Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela

Transkrypt

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela
Scenariusz zajęd w Ośrodku
opracowany przez nauczyciela mianowanego
Barbarę Młynarczyk
Grupa wychowanków: chłopięca-mieszana, z upośledzeniem umysłowym
w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.
Wiek uczestników: 10-18 lat
Rodzaj zajęd: zajęcia umysłowe
Termin zajęd: ……………………………..
Czas trwania zajęd: ok. 60 minut
Miejsce realizacji: świetlica w internacie
Temat: Moja rodzina i ja
Cele ogólne:
1. Kształtowanie poczucia więzi rodzinnych.
2. Kształtowanie prawidłowych relacji między członkami rodziny.
Cele operacyjne - dziecko:
- wymienia członków swojej rodziny (zna ich imiona, stopieo pokrewieostwa),
- określa i nazywa relacje między członkami rodziny,
- wie, jakie uroczystości obchodzi się w domu,
- uważnie słucha i wykonuje polecenia wychowawcy,
- potrafi opisad wygląd zewnętrzny swoich rodziców,
- wie, czym zajmują się rodzice, starsze rodzeostwo,
- wypowiada się poprawnie pełnymi zdaniami,
- wymienia sposoby spędzania czasu wolnego z rodziną,
- rozwiązuje krzyżówkę i rebus literowo-obrazkowy,
- potrafi złożyd obrazek przedstawiający życie rodzinne z kilku części,
- wskazuje ręką najmłodszego członka rodziny na obrazku, fotografii (dziecko,
które nie mówi )
- potrafi naśladowad jednego z członków rodziny,
- chętnie prezentuje wyniki swojego działania.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
Metody pracy wspierające aktywnośd dziecka:
słowna: rozmowa, zagadki, wypowiedzi dzieci, piosenka pt. ,,Moja rodzinka”,
oglądowa: gazetka z ilustracjami przedstawiającymi rodzinę( członkowie
rodziny, sposób spędzania czasu wolnego, zajęcia domowe, pomoc
dzieci rodzicom w wykonywaniu prac domowych itp.),
czynna: zadania stawiane do wykonania – praca indywidualna dostosowana do możliwości każdego wychowanka, scenki rodzajowe – naśladowanie członków rodziny,
Pomoce dydaktyczne: tablice - gazetki tematyczne, krzyżówka, rebus, płyta
z piosenką ,,Moja rodzinka”, długopisy, kredki, pytania otwarte, zestaw pytao
kierowanych do dzieci, schemat rodziny - drzewo genealogiczne, karty pracy
z dostosowanymi zadaniami dla każdego wychowanka, kolorowy papier.
Przebieg zajęd:
Częśd I – ZAJĘCIA WSTĘPNE
1. Powitanie wszystkich uczestników. Zaproszenie do udziału w zajęciach.
2. Przedstawienie tematu zajęd. Omówienie kolorowych ilustracji przedstawiających życie rodzinne.
3. Wprowadzenie do zajęd piosenką o rodzinie, pt. Moja rodzinka. Wszyscy
trzymając się za ręce tworzą koło i śpiewają piosenkę.
4. Rozmowa kierowana na temat rodziny:
- Ile osób liczy twoja rodzina?
- Kto do niej należy?
- Kto kim jest dla kogo?
- Jakie uroczystości obchodzi się w waszej rodzinie?
- Kto jest dla was najważniejszy?
- Z kim najwięcej spędzacie czas wolny?
5. Przedstawienie schematu rodziny - drzewa genealogicznego, omówienie
relacji występujących między członkami rodziny: mama-tata, babciadziadek, ciocia-wujek.
Częśd II – ZASADNICZA
1. Przystąpienie do zajęd praktycznych.
2. Wychowankowie odnajdują swoje miejsca pracy na stolikach wg numeracji.
3. Przedstawienie zadao - praca indywidualna (karty pracy dostosowane do
możliwości wychowanka).
4. W czasie wykonywania zadao wychowawca obserwuje pracę wychowanków, w razie potrzeby udziela wskazówek i pomocy, zachęca i motywuje do pracy.
5. Podczas zajęd wychowankowie odpowiadają na pytania – odgadują zagadki dotyczących świąt rodzinnych.
6. Przedstawienie kolejnego zadania – wspólne rozwiązywanie krzyżówki.
7. Kalambury – naśladowanie członków rodziny, dzieci odgadują lub wskazują ręką na obrazku (dzieci, które nie mówią) osoby z rodziny.
Częśd III- ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
1. Omówienie zajęd, ocena prac i zaangażowanie wychowanków.
2. Pytania o wrażenia z zajęd.
3. Wykonanie wspólnych zdjęd przy kolorowych ilustracjach przedstawiających życie rodzinne.
UWAGI DO SCENARIUSZA:
Przeprowadzenie zajęd wymagało wcześniejszego przygotowania konturowych
obrazków przedstawiających życie rodzinne, które zostały wypełnione kolorowymi kredkami, a następnie zawieszone na tablicy informacyjnej przez wychowanków na poprzednich zajęciach wychowawczych w internacie.
Załącznik nr 1
Kto siedzi przy stole? Nazwij członków rodziny.
Pocięty obrazek złóż w całość.
Załącznik nr 2
Kto jest najmłodszy, a kto najstarszy w tej rodzinie? Pokoloruj najstarszego członka w rodzinie.
Załącznik nr 3
W puste pola na drzewie wpisz imiona członków swojej
rodziny. W kolejności: mama i tata, rodzeostwo, rodzice mamy, rodzice taty. Na tablicy przy drzewie wpisz
swoje nazwisko.
Załącznik nr 4
Nazwij i opisz pomieszczenia w tym domu. Pokoloruj to,
które lubisz najbardziej.
Załącznik nr 5
Dopasuj nazwy do obrazków. Nazwy pomieszczeo znajdziesz w kopercie.
Załącznik nr 6
Załącznik nr 7
Dokoocz zdania:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Mieszkam z ………………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………..
Moja mama i tata mają na imię …………………………………………………………………………………………..…..
Moja babcia ma na imię ………………………………………………………………………………………………………………………
Mój brat ma na imię ………………………………………………………………………………………………………..……………………..
W domu pomagam przy ……………………………………………………………………………………………….…………………….
W czasie wolnym …………………………………………………………………………………………………………………………….…………..
Najlepiej lubię, gdy moja mama ……………………………………………………………………………….……………..
Załącznik nr 8
Pytania kierowane do dzieci przed przystąpieniem do
zajęd praktycznych:
1. Ile osób liczy twoja rodzina?
2. Kto do niej należy?
3. Kto jest kim dla kogo?
4. Jakie uroczystości obchodzi się w waszej rodzinie?
5. Kto jest dla was najważniejszy?
6. Z kim najwięcej spędzasz wolny czas?

Podobne dokumenty