wzór konspektu zajęć przebieg zajęć

Transkrypt

wzór konspektu zajęć przebieg zajęć
WZÓR KONSPEKTU ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘĆ
CELE
GRUPA DOCELOWA
CZAS TRWANIA
WARSZTATU
PRZYGOTOWANIE OP
POTRZEBNE
MATERIAŁY
PRZYGOTOWANIE
WARSZTATU
Dzieci żołnierze
• OU zwiększą wiedzę na temat definicji dziecka-żołnierza
• OU zwiększą wiedzę na temat sytuacji dzieci- żołnierzy w różnych krajach
• OU zwiększa wiedzę na temat stanowiska Amnesty International w sprawie dzieciżołnierzy
• OU wezmą udział w globalnej kampanii Red Hand Day dotyczącej problemu dzieciżołnierzy
Młodzież gimnazjalna i ponadgimazjalna
120 min
• Napisz na karcie flipczartowej definicję dziecka-żołnierza bądź wydrukuj ją w
odpowiednich ilościach (ZAŁĄCZNIK NR 1)
• Wydrukuj załączniki w odpowiedniej ilości
Flipczart, pisaki, taśma klejąca, mapa polityczna świata, czerwona farba, brystol
Ewa Alicja Bajbak i Martyna Markiewicz
Użyte skróty:
OU- osoba uczestnicząca w zajęciach
OP- osoba prowadząca zajęcia
PRZEBIEG ZAJĘĆ
NAZWA
ĆWICZENIA
Powitanie
Definicja
dzieckażołnierza
(prezentacja
trenerska)
Dzień dzieckażołnierza
(praca w
grupach,
studium
przypadku)
OPIS ĆWICZENIA
CZAS
Przedstaw się OU, zaprezentuj temat zajęć i ich przebieg.
5 min
Pokaż grupie definicję pojęcia dziecko-żołnierz. Omów jej wszystkie 10
elementy. Potraktuj to jako wprowadzenie do tematu dzieci- żołnierzy. min
Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
Podziel OU na kilka grup. Każdej z nich rozdaj jedno zdjęcie. Poproś, by 45
każda grupa spróbowała odtworzyć historię życia osoby na danym min
zdjęciu. Mogą zastanowić się jak ta osoba ma na imię, dlaczego
znalazła się w tym miejscu, czy ma jakąś rodzinę, czy ma przyjaciół,
jakie są jej największe marzenia. Daj grupie 10 minut na tą pracę.
Następnie rozdaj grupom kartki flipczartowe oraz pisaki oraz poproś, by
grupy postarały się odtworzyć przykładowy dzień z życia bohatera/ki
zdjęcia. Na kartkach mogą narysować zegar i na tym zegarze zaznaczać
poszczególne czynności, które wykonuje ich bohater. Daj grupom 20
minut na wykonanie tego zadania. Po upływie czasu poroś, by każda z
POTRZEBNE
MATERIAŁY
ZAŁĄCZNIK
NR 1
ZAŁĄCZNIK
NR 2
Kartki
flipczartowe
pisaki
Podstawowe
fakty na temat
dzieciżołnierzy
(prezentacja
trenerska)
Zasięg
terytorialny
problemu
dzieci-żołnierzy
(praca w
grupach, praca
z mapą)
Stanowisko
Amnesty
International
grup zaprezentowała wyniki swojej pracy.
Przedstaw podstawowe fakty na temat dzieci- żołnierzy zawarte w
załączniku nr 3. Możesz wcześniej przygotować prezentację na jego
podstawie bądź zaproponować jakąś inną formę przedstawienia tej
wiedzy.
15
min
Podziel OU na grupy. Każdej z grup rozdaj jedną z informacji 15
pochodzącą z raportów Amnesty International dotyczących problemu min
dzieci-żołnierzy (ZAŁĄCZNIK NR 4). Poproś by grupa przeczytała
otrzymaną informację. Następnie poproś każdą z grup, by zaznaczyła na
mapie politycznej świata kraj, o którym mowa w materiałach jaki
dostała oraz przedstawiła okoliczności, w jakich wykorzystywane są
dzieci-żołnierze.
Kiedy każda z grup zaznaczy swój kraj możesz wymienić również inne
kraje, w których wykorzystywane są dzieci- żołnierze.
Pełny raport na ten temat możesz znaleźć na stronie:
http://www.child-soldiers.org/
Przedstaw stanowisko Amnesty International w sprawie wykorzystania
5 min
dzieci żołnierzy:
• AI sprzeciwia się przymusowemu lub dobrowolnemu poborowi
dzieci (osób w wieku poniżej 18. roku życia) do wojska oraz
wszelkim formom ich przynależności do sił zbrojnych.
ZAŁĄCZNIK
NR 3
Mapa
polityczna
świata
ZAŁĄCZNIK
NR 4
• Dotyczy to zarówno przypadków rekrutacji przez państwo jak i
zbrojne ugrupowania polityczne.
• Oparte jest to na przekonaniu o wysokiej szkodliwości dla
zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka, jaką niesie ze sobą
udział w konflikcie zbrojnym.
Podejmowanie
działań: Red
Hand Day
Zakończenie
• AI twierdzi, że wszystkie kraje powinny wspierać przyjęcie
Traktatu o Handlu Bronią, który chroni prawa człowieka i
pomaga zapobiegać wykorzystywaniu dzieci-żołnierzy,
nakładając na państwa-strony obowiązek dokonania oceny, czy
broń i amunicja wyprodukowane w danym kraju mogą zostać
użyte do naruszeń międzynarodowych praw człowieka i prawa
humanitarnego.
Przedstaw OU ideę Red Hand Day, czyli kampanii, która polega na 20
tworzeniu i zbieraniu czerwonych odbitek dłoni jako wsparcia ochrony min
dzieci w strefach wojennych. Zebrane w ten sposób odbitki dłoni wysyła
się do Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu wywarcia społecznej
presji na decydentach. Red Hand Day Organizowany jest w 50 krajach
świata już od 10 lat.
Więcej informacji na ten temat:
http://www.redhandday.org/index.php?id=4&L=0
Zaproponuj OU stworzenie plakatu z odbitkami ich dłoni.
Podsumuj zajęcia.
5 min
Czerwona
farba,
brystol
ZAŁĄCZNIK NR 1
„ … osoba poniżej 18 roku życia, która jest członkiem lub została wcielona do sił zbrojnych lub grupy zbrojnej,
podczas trwającego konfliktu zbrojnego lub w czasie pokoju. Dzieci-żołnierze mogą wykonywać zadania od
bezpośredniego udziału w walce; przez działalność militarną taką jak zwiady, szpiegowanie, sabotaż, zastawianie
pułapek, posłannictwo, wartownictwo czy ochrona; trening, musztrę oraz inne rodzaje przygotowań do walki;
wypełniają także funkcje takie jak transportowanie bagażu czy prowadzenie gospodarstwa: niewolnictwo seksualne
czy wykonywanie pracy pod przymusem.” (p.7)
Child Soldiers 1379 Report, the Coalition to Stop the Use of Child Soldiers (CSC)
„Dziecko-żołnierz (…) oznacza każdą osobę poniżej 18 roku życia, która jest częścią jakiejkolwiek regularnej czy
nieregularnej siły zbrojnej lub grupy zbrojnej, pracującą w jakimkolwiek charakterze kucharza, odźwiernego,
posłańca oraz innym oraz to dziecko ( te dzieci) które towarzyszą w/w grupom chyba, że są członkami rodziny.
Zalicza się także dziewczęta zrekrutowane w celach seksualnych (prostytucji) i te, na których wymuszono
małżeństwo. Nie odnosi się to jednak wyłącznie to dziecka, które nosi/ używa czy w przeszłości nosiło/ używało
broń.”
1997, Cape Town Principles
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3
CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ DZIECI-ŻOŁNIERZY:
• gotowanie
• sprzątanie
• budowanie struktury (np. obozowiska)
• pilnowanie wejść/ wyjść czy punktów kontrolnych
• tworzenie sieci elektrycznych (okablowanie)
• obsługa komputerów
• prowadzenie pojazdów
• pranie odzieży
• utrzymywanie gospodarstwa
• bycie oficerami (w strukturze wojskowej, grupie militarnej)
• bycie lekarzami, pielęgniarzami (udzielanie pomocy)
PODSTAWOWE FAKTY NA TEMAT DZIECI-ŻOŁNIERZY
• są wykorzystywane w ponad 30 krajach na świecie
• mają mniej niż 18 lat
• są wykorzystywane jako żołnierze ponieważ są posłuszne i bezbronne
• dzieci, które są biedne, są sierotami, uchodźcami są rekrutowane przez siły lub grupy zbrojne jako ze jest
to ich najlepsza szansa na przetrwanie
•
•
•
•
•
•
•
•
•
czasami dzieci stają się żołnierzami szukając zemsty
dzieci walczą bronią taką jak AK-47s oraz M-16s
dzieci-żołnierze są wykorzystywane aby oczyszczać pola minowe, aby konstruować i wysadzać miny
dzieci-żołnierze uczestniczą w misjach samobójczych, dbają o zaopatrzenie oraz działają jako szpiedzy,
posłańcy, kucharze czy wartownicy
dziewczęta-żołnierki są wojowniczkami oraz seksualnymi i domowymi niewolnicami
dzieci-żołnierze doświadczają okrucieństw, uczestniczą w gwałtach, amputacjach, egzekucjach np. przez
ścięcie oraz palenie żywcem
dzieciom-żołnierzom często podaje się narkotyki aby przezwyciężyć ich strach i niechęć do walki
dzieci-żołnierze są ofiarami konfliktu ginąc lub stając się bezdomnymi, niepełnosprawnymi lub
okaleczonymi psychicznie
ponieważ często dzieciom-żołnierzom odmawia się szansy na edukację i okazji by nauczyły się zawodu,
zdobyły odpowiednie umiejętności bardzo trudno im na nowo powrócić do spokojnego życia w
społeczeństwie; niektóre z byłych dzieci-żołnierzy wraca do popełnienia zbrodni lub angażuje się w inne
konflikty
ZAŁĄCZNIK NR 4
W Kolumbii od 40 lat toczy się konflikt pomiędzy wojskiem, prorządowymi grupami paramilitarnymi oraz grupami
opozycyjnymi. W czasie tego konfliktu do kraju wpłynęły ogromne ilości broni pomimo tego, że informowano o
nadużyciach, takich jak wykorzystywanie dzieci-żołnierzy.
Mimo łamania praw człowieka przez siły zbrojne w Czadzie, USA nadal udzielają temu państwu pomocy militarnej.
Niekontrolowana broń z libijskiego konfliktu przedostała się na teren Sahelu, do rąk zbrojnych grup
wykorzystujących dzieci do walki.
W Somalii, uzbrojona grupa Al-Shabab używa coraz groźniejszych metody rekrutacji, kusząc dzieci obietnicą
telefonów komórkowych i pieniędzy lub prowadząc naloty na szkoły.
W 2011 roku, dzieci-żołnierze były rekrutowane przez pierwszą dywizję pancerną armii w Jemenie do walki z
rebeliantami Huthi na północy kraju. Tam dochodziło do rekrutacji 15-latków, a niekiedy jeszcze młodszych dzieci.
W trakcie 25-letniej wojny domowej na Sri Lance, zarówno rebelianci z grupy Tygrysów Tamilskich, jak i
prorządowych grupy paramilitarnych rekrutowali dzieci-żołnierzy. Tygrysy zwerbowały ponad 5.700 dzieci w
końcowych latach wojny.

Podobne dokumenty