Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji

Transkrypt

Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Grafy – wprowadzenie
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:
•
podać definicję matematyczną grafu;
•
wymienić podstawowe rodzaje grafów;
•
podać definicje podstawowych pojęć związanych z grafami – węzeł, krawędź,
graf skierowany, graf niekierowany, ścieżka grafu, graf spójny, graf
niespójny;
•
wymienić poznane sposoby opisu grafów;
•
scharakteryzować listy sąsiedztwa oraz macierz sąsiedztwa;
•
opisać sposoby implementacji opisu grafów w VB .NET;
•
omówić sposób opisu grafu w pliku tekstowym;
•
wymienić przykładowe zastosowania grafów.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:
•
odczytać opis grafu z list sąsiedztwa oraz macierzy opisującej graf;
•
zapisać dowolny graf spójny za pomocą list sąsiedztwa oraz macierzy
sąsiedztwa;
•
odczytać opis grafu z pliku tekstowego;
•
utworzyć listy sąsiedztwa dla grafu odczytanego z pliku tekstowego;
•
tworzyć w VB .NET listy sąsiedztwa za pomocą tablicy kolejek lub stosów;
•
tworzyć w VB .NET macierz sąsiedztwa za pomocą tablicy dwuwymiarowej.
3 METODY NAUCZANIA
•
pogadanka;
1
Scenariusz lekcji
•
laboratoryjna z elementami pokazu.
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE
•
komputery z zainstalowanym VB .NET;
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE
•
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym
VB .NET i Power Point;
•
projektor multimedialny.
6 PRZEBIEG LEKCJI
2
Scenariusz lekcji
Etap
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do realizacji
Faza przygotowawcza
– czynności
organizacyjne (5 min)
– wprowadzenie do
tematu lekcji (5 min)
- pogadanka na temat grafów, zadanie pytania, czy uczniom znane jest to
pojęcie
- podanie tematu lekcji
- przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie
uczniów jej treścią
– wprowadzenie do
teorii grafów (25 min)
- podanie matematycznej definicji grafu
- omówienie podstawowych pojęć związanych z grafami: węzeł, krawędź,
ścieżka, graf spójny, graf niespójny
Faza realizacyjna
- pokazanie przykładowych grafów skierowanych i nieskierowanych
- zaprezentowanie sposobów opisu grafu – listy sąsiedztwa oraz macierz
sąsiedztwa
- omówienie sposobu tworzenia list sąsiedztwa i macierzy sąsiedztwa dla grafu
skierowanego i niekierowanego
- ćwiczenie – uczniowie tworzą listy sąsiedztwa i macierz dla przykładowych
grafów zaprezentowanych przez nauczyciela
- omówienie sposobu odczytywania grafu na bazie list sąsiedztwa i macierzy
sąsiedztwa
- ćwiczenie – uczniowie rysują grafy na bazie przygotowanych przez
nauczyciela list sąsiedztwa i macierzy sąsiedztwa
3
Scenariusz lekcji
– omówienie
implementacji grafu
w VB .NET (15 min)
- omówienie sposobu zapisu grafu w pliku tekstowym
Nauczyciel powinien
wyjaśnić, że dobór
- prezentacja sposobu odczytu grafu z pliku tekstowego i tworzenia na bazie
struktur danych dla list
pliku list sąsiedztwa lub macierzy kosztów
sąsiedztwa wynika
- podział uczniów na grupy – każda grupa otrzymuje plik tekstowy i tworzy listy z algorytmów
sąsiedztwa lub macierz sąsiedztwa na bazie otrzymanego pliku
zastosowanych do
- omówienie struktury danych do tworzenie macierzy sąsiedztwa (tablica
przechodzenia grafu.
dwuwymiarowa)
- omówienie struktury danych do tworzenia list sąsiedztwa (tablica kolejek lub
tablica stosów)
- przypomnienie klas obsługujących stos i listę (Stack i Queue)
– praktyczna
implementacja grafu
w VB .NET (30 min)
- utworzenie nowego projektu „grafy”
- deklaracja struktur danych potrzebnych do utworzenia list sąsiedztwa
- zaprojektowanie i wykonanie procedury odczytującej opis grafu z pliku
i tworzącej listy sąsiedztwa
- kodowanie procedury wyświetlającej listy sąsiedztwa
Faza
podsumowująca
- analiza działania aplikacji
– podsumowanie lekcji
(10 min)
- przypomnienie podstawowych pojęć związanych z grafami
- przypomnienie sposobów opisu grafów
4
Scenariusz lekcji
7 BIBLIOGRAFIA
[1] P. Wróblewski, Algorytmy – struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 1997.
[2] L. Banachowski, K. Diks, W. Rytter, Algorytmy i struktury danych, WNT, Warszawa 2001.
[3] A. A. Aho, J.E. Hopcroft, J. D. Ullman, Algorytmy i struktury danych, Helion, Gliwice 2003.
[4] H. Gantenbein, G. Dunn, A. Kalani, Ch. Payne, T. Thangarathinam, MS Visual Basic.NET 2003. Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.
[5] J. Białowąs, Kompendium programisty VB . Net, http://www.otwartaszkola.edu.pl/DesktopDefault.aspx?tabid=252
8 ZAŁĄCZNIKI
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
2 x 45 minut
10UWAGI
5