scenariusz lekcji

Transkrypt

scenariusz lekcji
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu.
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z UNIHOKEJA
DLA KLASY V CHŁOPCÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RAMACH
AKCJI MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
„ ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE ”- ROK SZKOŁY W RUCHU.
TEMAT: Podania, przyjęcia i strzały na bramkę.
Cele główne lekcji:
 Umiejętności: doskonalenie prowadzenia piłki, podań i przyjęć, strzałów do bramki.
 Wychowawczy: wpływ współdziałania w grupie na doskonalenie umiejętności,
kształtowanie postaw koleżeńskich, wdrażanie dyscypliny na lekcji.
 Wiadomości: uczniowie poznają nowe dyscypliny sportu, zasady poruszania się z
piłką, podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja, technika podania, przyjęcia i
prowadzenia piłki, technika strzału na bramkę.
 Motoryczności: kształtowanie szybkości, zwinności i koordynacji ruchowej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
 Potrafi prawidłowo poprowadzić piłkę, wykonać podanie i przyjęcie
 Potrafi wykonać strzał do bramki.
 Zna zasady współdziałania w grupie.
 Zna podstawowe zasady i przepisy unihokeja.
Metody usamodzielniające; bezpośredniej celowości ruchu, programowego usprawniania.
Prowadzący: mgr Sławomir Szymczak
Data: 20.03.2014
Klasa: Vc ( chłopcy).
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min.
Pomoce: Kije, piłeczki, słupki, laski gimnastyczne, szarfy, bramki
Tok lekcji
Nazwa zabawy
gry ćwiczenia
Czas
(min)
Część wstępna
Zbiórka,
sportowe
przywitanie,
sprawdzenie
obecności i
ubioru, podanie
tematu zajęć
3
Ustawienie grupy w
dwuszeregu.
„Zmień kij”
3
Uczniowie ustawieni w
kole, każdy trzyma kij w
prawej ręce, pionowo
opartą o podłoże. Na
sygnał uczniowie
zmieniają pozycję o jedną
zgodnie ze wskazówkami
zegara, zostawiając kij
pionowo a przechwytując
kij kolegi.
Odległości między
ćwiczącymi
powinny być takie
same.
Kij trzymamy od
góry.
Berek unihokej
2
Uczniowie poruszają się
po całym boisku,
prowadząc piłki kijami.
Zawodnik bez piłki stara
się odebrać piłkę dowolnej
osobie. Zawodnik, który
straci piłkę, staje się
berkiem
Można zwiększyć
liczbę zawodników
bez piłki.
organizacyjnoporządkowa
Zabawa o
charakterze
ożywiającym
Wskazówki
organizacyjnometodyczne
Uwagi
Część główna
Zabawa
zwiększająca
wyczucie piłki
i kija
Zabawa
doskonaląca
prowadzenie
piłki i podanie.
Żonglerka
2
Ćwiczący starają się
podbijać piłkę na łopatce
kija, wprowadzamy
zmianę pozycji kija np.
pozycja kuczna
Ćwiczenia
kształtujące
(ćwiczenia w
biegu)
4
Grupa ćwiczących porusza
się środkiem w dwóch
rzędach w odległości 5 m
między ćwiczącymi
-kij trzymamy w PR
wyprostowanej w połowie
długości, przenosimy PR z
boku w przód i powrót
-jak wyżej LR
-kij trzymamy oburącz
skręty RR w płaszczyźnie
czołowej
-uchwyt kija jw., na sygnał
zatrzymanie i skłon w
przód
-uchwyt kija jw., na
wysokości bioder przed
sobą, próba skipu A
- uchwyt kija jw., na
pośladkach skip C
-w parach twarzami do
siebie poruszamy się
krokiem odstawnodostawnym z
jednoczesnym trzymaniem
kija przed sobą
- bieg bez dotykania kijów,
nogi na zmianę w polach
pomiędzy kijami
Podaj piłkę
3
Ćwiczący ustawieni w
rzędach, na sygnał
prowadzą piłkę po linii
prostej do chorągiewki 1
wracają omijając
chorągiewkę numer 2 przy
której podają piłkę
Ryc. 1
Uczniowie ćwiczą
na zmianę,
wzajemnie licząc
sobie podbicia.
Kije kładziemy na
podłożu w rzędach,
odległości
pomiędzy nimi
wynoszą 50 cm
Pierwsze ćwiczenie
(próba) w marszu.
Rywalizacja
między drużynami
na poszczególnych
polach gry.
Która drużyna
pierwsza wróci do
ustawienia
pierwotnego.
Gra
doskonaląca
celność
podania
Kto celniej
strzela?
2
Podania piłki przez
ustawiony pomiędzy
ćwiczącymi cel, mała
bramka. Punkt zdobywa
zawodnik, który wykona
podanie przez bramkę.
Ryc. 2
Dowolna technika
wykonania
podania.
Współzawodnictwo
indywidualne lub
zespołowe.
Zabawa
doskonaląca
prowadzenie
piłki i
kształtująca
orientację
Piłka przy kiju
3
Ćwiczący ustawieni w
dwójkach naprzeciwko
siebie. Każda para ma
jedną piłkę. Pierwszy
ćwiczący prowadzi piłkę
omijając kolegę wraca na
miejsce i podaje piłkę do
partnera.
Ćwiczenie
wykonywane w
marszu i biegu.
Zwrócenie uwagi
na prawidłowe
prowadzenie piłki.
Doskonalenie
umiejętności
celnego
podania i
przyjęcia piłki.
Piłka do
podającego
2
Zmiana
podającego.
Ćwiczenie
wykonywane
naprzemiennie.
Zabawa
doskonaląca
celność strzału
Strzał do bramki
3
Ćwiczący ustawieni jw.,
jeden z pary odwrócony
drugi podaje piłkę na
gwizdek. W momencie
sygnału zawodnik stojący
tyłem odwraca się i
przyjmuje podanie.
Ryc. 3
Ćwiczący ustawieni
dwójkami na wprost
bramek.
Każdy zawodnik wykonuje
po trzy strzały do bramki
(ławka).
2x4
4-6 drużyn na dwóch
połowach boiska. Drużyny
dwuosobowe. Obrona i
atak.
Wymiana drużyn
na boiskach.
Zwycięzcy i
pokonani.
2
Ustawienie w dwuszeregu.
Poznanie kilku przepisów
dotyczących gry w
unihokeja
Czas na przebranie
ćwiczących 2x4
minuty wliczony w
czas trwania lekcji.
Gra
uproszczona
Gra 2x2
Część
końcowa
Moment
porządkowy
Zebranie
przyborów,
zbiórka,
wyróżnienie
najlepszych,
ukazanie
błędów.
Rywalizacja
indywidualna i
drużynowa.
Ryc. 1
Ryc. 2
Ryc. 3