Jem i piję to, co zdrowe 1

Transkrypt

Jem i piję to, co zdrowe 1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KLASACH 0-3 W RAMACH
PROGRAMU OWOCE W SZKOLE W DNIU 18 KWIETNIA 2016R. W PRYWATNEJ SZKOLE
PODSTAWOWEJ SPÓŁKI OŚWIATOWEJ ,,SCHOLASTICUS”
Blok tematyczny: Dbam o zdrowie
Temat dnia: Jem i piję, to co zdrowe.
ZAPIS DO DZIENNIKA: Obejrzenie filmu edukacyjnego pt. ,,Jeść, pić, aby żyć”- swobodne
wypowiedzi uczniów w związku z koniecznością spożywania wody. Degustacja wody
mineralnej z różnych źródeł i o różnym składzie chemicznym. Rola wody w życiu człowieka.
Wodolecznictwo. Zabawa ruchowa przy piosence pt. ,,Marzec kucharz” z użyciem
instrumentów perkusyjnych.
Cele ogólne:
- wzbogacenie wiadomości dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych,
- kształtowanie zdrowych nawyków codziennego picia wody (dzieci i dorosłych),
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na podany temat,
- wdrażanie do współdziałania w grupie
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowiada się na temat prawidłowych nawyków żywieniowych,
- wie, jakie jest znaczenie wody dla organizmu,
- rozumie pojęcia: wodolecznictwo, sanatoria
- potrafi poprawnie odpowiadać na zadane pytania,
- współpracuje w grupie przy degustacji wód mineralnych,
- wyciąga właściwe wnioski
Metody pracy:
- praca z tekstem, rozmowa, pogadanka (słowne),
- pokaz, obserwacja, prezentacja (poglądowe),
- praktyczna działalność uczniów (problemowa)
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita,
- indywidualna jednolita i zróżnicowana,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
Film edukacyjny pt. ,,Jeść, pić, aby żyć” z serii Niebieski Smok (wyd. Nowa Era), różne wody
mineralne do degustacji: Muszynianka, Żywiec, Żywiec o smaku cytryny, Jan, jednorazowe
kubeczki, instrumenty perkusyjne, magnetofon, płyta z piosenką pt. ,,Marzec kucharz”.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie zgromadzonych uczniów z klas 1-3 i zapowiedź tematu zajęć.
2. Zabawa ruchowa przy piosence pt. ,,Marzec kucharz” z użyciem instrumentów
perkusyjnych.
3. Obejrzenie filmu edukacyjnego pt. ,,Jeść, pić, aby żyć”- rozmowa na temat jego treści.
4. Degustacja wody mineralnej z różnych źródeł i o różnym składzie chemicznym –
wyciąganie wniosków.
5. Rozmowa na temat wodolecznictwa.
6. Rozmowa kierowana – spostrzeżenia uczniów, podsumowanie filmu i lekcji.
7. Zabawa ,,Prawda – fałsz” (N. wypowiada zdania dotyczące zdrowego i niezdrowego trybu
życia oraz zdrowego i niezdrowego odżywiania się. Kiedy wypowie prawdziwe, U. klaszczą w
ręce, gdy wypowie fałszywe – rozkładają ręce).
8. Zakończenie.

Podobne dokumenty