KONSPEKT LEKCJI Temat: Twierdzenie Pitagorasa.

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Temat: Twierdzenie Pitagorasa.
Beata Pytlak
Gimnazjum nr 1
w Sochaczewie
marzec 2003r.
KONSPEKT LEKCJI
Temat: Twierdzenie Pitagorasa.
Program nauczania: „Od Pitagorasa do Euklidesa”.
Kl. II
Cele nauczania:
•
Uczeń zna pojęcie trójkąta prostokątnego.
•
Uczeń wskazuje przyprostokątne i przeciwprostokątną w trójkącie prostokątnym.
•
Uczeń podaje własności trójkątów podobnych.
•
Uczeń zapamięta twierdzenie Pitagorasa.
•
Uczeń wyodrębni założenie i tezę w twierdzeniu.
•
Uczeń zapisze symbolicznie tezę twierdzenia Pitagorasa.
•
Uczeń obliczy długość przeciwprostokątnej, gdy dane są długości przyprostokątnych.
•
Uczeń uzasadni graficznie twierdzenie Pitagorasa.
Cele wychowania:
•
Uczeń współpracuje z kolegą (koleżanką) z ławki.
•
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
•
Uczeń poznaje wykorzystanie technologii informacyjnej do rozwiązywania problemów.
•
Uczeń potrafi wyciągać wnioski.
Metody nauczania:
•
Problemowa.
•
Praca w parach i równym frontem.
•
Pokaz komputerowy.
Materiały wykorzystywane na lekcji:
•
Komputer i program „Microsoft PowerPoint”.
•
Zeszyty przedmiotowe.
•
Kreda, tablica.
•
Puzzle z twierdzeniem Pitagorasa.
•
Prezentacja opracowana w programie „Microsoft Power Point” przez B. Pytlak.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie tematu lekcji i przedstawienie go na monitorze komputera (slajd 1).
3. Realizacja tematu lekcji.
Przypomnienie co to jest trójkąt prostokątny i jak nazywają się boki w tym trójkącie.
Podanie krótkiej informacji o Pitagorasie (slajd 2).
Sformułowanie twierdzenia Pitagorasa (slajd 3). Uczniowie wskazują założenie i tezę w
twierdzeniu.
Zaprezentowanie dowodu twierdzenia przypisywanego Pitagorasowi (slajd 5) oraz dwóch
innych: jednego geometrycznego (slajd 6) – uczniowie przerysowują go do zeszytu i drugiego
algebraicznego (slajd 7). Przed dowodem algebraicznym uczniowie przypominają jakie
własności mają trójkąty prostokątne podobne.
Następnie uczniowie otrzymują puzzle dowodu twierdzenia Pitagorasa i sami sprawdzają jego
prawdziwość.
a
W tym samym czasie nauczyciel wywiesza puzzle na tablicy.
Zad. 1. (slajd 8)
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 3cm i 4cm. Oblicz długość
przeciwprostokątnej.
Trójkąt prostokątny o długościach boków 3cm, 4cm i 5cm nazywany jest trójkątem
pitagorejskim. I już w starożytności korzystano z tej własności przy wyznaczaniu kątów
prostych.
Zad. 2. (slajd 9)
O ile skrócisz sobie drogę idąc na skróty?
400m
300m
4. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości poznanych na lekcji.
Jeżeli czas pozwoli rozwiązanie przykładów z podręcznika zad. 1.1/168.
5. Zadanie pracy domowej.
Nauczyć się twierdzenia Pitagorasa oraz Ćw. 1, 2/16, 3/17.
Załącznik: dyskietka z prezentacją.