- zamieniać jednostki
Zasady:
- poglądowości
- systematyczności
- samodzielności
- stopniowania trudności
Metody:
- dyskusja
- problemowa klasyczna
- ćwiczeniowa
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca w parach
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna
-program Smart Notebook 10
- modele graniastosłupów i ostrosłupów
- podręcznik
- kartki z zadaniami
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca
1. Omówienie celów lekcji i zapisanie tematu.
2. Przypomnienie wiadomości o graniastosłupach i ostrosłupach - http://www.eduplansze.pl/,
3. Wskazywanie graniastosłupów i ostrosłupów– ćwiczenie wstępne, ćwiczenie 1,
4. Wskazywanie elementów graniastosłupów i ostrosłupów – ćwiczenie 2, 3, 4, 5,
5. Rozpoznawanie graniastosłupów i ostrosłupów – ćwiczenie 6,
6. Wzory na pola powierzchni i objętość graniastosłupa i ostrosłupa – ćwiczenie 7.
II. Faza realizacji
1. Nauczyciel rozdaje kartki z zadaniami (załącznik 1) i prosi, aby uczniowie w parach
rozwiązali podane zadania. Jednocześnie treść zadań wyświetlana jest na tablicy
interaktywnej.
2. Uczniowie prezentują rozwiązania zadań na tablicy interaktywnej.
3. Krótkie omówienie pracy uczniów podczas lekcji.
III. Faza końcowa
1. Dyskusja na temat: Czego nauczyłem się na dzisiejszej lekcji? (realizacja celów
operacyjnych).
2. Podzielenie się refleksjami z lekcji.
3. Ocena uczniów - samoocena i ocena nauczyciela.
4. Podanie i omówienie zróżnicowanej pracy domowej.
Praca domowa:
Zad.1
Uczeń holenderskiej szkoły bardzo lubi kakao, które przechowuje w specjalnej puszce w
kształcie czworościanu foremnego. Oblicz objętość takiego czworościanu foremnego o
krawędzi długości:
a) 20 cm, b) 6√2 dm.
Zad.2
Dla chętnych
Przekątna prostopadłościanu ma długość 10 cm i tworzy z płaszczyzną jego podstawy kąt á =
60ş. Oblicz objętość tego prostopadłościanu, wiedząc, że jedna z krawędzi podstawy ma
długość 4 cm.
5. Podziękowanie i zakończenie lekcji.
Opracował:
mgr Bogusław Wójcik
Załącznik 1.
Zadanie 1.
Basen, który Adrian wykopał obok domu, ma wymiary dna 3,6 m x 10 m i
wysokość 1,5 m. Adrian napełnia go wodą przepływającą przez kran z szybkością
5 dm3 na sekundę. Do jakiej wysokości woda w basenie będzie sięgać po 1
godzinie?
Zadanie 2.
Na łące wykopano rów melioracyjny długości 500 m. Jego poprzeczny przekrój
jest trapezem równoramiennym o podstawach 5 m i 2,6 m oraz kącie nachylenia
ramienia do dłuższej podstawy 45 stopni. Jeden metr sześcienny ziemi waży około
900 kg. Ile kursów zrobiła wywrotka o ładowności 30 ton, wywożąca tę ziemię?
Zadanie 3.
Na sąsiednich działkach wybudowano domy różniące się kształtem dachów (patrz
rysunki). Który dach ma większą powierzchnię ?
Zadanie 4.
Dach wieży zamkowej ma kształt ostrosłupa prawidłowego czworokątnego.
Krawędź podstawy tego ostrosłupa jest równa 5 m, a wysokość ściany bocznej jest
nachylona do krawędzi podstawy pod kątem 60º . Ile metrów kwadratowych blachy
potrzeba na pokrycie tego dachu, jeśli na zakładki doliczamy 8% powierzchni?