będą bardziej wr

Transkrypt

będą bardziej wr
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
KONSPEKT 2
O TYCH, KTÓRZY OBRYWAJĄ
czyli
jakie są skutki cyberprzemocy?
Cele: Po zajęciach uczestnicy:
- będą bardziej wrażliwi na krzywdę, której doświadcza osoba doświadczająca przemocy;
- będą potrafili wskazać ograniczenia i trudności w szukaniu pomocy, jakich doświadcza ofiara cyberprzemocy;
- będą lepiej przygotowani do roli osoby pomagającej ofierze cyberprzemocy.
lp.
1.
Przebieg
Wprowadzenie do tematu. Uwrażliwienie na przeżycia osoby
doświadczającej przemocy.
Prowadzący wybiera spośród uczestników trzy osoby*. Mówi, że każda z nich
będzie miała za zadnie pokazać przeżycia pewnej osoby. Kim będzie ta osoba
wybrani uczestnicy dowiedzą się przeczytawszy treść z kartek. Na
przygotowanie się do przedstawiania będą mieli minutę. Wszystkie trzy osoby
będą pokazywały swoje osoby jednocześnie. Następnie prowadzący wręcza
kartki (załącznik 26 „Kalambury”) i zwraca się do pozostałych uczestników:
Waszym zadaniem będzie odgadnąć, kogo przedstawiają poszczególne
osoby. Oprócz odgadnięcia hasła postarajcie się także opisać
charakterystyczne zachowania i emocje, które uda się Wam zaobserwować.
Na wykonanie tego zadania będziecie mieli minutę – niezależnie od tego, czy
uda się wam odgadnąć hasło, czy też nie – to okaże się dopiero po upływie 60
sekund.
Następnie prosi trzech wybranych uczestników, by przez minutę pokazywali
swoje osoby. Prowadzący** zapisuje skojarzenia i pomysły grupy.
Uwaga: każda z trzech osób ma za zadanie pokazać to samo hasło: osoba
doświadczająca cyberprzemocy. Nie należy tego mówić ani pokazującym, ani
pozostałym uczestnikom. Można to wyjawić dopiero po przeprowadzeniu
ćwiczenia.
W podsumowaniu prowadzący powinien zwrócić uwagę:
- jakie zachowania były szczególnie widoczne, charakterystyczne?
- które z zachowań się powtarzały, które się od siebie różniły?
- jakie uczucia towarzyszą osobie doświadczającej przemocy?
- czy w realnym życiu łatwo jest zaobserwować, że ktoś cierpi z powodu
przemocy?
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Materiały
Stoper,
flipchart,
nożyczki
marker,
załącznik 26
„Kalambury”
Czas
10 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
2.
Ćwiczenie dramowe: dlaczego osobom doświadczającym przemocy
trudno jest prosić o pomoc?
Ćwiczenie polega na odrywaniu w parach sytuacji pomocy. Osoba A będzie
miała za zadanie pomóc osobie B. Najpierw prowadzący dzieli uczestników na
pary, udziela im instrukcji i przeprowadza sytuację dramową. Następnie
uczniowie pracują w grupach i prezentują efekty swojej pracy. Na zakończenie
wychodzą z ról a prowadzący podsumowuje całość ćwiczenia.
Na początku zadaniem uczestników jest ustawić się w jednym rzędzie biorąc
pod uwagę dzień i miesiąc swojego urodzenia. Na wykonanie zadania
uczestnicy mają 30 sekund. Prowadzący sprawdza poprawność wykonania
zadania. Następnie osoby mają dobrać się w pary – dwie pierwsze osoby stają
się pierwszą parą, dwie kolejne – następną, itd***. Osoby w parach mają
porównać swoje dłonie: ten uczestnik, którego dłoń jest krótsza staje się
osobą A, z dłuższą – osobą B.
Prowadzący podaje instrukcję:
Za chwilę otrzymacie krótki opis swoich postaci. Przeczytajcie go uważnie. W
trakcie czytania nie wolno wam ze sobą rozmawiać, dopiero wówczas, gdy
powiem „start!”. Za chwilę każdy z was będzie odgrywał swoją postać, tak jak
ją sobie wyobraża. Prowadźcie rozmowę tak długo, dopóki nie usłyszycie tego
dźwięku (tu prowadzący powinien pokazać, jaki dźwięk ma na myśli). Jeśli
jakiejś informacji nie ma w opisach waszych postaci – wymyślcie ją. Jeśli w
trakcie czytania pojawią się jakieś pytania – zasygnalizujcie mi je przez
podniesienie ręki, podejdę i udzielę na nie odpowiedzi.
Prowadzący rozdaje uczniom opis ról. Każda osoba A dostaje ten sam opis.
Osoba B otrzymuje jeden z rodzajów opisów kart B (załącznik 27„Drama:
skutki przemocy”) ****. Należy zaczekać, aż wszyscy uczestnicy zapoznają się
ze swoimi opisami kart i odpowiedzieć na ewentualne pytania, a następnie
ogłosić początek odgrywania sytuacji. Należy zwrócić uwagę, by wszystkie
pary odgrywały swoje sytuacje jednocześnie, bez oglądania innych.
Odgrywanie należy skończyć, gdy widać, że konwersacje mają się ku
końcowi.
Prowadzący prosi, by wszystkie osoby A usiadły razem jednym kręgu, a
wszystkie osoby B w drugim***** . Każda z grup otrzymuje duży papier. Po
przeprowadzonej dyskusji ma na nim hasłowo zapisać odpowiedzi na pytania,
które następnie zostaną przedstawione na forum:
Pytania do grupy A:
- jak się czułeś, udzielając pomocy?
- z jakiego swojego zachowania podczas przeprowadzonej właśnie rozmowy
jesteś zadowolony? co uważasz za swój sukces?
- co pomagało, a co utrudniało ci udzielanie pomocy?
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Załącznik
27„Drama.
Skutki
przemocy”,
stoper,
papier z
flipcharta,
markery
30 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
- jak sądzisz, czy osobie B łatwo było prosić o pomoc? Dlaczego?
Pytania do grupy B:
- jak czułeś się ze swoimi problemami przed poszukiwaniem pomocy?
- czy łatwo ci było prosić o pomoc? Dlaczego?
- które z działań podjętych przez osobę A było dla ciebie ważne, pomocne i
dlaczego?
- z jakiego swojego zachowania podczas przeprowadzonej właśnie rozmowy
jesteś zadowolony? co uważasz za swój sukces?
Wybrane osoby z prezentują wyniki pracy grup na forum.
Na zakończenie tego etapu pracy prowadzący przeprowadza ćwiczenie
wyjścia z roli: może to być udawanie ściągania płaszcza, skafandra;
zgniatanie i odrzucanie roli itp.
Na zakończenie prowadzący krótko podsumowuje efekty pracy grup. Pyta
uczestników, jak po przeprowadzonym ćwiczeniu zmieniły się ich wyobrażenia
o udzielaniu i otrzymywaniu pomocy. Dodaje informacje o trudnościach
doświadczanych przez osoby dotknięte problemem cyberprzemocy (także
długofalowych). Zwraca uwagę zwłaszcza na uczucia, które towarzyszą
ofiarom przemocy oraz na związek takich działań z samooceną. Wskazuje, że
największe straty ponoszą te osoby, które doświadczając agresji
elektronicznej mają poczucie bezradności, samotności i opuszczenia w
problemie – dlatego najważniejszą rzeczą, którą może zrobić świadek
przemocy jest rozmowa i udzielenie wsparcia emocjonalnego.
3.
Wyzwanie na zadanie.
5 min
Prowadzący zachęca uczestników do zapoznania się z filmem Fundacji Dzieci
Niczyje:
https://www.youtube.com/watch?v=FszGHTk8yq0&sns=fb
Bardziej ambitnych uczestników można zachęcić do obejrzenia dłuższej wersji
filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=oWxrFF8EvQQ
Razem:
45 min
* można również wybrać ochotników.
** lub wybrany wcześniej uczestnik.
***jeśli ten sposób podziału na pary będzie niekorzystny dla wykonania ćwiczenia należy zdecydować się na inny,
np. podział według wskazania nauczyciela lub dowolny podział na pary . Jeśli (z powodu słabej pracy grupy) ten
sposób podziału na pary zajmie zbyt wiele czasu – należy z niego zrezygnować i skupić się na przeprowadzeniu
ćwiczenia dramowego.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
**** jeśli w klasie trudno się pracuje a uczniowie niechętnie wykonują zadania, lub też jeśli w klasie są osoby,
które często prezentują zachowania aspołeczne lub agresywne w stosunku do innych, należy raczej
zrezygnować ze sztywnego podziału na osoby A i B. Warto wówczas przydzielić karty w taki sposób, by osoby
przejawiające trudne zachowania weszły w rolę osób udzielających pomocy, a osoby funkcjonujące w sposób
bardziej dojrzały otrzymały rolę osób
***** jeśli klasa jest bardzo liczna, uczestników można podzielić na dwie grupy osób A i dwie grupy osób B.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu