zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w świetlicy w Szkole Podstawowej nr 137 w Łodzi
przez mgr Jolantę Pędziwiatr w dn. 08.02. 2008 r.
Temat: Zabawy z chustą animacyjną
Cele ogólne:
- integracja grupy przez współdziałanie podczas zabaw
- poznawanie nowych zabaw z wykorzystaniem przyborów nietypowych
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń potrafi:
- przestrzegać zasad obowiązujących podczas zabaw
- reagować na ustalony sygnał
- włączyć się w realizację zadania grupowego
- objaśnić zasady poznanych zabaw
Środki dydaktyczne:
- chusta animacyjna
- piłeczka
- wełna
- mazaki
- karteczki
- kostka z kolorami
Metody:
- oglądowe - pokaz
- słowne - instrukcja, rozmowa
- czynne - zadań stawianych dzieciom do realizacji
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Czas: 60 minut
Przebieg zajęć:
1. Część wprowadzająca
„Pajęcza sieć” - Uczestnicy zajęć siadają w kręgu tak, aby wszyscy widzieli siebie. Animator przedstawia się
i rzuca (po ziemi) do jakiejś osoby siedzącej w kręgu kłębek wełny, trzymając jednak jego koniec. Osoba ta
przedstawia się i rzuca kłębek do kogoś innego, trzymając jednocześnie nitkę przy sobie. Między osobami
powstaje „pajęcza sieć”.
- Zapoznanie dzieci z tematem zajęć (ustne przez nauczyciela)
2. Część właściwa
- Zabawy z chustą animacyjną (nauczyciel objaśnia zasady każdej zabawy, prezentuje jej wykonanie, po
zabawie dzieci wypowiadają się na temat swoich przeżyć związanych z daną zabawą)
„ Kolorowe wycieczki” – wszyscy siedzą na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje
nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zmieniają się miejscami.
„Sałatka owocowa” „- uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Podzieleni są na 4, 5 rodzajów owoców npgruszki, banany, cytryny, kiwi, truskawki itp. Grupa wachluje chustą .Gdy jest ona wysoko prowadzący
wymienia nazwy owoców a osoby należące do tych rodzajów przebiegają pod nią zmieniając się miejscami
1
i łapią inne uchwyty. Na hasło „sałatka owocowa” wszyscy zmieniają miejsca.
„Pająk” - uczestnicy stoją wokół chusty. Jedna osoba rzuca dwukrotnie kostką z kolorami. Pierwszy rzut- kolor
pola na którym stoję, drugi rzut- pole, na którym kładzie ręce.
„Karuzela” - uczestnicy trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. Śpiewając: „Hej, ho, Hej,
ho, do pracy by się szło…” - rytmicznie przekazując sobie chustę w prawą stronę. Zaczynają od bardzo
powolnego śpiewania, stopniowo zwiększają tempo. Po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje
w lewą stronę.
„Bilard” - grupa tworzy koło, trzymając chustę, na której położona jest piłka. Wyznaczona osoba zajmuje
miejsce pod chustą, wyciągając ręce przez otwór. Zadaniem bawiących jest tak prowadzić piłkę, by trafiła ona
do osoby pod chustą.
„Kolorowa gwiazda”- wszyscy leżą na chuście, nogi mają zwrócone w kierunku jej środka. Jednocześnie
wykonują polecenia: turlamy się w prawo dwa razy, trzymamy się za ręce i podnosimy je do góry, trzymamy
się za ręce podnosimy się i siadamy, trzymając się za ręce podnosimy nogi do góry.
„Zabawa z numerami” - uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty. Odliczają do czterech ( każdy
zapamiętuje swój numer). Na sygnał prowadzącego grupa porusza się krokiem dostawnym w lewo. Następnie
prowadzący wywołuje numerki: od 1 do 4. Osoby nim oznaczone puszczają chustę i obiegają krążących
w przeciwnym kierunku w prawo, próbując jak najszybciej stanąć na swoje miejsce. Wygrywa ten kto zrobi
to pierwszy.
3 Zakończenie zajęć
- Rozmowa z dziećmi na temat zajęć:
o Czy przyjemnie bawiło się wam z chustą animacyjną.?
o Która zabawa najbardziej wam się podobała ?
- Rozdanie dzieciom„słoneczek” nastroju (dzieci indywidualnie rysują swój nastrój po zajęciach oraz
prezentują „słoneczka” na forum grupy)
- Podziękowanie za wspólną zabawę
- Rozdanie słodkich upominków
2