Konspekt lekcji matematyki w klasie II gimnazjum
Transkrypt
Konspekt lekcji matematyki w klasie II gimnazjum
Beata Jędrys doradca metodyczny matematyki PCDZN Puławy KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI w klasie II gimnazjum Temat: Przed nami powtórki materiału – działania na potęgach i pierwiastkach Cele ogólne: rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu matematycznego nauczanie dobrej organizacji pracy, systematyczności, wytrwałości i pracowitości przyzwyczajanie ucznia do korzystania z definicji i twierdzeo nabycie sprawności wykonywania obliczeo na liczbach wymiernych, potęgach i pierwiastkach, Cele szczegółowe: Uczeo: oblicza potęgi liczb i pierwiastki liczb; zapisuje w postaci jednej potęgi: iloczyny i ilorazy potęg o takich samych podstawach, iloczyny i ilorazy potęg o takich samych wykładnikach oraz potęgę potęgi (przy wykładnikach naturalnych); zamienia potęgi o wykładnikach całkowitych ujemnych na odpowiednie potęgi o wykładnikach naturalnych; 1 stosuje własności potęg i pierwiastków przy obliczaniu wartości wyrażeo arytmetycznych; zbiera i analizuje informacje zawarte w tekście oraz rozwiązuje zadania z treścią. Metody nauczania – eksponująca, burza mózgów, dwiczeniowa Formy pracy na lekcji – indywidualna, grupowa, zbiorowa Środki dydaktyczne – plansze pomocnicze, załączniki do lekcji, przygotowane zadania dla uczniów Przebieg lekcji: A. Część wstępna 1. Powitanie uczestników lekcji. 2. Wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji. 3. Powtórzenie wiadomości dotyczących własności działao na potęgach i pierwiastkach. - uczniowie na przygotowanym przez nauczyciela arkuszu papieru wypisują znane im definicje dotyczące potęg i pierwiastków oraz własności działao na nich B. Część podstawowa 1. Podanie tematu lekcji. 2. Zapoznanie uczniów z celem lekcji. 3. Uczniowie analizują treśd zadania przygotowanego przez nauczyciela (załącznik 1) – wydrukowane zadanie wisi na tablicy. Jeden z uczniów przedstawia sposób rozwiązania i formułuje wniosek. Nauczyciel 2 koryguje w razie potrzeby odpowiedź ucznia, czuwa nad poprawnością języka matematycznego. 4. Każdy uczeo otrzymuje inne zadanie do rozwiązania – każdemu otrzymanemu wynikowi jest przyporządkowana odpowiednia litera (karta pracy z przykładami dla uczniów – załącznik 2) oraz jednakowy szablon z zaszyfrowanym hasłem (szablon do hasła – załącznik 3). Uczniowie rozwiązują otrzymane zadanie w zeszytach, następnie wybrani uczniowie przedstawiają rozwiązania na tablicy i swoją literkę wpisują w tabeli wiszącej na tablicy pod odpowiednim wynikiem. Wspólna praca owocuje odczytaniem hasła: „Dajcie mi punkt podparcia, a sam jeden poruszę z posad Ziemię” Nauczyciel podaje, że powyższa myśl jest autorstwa Archimedesa. 5. Dwójka uczniów przedstawia przygotowane przez nich informacje z życia Archimedesa (krótki życiorys, osiągnięcia, anegdoty, portret uczonego). 6. Uczniowie zapoznają się z treścią zadania (załącznik 4). Na podstawie tekstu źródłowego analizują w parach zadanie a następnie jeden z uczniów omawia sposób rozwiązania i przedstawia go na tablicy. C. Część końcowa 1. Podsumowanie pracy na lekcji, ocena aktywności uczniów. 2. Refleksje uczniów po zakooczonej lekcji. Załącznik 1 3 Na gałązce świerku każdego roku wyrastają z jednego pąka 3 nowe pędy zakooczone pąkiem. Ile pąków będzie miała po siedmiu latach świerkowa gałązka, która wyrosła z jednego pąka? A) 3 * 7; B) 3 + 7 C) 73; D) 37. Załącznik 2 Zapisz w postaci potęgi: D. 3*3*3*3 = A. 7 4 *7 3 = J. 5 11 : 5 7 = C. (4 2 ) 3 = Oblicz: I. 32 = E. (-2)4 = M. 2-3 = 5 6 P. ( )-2 = Zapisz w postaci potęgi i oblicz: U. (-0,2)7*57 = N. (45 : 4-2)*(4-2)3 = Znajdź pierwiastki kwadratowe i sześcienne z liczb: K. 36 = 1 4 T. 2 = 4 O. 3 8 = Usuo niewymiernośd z mianownika: R. 2 3 3 = Wyłącz czynnik przed znak pierwiastka: S. 20 = Z. 3 24 = Ę. Znajdź liczbę dodatnią, której podwojony kwadrat jest równy 200. Załącznik 3 SZABLON DO HASŁA Z SZYFREM 34 77 54 46 77 2 3 46 3 1 8 9 16 9 77 2 3 2 5 2 3 3 10 1 3 77 23 3 9 1 2 5 77 1 11 -1 4 25 1 8 6 1 1 2 1 11 25 2 34 1 5 4 16 3 4 16 4 11 2 2 5 7 7 34 25 2 3 3 9 16 1 1 8 11 25 11 25 2 9 10 Załącznik 4 Zadanie 3 Przeczytaj poniższy tekst: 5 „Wielkimi liczbami posługiwała się już Archimedes. Oprócz znanej Grekom liczby miriada (10000) wprowadził liczbę miriada miriad. W swoim dziele „Rachmistrz piasku” szacował, ile ziaren piasku jest na plaży. Obliczał także, ile ziaren piasku wypełniłoby wszechświat. Wynik, jaki otrzymał Archimedes, dzisiaj zapisalibyśmy jako 1052.” Odpowiedz na pytanie: Do jakiej potęgi należy podnieśd liczbę miriada, aby otrzymad liczbę 1052? 6