Konspekt ZS w Malawie

Transkrypt

Konspekt ZS w Malawie
SCENARUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W ZESPOLE SZKÓŁ W MALAWIE
Temat: WSPOMNIENIA Z BLISKIEGO SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
Czas trwania : 45 min.
Prowadząca: mgr Beata Głowiak oraz wybrani uczestnicy warsztatów artystycznych
Cel główny:
Rozbudzanie zainteresowań sztuką użytkową, dostarczanie wrażeń estetycznych i przeżyć
emocjonalnych oraz pobudzanie własnej aktywności uczniów w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy.
Cele operacyjne:
- uczeń wymieni podstawowe dziedziny sztuk plastycznych,
- posegreguje „dzieła sztuki” na grupy, których wyznacznikiem będą dziedziny sztuk plastycznych
- wyjaśni pojęcie „sztuka użytkowa”,
- potrafi dzielić się swoimi wrażeniami oraz zdobytymi wiadomościami,
- zna technikę monotypii graficznej,
- realizuje projekt w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu wizerunku i
otoczenia człowieka, oraz upowszechnianiu kultury w społeczności szkolnej.
Metody:
pogadanka
pokaz
próby dyskusji
ćwiczenia praktyczne
Pomoce dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna "Dziedziny sztuk plastycznych w pigułce: MALARSTWO RYSUNEK – RZEŹBA – ARCHITEKTURA - GRAFIKA - SZTUKA UŻYTKOWA”
- przykładowe ilustracje przedstawiające „dzieła sztuki” odpowiednie dla dziedzin sztuk
plastycznych,
- galeria fotografii z zajęć
- farby do tkanin, paleta, pędzel, koszulka
Przebieg zajęć
Część wstępna:
1.
Zapoznanie uczniów z pojęciem „sztuka użytkowa” – porównanie z innymi dziedzinami
sztuki - prezentacja multimedialna .
2. Rozmowa kierowana na temat sztuki użytkowej, jej funkcji w życiu codziennym.
Zwrócenie uwagi uczniów na zależność między materiałem, formą i funkcją - estetyką
przedmiotu.
3. Prezentacja rysunków na koszulkach własnoręcznie zaprojektowanych oraz wykonanych
przez uczestników warsztatów, jako namacalny przykład sztuki użytkowej.
Część właściwa:
1.
Relacja z zajęć artystycznych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej
w formie fotorelacji . ( W oparciu o sporządzony plan, ukierunkowani uczestnicy
zajęć artystycznych wypowiadają się na forum swojej klasy nt. doświadczeń,
spostrzeżeń oraz zdobytych wiadomości dot. sztuki użytkowej.)
PLAN RELACJI:
I WSZYSTKO O PORTRETACH
 Wypowiedzi uczestników warsztatów nt. portretu i autoportretu. Wspólne
opracowanie definicji pojęć.
 Analiza przykładowego portretu- ustalenie co jest środkiem wyrazu plastycznego
(kreska, plama, kreska i plama).
II SZTUKA MALOWANIA FARBAMI OLEJNYMI
 Dzielenie się informacjami na temat sposobu malowania portretu farbami olejnymi na
metalowej płytce.

Zwrócenie uwagi na proporcje sylwetki ludzkiej.
III PRASA DRUKARSKA
 Przedstawienie budowy i zasady działania prasy drukarskiej, jako narzędzia służącego do
wykonywania odbitek graficznych.
 Instrukcja uczniów dotycząca sposobu wykonania druku płaskiego (monotypia).
 Dzielenie się wrażeniami na temat uzyskanego efektu pracy.
IV JESTEŚMY TWÓRCAMI SZTUKI UŻYTKOWEJ
 Wypowiedzi uczniów dotyczące etapów zdobienia koszulek: posługiwanie się farbami do
tkanin oraz malowanie na tkaninie wg wstępnego projektu.
2. Ekspresja plastyczna – wspólnie malujemy na koszulce.
 Pokaz demonstracyjny sposobu posługiwania się farbami do tkanin oraz zabezpieczenia
tkaniny przed zabrudzeniem.
 Sformułowanie zadania plastycznego: Domaluj i podaj dalej.
 Pozostawienie pracy do wyschnięcia.
Część końcowa:
1. Podsumowanie zajęć:
 Zakończenie – refleksja nad lekcją, próba zwerbalizowania przeżyć w związku z końcowym
efektem wspólnie projektowanym przedmiotem codziennego użytku.
 Pytania dotyczące zajęć.
 Zadanie na „6”: Przyporządkowanie „dzieł sztuki” do odpowiednich dziedzin sztuk
plastycznych.