cyfrowe narracje

Transkrypt

cyfrowe narracje
Scenariusz warsztatu poświęconego przygotowywaniu cyfrowych narracji
Autorzy: Maciej Rynarzewski i Grzegorz D. Stunża
Cel szkolenia: zapoznanie uczniów z tworzeniem “cyfrowych narracji” (ang. digital storytelling),
wyjaśnienie pojęcia wolna kultura oraz rozwój umiejętności w zakresie obsługi prostych
programów do tworzenia materiałów multimedialnych i grupowej pracy nad przygotowywaniem
medialnych treści.
Metoda: metoda projektów realizowana przez grupy uczniów w środowisku lokalnym.
Liczba osób: maksymalnie 20 osób (uzależniona od ilości komputerów w pracowni
komputerowej lub dostępu do mobilnych urządzeń - laptop, netbook - w sali warsztatowej).
Czas i miejsce: 30 IX-1X 2011, Gimnazjum nr 18 w Lublinie.
Materiały/narzędzia:
● cyfrowe aparaty fotograficzne,
● stanowiska komputerowe z dostępem do internetu dla każdego z uczestników
oraz prowadzących,
● darmowe oprogramowanie do tworzenia wideo,
● rzutnik multimedialny,
● skaner/urządzenie wielofunkcyjne,
● flipchart,
● przenośny dysk twardy.
Umiejętności nabyte przez uczestników w trakcie szkolenia:
● twórczego wykorzystywania nowych technologii i cyfrowej obróbki mediów;
● rozumienia pojęć związanych z “wolną kulturą” oraz wyszukiwania treści
opublikowanych na licencjach Creative Commons,
● tworzenia złożonych materiałów multimedialnych przy użyciu dostępnego
bezpłatnie, łatwego w obsłudze oprogramowania,
● współpracy w grupie przy użyciu nowoczesnych narzędzi medialnych i wspólnej
produkcji treści multimedialnych.
Przebieg zajęć
Dzień 1:
- omówienie czym jest digitalizacja oddolna, jaki sprzęt może być wykorzystany do jej
prowadzenia - na przykładzie działań warsztatu digitalizacji oddolnej prowadzonego w trakcie
Medialabu Chrzelice 2010.
- Przedstawienie możliwości prezentacji zdigitalizowanych treści na przykładzie materiałów
wytworzonych w projekcie “Jeden Dzień” (www.jedendzien.org), wyjaśnienie czym jest
archiwizacja współczesności i jak może być realizowana przy użyciu dostępnych narzędzi i
oprogramowania wykorzystywanych w działaniach digitalizacji oddolnej.
- Wyjaśnienie czym jest wolna kultura. Omówienie licencji Creative Commons, wskazanie usług
sieciowych i serwisów internetowych, które pozwalają na publikowanie wolnych treści i
wyszukiwanie zasobów do dalszego, legalnego wykorzystania.
- Przedstawienie idei Cyfrowych narracji (Digital Storytelling - Cyfrowych Opowieści) i
zaprezentowanie przykładów.
- Wspólne stworzenie koncepcji dalszej pracy, podział na grupy i dalszy podział zadań w
powstałych drużynach.
- Zbieranie materiałów. Digitalizacja przestrzeni szkoły i otoczenia.
- Przygotowanie scenariuszy klipów na podstawie zebranych materiałów.
- Zapoznanie z programami, montaż i prezentacja pierwszych wersji cyfrowych opowieści.
Dzień 2:
- dalsza praca nad montażami multimedialnymi.
- Stworzenie koncepcji mówionych narracji do “cyfrowych opowieści”
- Nagrywanie narracji przez autorki i autorów poszczególnych narracji, testowanie możliwości
wykorzystania syntezatorów mowy zamiast żywego ludzkiego głosu.
- Montaż filmów z narracją dźwiękową.
- Prezentacja alternatywnych darmowych narzędzi i serwisów internetowych do tworzenia
multimediów (animacji, zdjęć panoramicznych itp.).
- Prezentacja efektów warsztatu: pokaz filmów przygotowanych przez uczestników, omówienie
ich mocnych oraz słabych stron.
- Zebranie uwag uczniów biorących udział w warsztacie.
Uwagi końcowe:
- warto przed warsztatem poprosić uczniów o przyniesienie własnego sprzętu: aparatów
cyfrowych, kamer, dyktafonów, mikrofonów do podcastingu itp., jeśli pracownia komputerowa, w
której odbędzie się warsztat, nie dysponuje podobnym sprzętem.
- Przy wykorzystaniu starszych i słabszych komputerów przygotowywanie plików wideo
znacząco się wydłuża. Może to spowodować, że uczestniczki i uczestnicy nie zdążą
przygotować narracji. Grozi także zniechęceniem uczniów do dalszej pracy przez długie
oczekiwanie na eksportowanie filmów, kolejnych wersji lub części składowych.
- Do obróbki wideo wykorzystaliśmy program Windows Movie Maker, zainstalowany na
komputerach pracowni komputerowej, gdzie odbywał się warsztat. Może to być każdy program,
który pozwala na użycie fotografii i plików wideo oraz dołączenia choćby pojedynczej ścieżki
dźwiękowej.
- W trakcie dwudniowego warsztatu nie było zbyt wiele czasu na działania integracyjne.
Uczniowie podzielili się na dwie grupy, chcąc współpracować z koleżankami i kolegami ze
swojej klasy. W przypadku organizowania warsztatu w grupie uczniów, którzy się nie znają,
należy przewidzieć czas na zintegrowanie grupy, w przeciwnym razie praca w zespołach może
być utrudniona.
Krótki opis warsztatu z przykładami przygotowanych narracji:
http://www.edukatormedialny.pl/2011/10/cyfrowe-narracje-digital-storytelling.html
Linki do materiałów wykorzystanych w trakcie szkolenia
Archiwizacja współczesności:
www.jedendzien.org - strona projektu realizowanego w trakcie warsztatu archiwizacji
współczesności w trakcie Medialabu Lublin 2011.
http://www.edukatormedialny.pl/search/label/archiwizacja%20wsp%C3%B3%C5%82czesno
%C5%9Bci - opisy działań jednej z grup pracującej w ramach warsztatu archiwizacji
współczesności w trakcie Medialabu Lublin 2011.
Cyfrowe narracje:
Wilkowski M. (2009). Digital storytelling: nowa jakość opowiadania. “Historia i Media”.
http://historiaimedia.org/2009/11/12/digital-storytelling-nowa-jakosc-opowiadania/
Wolne licencje, wolne zasoby:
http://www.archive.org/
http://creativecommons.pl/
http://www.flickr.com/creativecommons/
http://www.flickr.com/commons
http://pl.wikipedia.org
http://commons.wikimedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
http://ocw.mit.edu/
http://freemusicarchive.org/
http://www.jamendo.com/pl/
http://www.wolnelektury.pl/
http://nowoczesnapolska.org.pl/category/czytamy-sluchajac/
http://wiki.wolnepodreczniki.pl/