Konflikty w rodzinie i sposoby ich rozwiązywania

Transkrypt

Konflikty w rodzinie i sposoby ich rozwiązywania
mgr Janina Paniak
Zespół Szkół nr 1
w Kra niku
Scenariusz
zaj na godzinie do dyspozycji
wychowawcy klasy w kl. II B LE
Temat:Konflikty w rodzinie i sposoby ich rozwi zywania.
Tre :
-konflikty istniej i s cz ci naszego ycia
-przyczyny konfliktów i emocje jakie im towarzysz
-mo liwo ci rozwi zania konfliktu, podj cie decyzji o sposobie rozwi zania
Cele:
ucze :
-posiada podstawow wiedz o konfliktach
-rozumie swoje reakcje z rodzicami i rodze stwem
-wskazuje na sposób rozwi zania konfliktu
rodki dydaktyczne:
-arkusze papieru, mazaki, karty pracy
Metody i techniki pracy z grup :
-miniwykład, mapa skojarze , rozmowa dydaktyczna, barometr nastroju
zał czniki nr 1,2,3,4,5
Formy:
-praca w grupach, praca z cał grup , praca indywidualna
Przebieg zaj :
1. Przedstawienie celu i tematu zaj . Miniwykład na temat konfliktów w
rodzinie, wyja nienie poj cia i zapisanie na tablicy -KONFLIKT-.
2. Podzieleni zespołu klasowego na 5 grup, ka da grupa otrzymuje arkusz
papieru i mazaki. Nauczyciel, wyja nia na czym polega mapa skojarze ,
prosi o napisanie wyrazu "konflikt" na rodku arkusza.
Uczniowie zapisuj wszystkie skojarzenia, a do wyczerpania pomysłów.
/praca w grupach/ Zał cznik nr 1
3. Kolejno liderzy ka dej grupy gotowe plansze przyczepiaj do tablicy i
dokonuj prezentacji. W trakcie omawiania nale y zaznaczy zaznaczy
skojarzenia, które pojawiaj si najcz ciej.
/praca z cał grup /
4.Uczniowie dokonuj podziału skojarze wg 3 grup. Ka da grupa otrzymuje
kartk z pytaniamiw celu dokonania podziału skojarze .
Zał cznik nr 2
5. Nauczyciel kieruje pytanie do uczniów, czy dostrzegaj jakie pozytywne
strony konfliktów, czy tylko negatywne. Uczniowie rozpisuj negatywne i
pozytywne strony konfliktów na arkuszu.
Zał cznik nr 3
6. Nauczyciel wyja nia, Ze mog wyst pi 3 rezultaty konfliktu:
- wygrany - przegrany
- przegrany - przegrany
- wygrany - wygrany
Jeden z uczniów przedstawia (wcze niej przygotowan ) sytuacj konfliktow
jaka zdarzyła si autentycznie.
Ta wła nie sytuacja konfliktowa /problem/ b dzie przedmiotem analizy.
Uczniowie w grupach okre laj mo liwo ci a nast pnie podejmuj decyzj o
sposobie rozwi zania.
7. Członkowie kolejnych grup prezentuj efekty swojej pracy. Uczniowie drog
głosowania wybior , które rozwi zanie sytuacji konfliktowj wydaje si
najbardziej słuszne.
8. Na zako czenie ka dy ucze otrzymuje karty ewaulacji spotkania
"Moje wra emie po dzisiejszym spotkaniu".
Zał cznik nr 4
Zał czniki:
Nr 1- Przykładowa mapa skojarze do poj cia konflikt.
Nr 2- Podział skojarze na 3 grupy.
Nr 3- Pozytywne i negatywne strony konfliktów.
Nr 4- Moje wra enie po dzisiejszym spotkaniu.
Nr 5- Sytuacja konfliktowa.
Sytuacja konfliktowa
Na pierwszym spotkaniu /półwywiadówce/ rodziców z nauczycielem Tata Kasi
ucz. kl. II B LE otrzymuje
kartk z ocenami cz stkowymi. Ojciec nie ukrywa zdziwienia i jest wyra enie
niezadowolony z post pów swojej córki. /Chocia we wcze niejszej rozmowie
córka nie przyznała si do tylu ocen niedostatecznych./
Do tej pory nauka w szkole nie sprawiała jej adnych trudno ci. Zawsze plasowa
si na dobrej pozycji ze redni ocen powy ej 4.0. W dodatku pojawiły si
nieusprawiedliwione godziny.
Ojciec jest zaskoczony wynikami córki. Postanawia ukara Kasi zakazuj c jej
wychodzenia z domu po południu i ucz szczania na zaj cia taneczne do Domu
Kultury.