Scenariusz lekcji z gry Tchoukballa

Transkrypt

Scenariusz lekcji z gry Tchoukballa
Tchoukball
Warto wprowadzać ją do programu wychowania fizycznego ponieważ:
•
•
•
•
jest pozbawiona agresji,
możliwość wystąpienia kontuzji ogranicza się do minimum,
dostarcza wiele pozytywnych przeżyć i emocji.
można w nią grać na sali gimnastycznej i na boisku szkolnym (również
trawiastym i piaszczystym )
Skrócone zasady gry
•
gra rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek
Boisko do gry
•
•
•
Punkt zdobywa się poprzez odbicie piłki od bramki tak , aby upadła
ona na pole gry, z wyjątkiem pola bramkowego.
zadaniem drużyny broniącej jest złapać piłkę, zanim dotknie ona
nawierzchni boiska.
Można atakować na każdą bramkę ponieważ nie ma przypisanych
połów boiska do drużyny.
Zawodnik może wykonać:
•
•
•
maksymalnie 3 podania, przed rzutem na bramkę
Zawodnik będący w posiadaniu piłki może przetrzymywać ją nie dłużej
niż 3 sekundy
maksymalnie 3 kroki przed podaniem lub oddaniem strzału na
bramkę.
Zawodnik nie może:
•
•
•
•
•
kozłować piłki
przechwytywać podań drużyny przeciwnej
ograniczać przeciwnikom swobody rzucania i chwytania piłki oraz
poruszania się po boisku
przetrzymywać piłki dłużej niż 3 sekundy
zagrywać nogą
Scenariusz lekcji
Temat lekcji :
Podania i chwyty piłki w miejscu i ruchu - doskonalenie
Cele lekcji :
Umiejętności - uczeń potrafi zastosować poruszanie się z piłką i bez piłki podczas gry.
doskonlenie podań i chwytów piłki jednorącz i oburącz.
Motoryczność – uczeń rozwija koordynację ruchową i koordynację wzrokowo słuchową;
kształtuje szybkość i celnośćtrafień.
Wychowawcze - uczeń stosuje samokontrolę poprawności podań i chwytów , potrafi
współpracuje w zespole ;
eksponowanie sukcesów i osiągnięć uczniów podczas gier
drużynowych.
Wiadomości – uczeń zna podstawowe przepisy gry w tchukboll .
Miejsce zajęć – sala gimnastyczna lub boisko szkolne.
Przybory - piłki dla każdego ucznia ,pachołki , numerki do oznaczenia , bramki do
tchukbolla ,narzutki.
Czas trwania- 45 min.
Metody i formy : m. naśladowcza, m. zadaniowa , m. problemowa, forma pracy w zespołach.
TOK
LEKCJI
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
Część wstępna


Zorganizowanie
grupy i
sprawdzenie
gotowości do
zajęć.
Motywacja
do
udziału w lekcji.

Zabawa
ożywiająca

Rozgrzewka
1.
2.
3.
4.
Zbiórka.
Powitanie klasy
Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
Przekazanie uczennicom tematu lekcji.
ZABAWA OŻYWIAJĄCA
Podział klasy na dwie drużyny, każdy zawodnik ma piłkę .
Drużyna jest odpowiedzialna za połowę sali gimnastycznej. Na
sygnał zawodnicy wyrzucają piłki ze swojej połówki
,przerywając po drugim sygnale .
Wygrywa zespół na którego połówce jest mniej piłek .



Bieg po sali z piłkami w dłoniach
Przeplatanka z piłkami
Bieg wyrzut piłki do góry ,wykonujemy parę klaśnięć

Wyrzut piłki zza pleców i chwyt piłki przed sobą

Co parę kroków wypad nogi , wznos rak z piłką nad
głowę następnie wykonujemy delikatny skłon
w bok.
 Krążenie głowy piłka trzymana w dłoniach zza
plecami
 Skłony głowy w bok z piłka w dłoniach
 Skłony tułowia w przód z piłka trzymana w
dłoniach
 Skłony głowy w bok z piłka w dłoniach trzymaną
zza plecami.
 Skłony w bok z piłka w dłoniach.
 Skręty tułowia z piłka w dłoniach.
 Przeniesienie ciężaru ciała z nogi na nogę,
przekładami piłkę miedzy nogami w kształcie
ósemki .
 Leżenie tyłem - NN ugięte w stawach kolanowych.
RR z piłka wyprostowane .Przeniesienie rąk z piłką
na stopy.
 Leżenie przodem- przetaczanie piłki z ręki do ręki
pod uniesionym tułowiem.
 W skłonie tułowia piłka trzymana między nogami
zmiana ułożenia rąk.
Część główna

Kształtowanie
umiejętności
doskonalenie
sprawności
Podział klasy na zespoły
1 ..Ustawienie zespołów jak na rysunku. Każdy uczestnik ma
przyporządkowany numer. Ponumerowane są także pachołki ,
przy których ustawione są piłki. Na sygnał prowadzącego
wywołującego numer, zawodnik biegnie zabierając
przyporządkowaną mu piłkę, wykonuje 3 kroki i rzut na
siatkowe bramki. Zawodnik sam decyduje na którą bramkę
wykonuje rzut.
Następnie następuje zmiana numerów zawodników
2.Ustawienie jak w poprzednim ćwiczeniu.
Po wywołaniu numeru zawodnika zawodnik biegnie zabiera
piłkę z za nim natychmiast reaguje i biegnie uczestnik o
numer wyższy . Para wykonuje jak najszybciej 3 podania i rzut
na bramkę . Zawodnicy sami decydują na która bramkę
oddaja strzał.
Następnie następuje zmiana numerów zawodników
3. Zawodnicy ustawieni jeden za drugim jak na rysunku
Wykonują rzut na bramkę w następującej kolejności
zawodnik nr 1 wykonuje rzut następnie zawodnik nr 2
wykonuję chwyt piłki a następnie rzut na bramkę . I tak w
kolejności każdy zawodnik.
4.Przebieg ćwiczenia jak wcześniej ,lecz w innym ustawieniu.
Aby zwiększyć intensywność ćwiczeń można zastosować
współzawodnictwo zespołowe oraz podział na więcej drużyn
tak jak na rysunku.
5.Gra szkolna w tchukbolla
Część końcowa

Uspokojenie
organizmu
Ćwiczenia stretchingowe z piłką w dłoniach.
1.Rozciaganie RR.
2.Rozciaganie z ułożeniem RR za plecami

Omówienie i
zakończenie
lekcji
1. Omówienie lekcji ,pochwała najlepszych.
2. Pożegnanie klasy.
Opracowała : Edyta Hess