KONSPEKT LEKCJI Temat lekcji : Choroby nowotworowe i ich

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Temat lekcji : Choroby nowotworowe i ich
KONSPEKT
LEKCJI
Temat lekcji : Choroby nowotworowe i ich profilaktyka.
Cele lekcji na poziomie:
- wiadomości :
- omawia zasady profilaktyki chorób nowotworowych
- opisuje symptomy mogące świadczyć o chorobie nowotworowej
- wymienia czynniki kancerogenne
- rozpoznaje sytuacje, w których człowiek jest narażony na wpływ czynników kancerogennych
- umiejętności:
- analizuje dane statystyczne dotyczące dynamiki zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce i na
świecie
- przekonać i postaw:
- aktywnie uczestniczy w realizacji lekcji
- jest przekonany, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej stwarza możliwość całkowitego
wyleczenia
- zdaje sobie sprawę z możliwości ograniczenia wpływu czynników kancerogennych poprzez
prowadzenie zdrowego trybu życie
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody: pogadanka, pokaz
Środki dydaktyczne: foliogram, podręczniki, zeszyt przedmiotowy
Literatura dla nauczycieli: pod. red. Stawińskiego W. Dydaktyka biologii i ochrony środowiska Wyd. Nauk.
PWN, W- wa ,Poznań 2000
Lewiński W., Prokop J., Skirmutt G., Walkiwicz J., Biologia. Wyd. Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2003
Literatura dla uczniów:
Lewiński W., Prokop J., Skirmutt G., Walkiwicz J., Biologia. Wyd. Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2003
Plan lekcji
Czynności prowadzącego
I faza wprowadzająca
- powitanie uczniów
-czynności organizacyjno-porządkowe m. in.
sprawdzenie obecności
-powtórka materiału z lekcji poprzedniej: nauczyciel
zadaje pytania
II faza realizacyjna
- podaje temat lekcji: „Choroby nowotworowe i ich
profilaktyka” i prosi o jego zapisanie w zeszycie
- podaje cele lekcji
- wyjaśnia, co to jest nowotwór
- prosi o zapisanie definicji nowotworu
- prosi o wyszukanie informacji w podręczniku na
temat nowotworu złośliwego i niezłośliwego
- prosi jednego z uczniów o podanie informacji na
temat różnic miedzy złośliwym i niezłośliwym
nowotworem –koryguje wypowiedz ucznia i zapisuje
na tablicy w formie tabeli
- omawia mechanizm powstawania nowotworu na
podstawie foliogramu
- wyjaśnia, co to są czynniki mutagenne i czynniki
ryzyka i prosi o podanie przykładów
- prosi o zapisanie w zeszycie 5 przykładów
czynników ryzyka oraz szczegółowo je omawia
Czynności uczniów
- słuchają
- skupiają się na zadaniach bieżących
- wybrany uczeń odpowiada, pozostali słuchają
- zapisują temat lekcji
- słuchają
- słuchają
- wyszukują informacji w podręczniku
- wybrany uczeń odpowiada na pytania, pozostali
słuchają
- słuchają i obserwują
- słuchają
- wyszukują informacji w podręczniku i zapisują w
zeszycie
- omawia objawy ostrzegawcze choroby
nowotworowej
- omawia sposoby leczenia nowotworu oraz dyktuje
notatkę na ten temat
- zadaje pytanie :” Czy wszyscy zrozumieli
zagadnienie omawiane na lekcji i czy są jakieś
pytania?”
III faza podsumowując
- powtarzanie materiału przerabianego na zajęciach,
zadaje pytania wybranym uczniom
- ocenia uczniów najbardziej aktywnych podczas
lekcji
- słuchają
- słuchają i zapisują
- odpowiadają
- odpowiadają
- słuchają