KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z UNIHOKEJA

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z UNIHOKEJA
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z UNIHOKEJA
DLA KLASY I GIMNAZJUM
TEMAT: Podania, przyjęcia i strzały na bramkę.
Cele operacyjne lekcji:
 Kształcący: doskonalenie prowadzenie piłki, podań i przyjęć, rozwijanie zdolności
motorycznych – w szczególności szybkości, zwinności, koordynacji ruchowej,
 Wychowawczy: wpływ współdziałania w grupie na doskonalenie umiejętności,
kształtowanie postaw koleżeńskich, wdrażanie dyscypliny na lekcji, kształtowanie
poszanowania dla sprzętu i przyborów sportowych
 Poznawczy: uczniowie poznają nowe dyscypliny sportu, zasady poruszania się z piłką,
podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja, technika podania, przyjęcia i
prowadzenia piłki, technika strzału na bramkę.
Metody usamodzielniające; bezpośredniej celowości ruchu, programowego usprawniania.
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45min
Pomoce: kije, piłeczki, bramki, antenki, narzutki
Prowadzący: Monika Barańska
Wskazówki
organizacyjnometodyczne
Tok lekcji
Nazwa zabawy
gry ćwiczenia
Czas
(min)
Część wstępna
Moment
organizacyjnoporządkowy
Zbiórka,
sportowe
przywitanie,
sprawdzenie
obecności i
ubioru, podanie
tematu i celów
lekcji.
„Zmień kij”
3
Ustawienie grupy w
dwuszeregu.
3
Uczniowie ustawieni w
kole, każdy trzyma
antenkę w prawej ręce,
pionowo opartą o podłoże.
Na sygnał uczniowie
zmieniają pozycję o jedną
zgodnie ze wskazówkami
zegara, zostawiając kij
pionowo a przechwytując
kij kolegi.
Berek unihokej
2
Uczniowie poruszają się
po całym boisku,
prowadząc piłki kijami.
Zawodnik bez piłki stara
się odebrać piłkę dowolnej
osobie. Zawodnik, który
straci piłkę, staje się
berkiem
Zabawa o
charakterze
ożywiającym
Uwagi
Odległości między
ćwiczącymi
powinny być takie
same.
Antenkę trzymamy
do góry.
Można zwiększyć
liczbę zawodników
bez piłki.
Część główna
Zabawa
zwiększająca
wyczucie piłki
i kija
Zabawa
doskonaląca
prowadzenie
piłki i podanie.
Żonglerka
2
Ćwiczący starają się
podbijać piłkę na łopatce
kija, wprowadzamy
zmianę pozycji kija np.
pozycja kuczna
Ćwiczenia
kształtujące
(ćwiczenia w
biegu)
4
Grupa ćwiczących porusza
się środkiem w dwóch
rzędach w odległości 5 m
między ćwiczącymi
-kij trzymamy w PR
wyprostowanej w połowie
długości, przenosimy PR z
boku w przód i powrót
-jak wyżej LR
-kij trzymamy oburącz
skręty RR w płaszczyźnie
czołowej
-uchwyt kija jw., na sygnał
zatrzymanie i skłon w
przód
-uchwyt kija jw., na
wysokości bioder przed
sobą, próba skipu A
- uchwyt kija jw., na
pośladkach skip C
-w parach twarzami do
siebie poruszamy się
krokiem odstawnodostawnym z
jednoczesnym trzymaniem
kija przed sobą
- bieg bez dotykania kijów,
nogi na zmianę w polach
pomiędzy kijami
Podaj piłkę
3
Ćwiczący ustawieni w
rzędach, na sygnał
prowadzą piłkę po linii
prostej do chorągiewki 1
wracają omijając
chorągiewkę numer 2 przy
której podają piłkę
Ryc. 1
Uczniowie ćwiczą
na zmianę,
wzajemnie licząc
sobie podbicia.
Kije kładziemy na
podłożu w rzędach,
odległości
pomiędzy nimi
wynoszą 50 cm
Pierwsze ćwiczenie
(próba) w marszu.
Rywalizacja
między drużynami
na poszczególnych
polach gry.
Która drużyna
pierwsza wróci do
ustawienia
pierwotnego.
Gra
doskonaląca
celność
podania
Kto celniej
strzela?
2
Podania piłki przez
ustawiony pomiędzy
ćwiczącymi cel, mała
bramka. Punkt zdobywa
zawodnik, który wykona
podanie przez bramkę.
Ryc. 2
Dowolna technika
wykonania
podania.
Współzawodnictwo
indywidualne lub
zespołowe.
Zabawa
doskonaląca
prowadzenie
piłki i
kształtująca
orientację
Piłka przy kiju
3
Ćwiczenie
wykonywane w
marszu i biegu.
Zwrócenie uwagi
na prawidłowe
prowadzenie piłki.
Doskonalenie
umiejętności
celnego
podania i
przyjęcia piłki.
Piłka do
podającego
2
Zabawa
doskonaląca
celność strzału
Strzał do bramki
3
Ćwiczący ustawieni w
dwójkach naprzeciwko
siebie. Każda para ma
jedną piłkę. Pierwszy
ćwiczący prowadzi piłkę
omijając kolegę wraca na
miejsce i podaje piłkę do
partnera.
Ćwiczący ustawieni jw.,
jeden z pary odwrócony
drugi podaje piłkę na
gwizdek. W momencie
sygnału zawodnik stojący
tyłem odwraca się i
przyjmuje podanie.
Ryc. 3
Ćwiczący ustawieni
dwójkami na wprost
bramek.
Każdy zawodnik wykonuje
po trzy strzały do bramki
(ławka).
4-6 drużyn na dwóch
połowach boiska. Drużyny
dwuosobowe. Obrona i
atak.
Ustawienie w dwuszeregu.
Poznanie kilku przepisów
dotyczących gry w
unihokeja
Wymiana drużyn
na boiskach.
Zwycięzcy i
pokonani.
Gra szkolna
Część
końcowa
Moment
porządkowy
Gra 2x2
Zebranie
przyborów,
zbiórka,
wyróżnienie
najlepszych,
ukazanie
błędów.
2x4
2
Zmiana
podającego.
Ćwiczenie
wykonywane
naprzemiennie.
Rywalizacja
indywidualna i
drużynowa.
Czas na przebranie
ćwiczących 2x4
minuty wliczony w
czas trwania lekcji.