konspekt lekcji

Transkrypt

konspekt lekcji
KONSPEKT LEKCJI
1. Temat 1: ORGANIZACJA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
2. Prowadzący:
3. Cele lekcji:
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien umieć:
-
wymienić i stosować podstawowe akty prawne z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
-
opisać strukturę organizacyjną ochrony przeciwpożarowej,
-
przedstawić organizację Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
-
wymienić zadania jakie mają do spełnienia jednostki KSRG,
-
przedstawić organizację systemu rozpoznawania i prognozowania zagrożeń,
-
omówić zasady i sposoby ostrzegania o zagrożeniach,
-
wyjaśnić zasady organizacji odwodów.
4. Metoda pracy: wykład, pogadanka.
5. Organizacja zajęć: zbiorowa, system klasowo-lekcyjny.
6. Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica.
7. Środki i dydaktyczne urządzenia techniczne:
-
rzutnik pisma, foliogramy,
-
rzutnik multimedialny z monitorem i przygotowaną prezentacją,
8. Czas lekcji – 2 godz. (90 minut).
Zagadnienia szczegółowe
Uwagi
Czas [min.]
1.
2.
3.
Część wstępna:
-
przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć,
7
2
podanie tematu i celu lekcji.
Pogadanka wstępna:
-
Pogadanka
organizacja organów rządowych i samorządowych za-
5
rządzania państwem,
-
rodzaje zagrożeń wymagające udziału różnych
podmiotów ratowniczych,
-
organizacja OSP.
Część zasadnicza:
-
organizacja systemu ratownictwa w kraju,
-
organizacja Krajowego Systemu Ratowniczo-
Wykład, pogadanka
70
Gaśniczego,
-
zadania ratownictwa,
Foliogramy, zdjęcia,
-
rozpoznawanie i prognozowanie zagrożeń,
Prezentacja
-
ostrzeganie o zagrożeniach,
multimedialna
-
zasady organizacji odwodów.
Synteza materiału:
10
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy utworzony został
jako integralna część bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego. Obejmuje on niezbędne środki techniczne i zasoby ludzkie, ich organizację, kierowanie, szkolenie i finansowanie.
Odwody operacyjne stanowią uformowane w pododdziały i oddziały siły i środki KSRG, przewidziane do
działań podczas akcji ratowniczych, których charakter i
rozmiary przekraczają możliwości potencjału ratowniczego powiatu i województwa.
Zakończenie lekcji;
- podanie materiałów źródłowych i wskazówek do
samokształcenia.
3

Podobne dokumenty