Scenariusz lekcji matematyki w kl. V .

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V .
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
Sc e nar ius z l ek c ji mat e m at yk i w k l . V .
T e m a t : Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie
ułamków.
C z a s z a j ę ć : 1 jednostka lekcyjna (45 minut).
Cele ogólne:
utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych,
uczenie organizowania pracy oraz odpowiedzialności za wykonywaną
pracę,
pobudzanie aktywności poprzez zadania,
kształtowanie umiejętności formułowania wniosków.
Cele operacyjne:
Poziom I – wiadomości.
Kategoria A: Uczeń zna:
pojęcie ułamka jako części całości, pojęcie liczby mieszanej, pojęcie
ułamka właściwego i niewłaściwego,
algorytm wyłączania całości z ułamka,
pojęcie ułamka jako ilorazu dwóch liczb naturalnych,
pojęcie ułamka zwykłego nieskracalnego,
zasadę skracania i rozszerzania ułamków zwykłych,
algorytm porównywania ułamków o równych mianownikach i równych
licznikach,
algorytm dodawania i odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych
i różnych mianownikach,
1
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
Kategoria B: Uczeń rozumie:
jaką rolę w życiu codziennym odgrywają ułamki oraz jak istotna jest
umiejętność dodawania i odejmowania ułamków zwykłych,
pojęcie ułamka jako wynik podziału całości na części.
Poziom II – umiejętności.
Kategoria C: Uczeń potrafi:
rozpoznawać ułamki właściwe i niewłaściwe,
wyłączać liczby całkowite z ułamków niewłaściwych,
skracać i rozszerzać ułamki,
rozpoznawać ułamki większe i mniejsze od
1
,
2
porównywać ułamki,
dodawać i odejmować ułamki o jednakowych i różnych mianownikach.
Metody pracy:
ćwiczenia utrwalające.
Formy pracy:
praca w grupach,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
karty A4 z zapisanymi ułamkami zwykłymi.
Typ lekcji:
utrwalająca.
2
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
Przebieg lekcji.
Uczniowie po wejściu do klasy siadają na krzesłach w półokręgu.
Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
Określenie celu lekcji.
Nauczyciel informuję uczniów, iż będą oni utrwalać zdobyte wcześniej
wiadomości dotyczące ułamków zwykłych, dodawania i odejmowania
ułamków.
Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
Przeprowadzenie ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej (kapturek
myśliciela).
Ćwiczenie wykonuje się przez kilkakrotne
odwijanie uszu z góry do dołu. Ćwiczenie
kończymy pociągnięciem ucha do góry, do
tyłu i do dołu. Pobudza cały mechanizm
słuchu i wspomaga pamięć.
Powtórzenie podstawowych definicji i twierdzeń dotyczących ułamków
zwykłych. Nauczyciel stawia uczniom pytania:
♦ Do czego służą ułamki?
♦ Co oznacza liczba zapisana w liczniku ułamka, a co w mianowniku?
♦ Jakie ułamki nazywamy właściwymi, a jakie niewłaściwymi?
♦ Jakie wartości mają ułamki niewłaściwe?
♦ Jak inaczej można zapisać ułamek niewłaściwy?
3
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
♦ Czy liczbę naturalną można zapisać w postaci ułamka?
♦ Jak zapisać za pomocą ułamka liczbę 2?
♦ Jak zapisać liczbę 2 w postaci ułamka o mianowniku 4?
♦ Jak zapisać liczbę 2 w postaci ułamka o liczniku 6?
♦ Jak skracamy ułamki?
♦ Kiedy ułamek jest nieskracalny? Podaj przykłady.
♦ Jak rozszerzamy ułamki?
♦ Czy po rozszerzeniu ułamek ma większą wartość?
♦ Podaj przykłady ułamków właściwych o jednakowych licznikach.
♦ Jeżeli ułamki mają jednakowe liczniki to który jest większy?
♦ Jeżeli ułamki mają jednakowe mianowniki to który jest większy?
♦ Jak porównać ułamki, jeżeli nie mają ani wspólnego licznika ani
mianownika?
♦ Jak skrócić ułamek do ułamka nieskracalnego?
Poprawne wypowiedzi uczniów oceniane są plusami, w przeciwnym
przypadku – minusami.
Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę formatu A4 z napisanym na
niej ułamkiem zwykłym. Kartki te zostały przygotowane przez uczniów
wcześniej. Znajdowały się na nich następujące ułamki:
1 1 1 1 4
4
, , , , ,
,
8 4 3 2 32 16
4
4 7 3 2 28 12
8
3 5 5 5 5 2
, , , , ,
,
,
, , , , , , .
12 2 8 4 4 32 16 12 6 8 4 3 2 6
Ułamki właściwe i niewłaściwe.
Dzieci ustawiają się w dwóch grupach:
• grupa I - „ułamki właściwe”,
4
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
• grupa II - „ułamki niewłaściwe”.
Uczniowie uzasadniają swój wybór. Następnie z ułamków niewłaściwych
wyłączają liczby całkowite.
Ułamki skracalne i nieskracalne.
Uczniowie dzielą się na dwie grupy:
• grupa I – „ułamki skracalne”,
• grupa II – „ułamki nieskracalne”.
Uczniowie również uzasadniają swój wybór oraz mówią jakie ułamki
nazywamy skracalnymi, a jakie nieskracalnymi.
Tworzenie par ułamków równych.
Uczniowie dobierają się w pary tak, aby ich ułamki zapisane na kartkach
były równe. Każda para dzieci uzasadnia równość ułamków poprzez ich
skracanie, bądź rozszerzanie.
Następuje podział na trzy grupy:
1
2
• grupa I – „ułamki, które mają wartość ”,
1
2
• grupa II – „ułamki, które są większe od ”,
1
2
• grupa III – „ułamki, które są mniejsze od ”.
Uczniowie uzasadniają swój wybór.
Porównywanie ułamków.
Uczniowie kolejno tworzą grupy ułamków o jednakowych mianownikach
a następnie o jednakowych licznikach i w obydwu przypadkach porównują
ułamki ustawiając się rosnąco. Kilka wybranych ułamków o różnych licznikach
i mianownikach dzieci porównują wykonując obliczenia na tablicy.
5
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
Dodawanie ułamków zwykłych.
Uczniowie dobierają się w pary tak, aby suma ułamków była liczbą
naturalną (do obliczeń wykorzystują tablicę, jeśli jest to konieczne).
Odejmowanie ułamków zwykłych.
Uczniowie siedząc w półokręgu obliczają różnicę dwóch sąsiednich
ułamków; w trudniejszych przypadkach wykorzystują do obliczeń tablicę.
Po wykonaniu każdego ćwiczenia uczniowie wracają na swoje miejsca
siadając w półokręgu.
Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel dokonuje oceny pracy uczniów.
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.
Ewaluacja zajęć – karta ewaluacji.
6
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości – ułamki zwykłe, dodawanie i odejmowanie ułamków.
EWALUACJA ZAJĘĆ
Wypełnij krótką ankietę, zaznaczając kółkiem i odpowiadając na pytania:
1. Lekcja matematyki przeprowadzona w takiej formie była dla Ciebie:
a) ciekawa,
b) trochę nudna,
c) żmudna,
d) nie mam zdania.
2. Które polecenie było dla Ciebie najtrudniejsze?
.................................................................................................................................
3. Na jaką skalę punktów (od 0 do 6) utrwaliłeś wiadomości na temat ułamków
zwykłych?
.................................................................................................................................
4. Która część lekcji nie podobała Ci się najbardziej i dlaczego?
.................................................................................................................................
Opracowała: Aneta Wiśniewska
nauczycielka matematyki i informatyki
w PSP nr 1 w Pionkach
7
Opracowała: Aneta Wiśniewska