Rozwijanie umiejętności czytania pod kątem przygotowania do

Transkrypt

Rozwijanie umiejętności czytania pod kątem przygotowania do
Scenariusz lekcji
Temat:
Rozwijanie umiejętności czytania
pod kątem przygotowania
do sprawdzianu szóstoklasisty
Cele główne:
rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:
• uczniowie potrafią przewidywać treść tekstów na podstawie kluczowego słownictwa,
• uczniowie potrafią przewidywać, jakie słownictwo i zwroty mogą się pojawić w nagraniu,
• uczniowie potrafią wyszukać szczegółowe informacje w przeczytanych tekstach,
• uczniowie potrafią rozpoznać parafrazę w tekście,
• uczniowie potrafią napisać i zadawać pytania do przeczytanych tekstów.
Materiały dydaktyczne:
• tablica, kopie zadania 10 z zestawu egzaminacyjnego (CKE, Sprawdzian od roku szkolnego
2014/2015, Część 2. Język angielski, grudzień 2013)
Formy pracy:
• praca indywidualna, praca w parach, praca w grupie
Przebieg lekcji
Część wstępna
1. Rozgrzewka językowa.
Uczniowie mają minutę, aby zapisać tyle wyrazów w języku obcym związanych z hasłem muzyka,
ile pamiętają. Uczeń, który zapisze najwięcej wyrazów, wygrywa zabawę. Następnie uczniowie
w parach porównują wyrazy, które zapisali i sprawdzają, czy mają podobne wyrazy, czy nie. Na
zakończenie rozgrzewki nauczyciel może zapisać najczęściej powtarzające się wyrazy na tablicy.
Scenariusz lekcji
Część właściwa
2. Nauczyciel wyjaśnia, że uczniowie dostaną 5 krótkich tekstów i prosi uczniów, by przyglądnęli się tekstom w zadaniu przez krótką chwilę, ale aby nie czytali całych tekstów. Uczniowie
odpowiadają, jakiego rodzaju teksty rozpoznają. Nauczyciel prosi, by zakryli teksty i zastanowili
się w parach, jakie typowe cechy mają rozpoznane przez nich rodzaje tekstów, czyli SMS, ulotka
reklamowa, wpis na forum internetowym, e-mail i ogłoszenie. Nauczyciel wyjaśnia, że wszystkie teksty dotyczą muzyki i prosi uczniów, aby zastanowili się nad treścią tekstów oraz użytym
w nich językiem, czyli słownictwem i strukturami gramatycznymi. Następnie nauczyciel prosi
o podawanie sugestii na forum grupy i zachęca uczniów do dyskusji. Może również naprowadzać
uczniów na prawidłowe odpowiedzi, na przykład zapytać, w którym/których tekstach pojawić się
może tryb rozkazujący (jako zachęta lub perswazja).
3. Uczniowie patrzą na stronę 12 zestawu i czytają polecenie. Nauczyciel wyjaśnia, że teksty, które
przed chwilą oglądali, dotyczą pytań, jakie mama zadaje chłopcu. Nauczyciel wyjaśnia, że nawet
jeśli uczniowie nie znają jakiegoś słowa lub nie są pewni, co dane słowo czy wyrażenie znaczy,
mają przeczytać zadanie do końca i wybrać prawidłową odpowiedź. Nauczyciel wyjaśnia też, że
tak właśnie mają się zachować na sprawdzanie, ponieważ tam też nie będą mogli zapytać nikogo
o pomoc. Uczniowie czytają teksty i rozwiązują zadania, następnie porównują odpowiedzi w parach. Nauczyciel pyta o poprawne odpowiedzi i zapisuje je na tablicy.
4. Nauczyciel prosi uczniów, by podkreślili w tekstach słowa lub wyrażenia, które stanowią odpowiedzi na pytania w zadaniu. Uczniowie porównują odpowiedzi w parach. Nauczyciel pyta
o poprawne odpowiedzi.
5. Nauczyciel pyta, czy w tekstach są słowa/ wyrażenia, które są nowe. Jeśli jest taka potrzeba,
pyta, czy któryś z uczniów zna ich znaczenie i prosi o wyjaśnienie go/ich klasie, lub sam wyjaśnia
je uczniom.
6. Nauczyciel pyta uczniów, czy w tekście, który nie został wykorzystany, są jakieś informacje,
słowa lub wyrażenia, które mogły ich naprowadzić na błędną odpowiedź. Nauczyciel wyjaśnia, że
jednym z celów zadań na czytanie ze zrozumieniem jest też umiejętność odrzucenia niepoprawnej
odpowiedzi.
7. Nauczyciel pyta uczniów, czy pytania do tekstów są sformułowane w taki sam sposób, jak odpowiedzi do nich, i wyjaśnia, że uczniowie mają do czynienia z parafrazą: zjawiskiem bardzo ty-
Scenariusz lekcji
powym i dla tekstów, i dla każdego sprawdzianu. Prosi uczniów o podanie przykładów parafrazy,
na przykład synonimów jakichś wyrazów, na przykład band – group, buy – get, oraz parafrazy
całego wyrażenia lub zdania, na przykład How much is it? – How much does it cost? Uczniowie
pracują w parach i porównują sposób sformułowania i odpowiedzi na dane pytanie. Następnie
nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy i pyta, czy te same treści można wyrazić na jeszcze inny
sposób.
8. Uczniowie pracują w parach. Mają za zadanie napisać do każdego tekstu po jednym pytaniu
o treść, ale w taki sposób, by w miarę możliwości zastosowali parafrazę. Nauczyciel zapisuje
przykład na tablicy: Why can’t Ann see Tom later? Uczniowie szukają odpowiedzi na pytanie (He
has to help his mum do the shopping) i zastanawiają się, jak zmieniło się pytanie w stosunku do
tekstu (see – meet, later – this afternoon). Nauczyciel monitoruje pracę w parach i sprawdza poprawność pisanych pytań.
9. Nauczyciel prosi, by uczniowie się przesiedli tak, by mogli pracować w parze z kimś innym,
niż do tej pory, a następnie by zadawali sobie nawzajem pytania, które napisali wcześniej i odpowiadali na nie. Nauczyciel pyta, które pytania zawierały dobre przykłady parafrazy, oraz które
pytania były najciekawsze lub najtrudniejsze.
Część końcowa
10. Nauczyciel pyta uczniów, co mogłoby im pomóc lepiej rozwiązywać zadania na czytanie ze
zrozumieniem (uważnie przeczytać polecenie, zwrócić uwagę na parafrazę, nie denerwować się,
jeśli czegoś nie rozumieją, uważnie przeczytać każdy tekst do końca, jeśli nie są pewni jakiejś odpowiedzi, wrócić do niej jeszcze raz po zrobieniu innych zadań).
• Materiały wykorzystane na lekcji: CKE, Sprawdzian od roku szkolnego 2014/2015,
Część 2. Język angielski, str. 12-13;