Jak dobrze zorganizować swój plan dnia, tygodnia?

Transkrypt

Jak dobrze zorganizować swój plan dnia, tygodnia?
Konspekt godziny wychowawczej w gimnazjum
Temat: Jak dobrze zorganizować swój plan dnia, tygodnia?
Cele:
•
•
•
•
•
uświadomienie uczniom jak ważne jest planowanie w życiu codziennym,
uzmysłowienie jakie znaczenie ma przemyślane gospodarowanie czasem,
wdrażanie do działania w sposób zorganizowany,
uczenie się wywiązywania z podjętych zobowiązań,
wyrobienie nawyku systematycznej pracy.
Cele w ujęciu operacyjnym:
• uczeń potrafi uzasadnić dlaczego planowanie jest ważne w życiu codziennym,
• uczeń potrafi wymienić cechy dobrego planu,
• uczeń potrafi wymienić zasady dobrego planowania,
• uczeń potrafi planować swoje działania.
Metody: dyskusja, „burza mózgów”, pogadanka
Formy organizacyjne: praca indywidualna i w grupach 4-5 osobowych
Pomoce: czyste kartki, szary papier, mazaki
Przebieg zajęć:
1. wprowadzenie – podanie tematu lekcji „Jak dobrze zorganizować swój plan dnia,
tygodnia?”
2. stosując „burzę mózgów” ustalają co to jest planowanie, kiedy podejmujemy działania
związane z planowaniem.
Definicja planu w słowniku języka polskiego – program zadań i prac, które mają być
wykonane w pewnym określonym czasie. Planowanie – rozkład zajęć lub czynności
przewidzianych do wykonania.
3. cechy dobrego planu – pogadanka. Zwrócenie uczniom uwagi że przed przystąpieniem
do planowania należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:
* jaki jest cel naszego planowania
* jaki czas mamy do rozplanowania
* ile czasu potrzebujemy na naukę
Zadanie: w czasie dyskusji uczniowie zapisują na szarym papierze cechy dobrego planu:
- celowy
- wykonalny
- terminowy
- racjonalny.
4. Zasady planowania – pogadanka
- bardzo istotne jest w planowaniu uwzględnienie własnych możliwości i zdolności
uczenia się,
- szczególną uwagę należy zwrócić na porę dnia, kiedy uczy nam się najlepiej,
- przy planowaniu nauki zaczynamy od zadań trudnych i czasochłonnych,
- przerwy po 45-60 minutach należy robić krótkie przerwy.
Czynności, które należy uwzględnić w planie dnia:
- wstawanie i przygotowanie do szkoły,
- pobyt w szkole,
- odrabianie zadań domowych
- pomoc w domu
- zajęcia pozalekcyjne
- czytanie i ulubione zajęcia
- rozrywki
- sen nocny.
Zadanie: uczniowie w grupach opracowują plany (2 grupy plan dnia, 2 grupy plan
tygodnia)
Prezentacja opracowanych planów; wybór najlepszego planu.
Podsumowanie: uczniowie uzupełniają zdanie.
Dzięki dzisiejszej lekcji wiem już, że ……….
Opracowała:
Sylwia Przybyszewska - nauczyciel bibliotekarz
Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie
Sponsor programu
„Szkoła dobrze wychowana”

Podobne dokumenty