SCENARIUSZ LEKCJI Z PIŁKI SIATKOWEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI Z PIŁKI SIATKOWEJ
SCENARIUSZ LEKCJI Z PIŁKI SIATKOWEJ
CEL GŁÓWNY: Nauczanie odbić sposobem oburącz górnym
CELE SZCZEGÓŁOWE W ZAKRESIE:
Sprawności motorycznej:
- rozwijanie sprawności motorycznej przez ćwiczenia specjalistyczne
Umiejętności:
- uczeń potrafi odbijać piłkę sposobem górnym
- uczeń potrafi przyjąć prawidłową postawę siatkarską
Wiadomości:
- poznaje nowe ćwiczenia
- poznaje nowe przepisy gry
Wychowawcze:
- samokontrola,
- pomoc koleżeńska
Metody: pogadanka, zabawowa klasyczna, pokaz, instruowanie, naśladowcza ścisła
KLASA: IV
CZAS: 45’
MIEJSCE: sala gimnastyczna
PRZYBORY: piłki do siatkówki, pachołki, kółka hula – hop, laski gimnastyczne
Wskazówki
Tok lekcji
Treść lekcji
Czas
organizacyjno metodyczne
I Cz. wstępna
Zbiórka
Moment
i sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć.
organiz.-porząd.
Omówienie prawidłowej postawy siatkarskiej. Pokaz.
Ćwiczenia
- bieg dookoła sali, jedno okrążenie w szybkim
kształtujace
tempie, drugie okrążenie w wolnym tempie.6x.
podanie
tematu
lekcji.
Powitanie
- lekki trucht z krążeniem RR w przód, w tył
- uczniowie ustawieni
3’
w szeregu
- każdy dobiera sobie
10’
poziom
tempa
adekwatny
do
i wymachem RR naprzemianstronnie.
możliwości
- w miejscu u. wykonują skip A, skip C.
- uczniowie wykonują
- w staniu chwyt za jedną stopę, skłon T w przód,
ćwiczenia
utrzymujemy równowagę. Zmiana nogi.
demonstrowane przez
- w staniu skłony T w przód z pogłębieniem.
nauczyciela
- w staniu skrętoskłony RP do NL i RL do NP.
- w parach leżenie tyłem, UU wykonują brzuszki.
-
- w parach plecami do siebie trzymając się za RR
NN
ugięte
w
kolanach
w górze, UU. wykonują skłony T w przód z
przytrzymywane
partnerem na plecach.
przez jednego z pary.
- w parach huśtawka z wykonywaniem przysiadów
- w podporze przodem u grają w łapki.
- w parach jeden z ćwiczących wykonuje siad prosty
.
RR w bok, drugi przeskakuje przez niego obunóż.
Zmiana.
II Cz. główna
Pokaz i objaśnienie odbicia piłki sp. oburącz
górnym
- odbicie demonstruje
- nauczyciel pokazuje sposób ułożenia dłoni na piłce,
N-el
oraz sposób odbijania sposobem górnym. Zwraca
omawia poszczególne
uwagę na odbicie opuszkami palców a nie całymi
fazy
dłońmi.
sposobem górnym
i
kolejno
odbicia
- U. w leżeniu, w odległości 2-3 m. od siebie,
ustawiają piłkę na dłoniach i rzucają do siebie, przez
laseczkę gimnastyczną.
25’
- U. w klęku prostym, ułożenie piłki na dłoniach
i próba odbicia nad głową i podanie do koleżanki.
- N-el na bieżąco
- jedna osoba z pary wykonuje kolejno 10
koryguje
błędy
przysiadów, druga osoba w klęku próbuje wykonać
popełniane
przez
odbicia nad głową. Zmiana. Następnie u. wykonują
uczniów.
10 uproszczonych pompek a odbicia j.w..
- w parach U odbijają piłkę od podłogi, i zmieniają
miejsce
łapiąc
piłkę
w
koszyczek
osoby
współćwiczącej.
- na podłodze ułożone kółka hula – hop, U podrzucają
piłkę w górę marszem pokonują kółka i łapią piłkę w
koszyczek.
- w parach odbijamy do siebie, próbując zachować
ciągłość odbić.
III Cz.
Zabawa uspokajająca - Minutka
końcowa
Omówienie zajęć. Omówienie błędów, zebranie
Zabawa uspok.
sprzętu i pożegnanie grupy. Zachęcenie do ćwiczeń
5’
- UU ustawieni w
dwuszeregu
samodzielnych w wolnym czasie
Opracowała: Anna Habaj

Podobne dokumenty