Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Nauczyciel:
Zajęcia edukacyjne:
Klasa:
Data:
Miejsce:
Ilość ćwiczących:
Agnieszka Klingiert, Joanna Kwiecińska
Wychowanie fizyczne – edukacja zdrowotna
Ie
27.02.2014 r.
Sala gimnastyczna
10 dziewcząt
Charakterystyka klasy:
Grupa nie sprawia problemów wychowawczych. Poziom wiedzy
na temat sportu i zdrowego stylu życia jest przeciętny. Podobnie
z anatomią człowieka. Dziewczęta są chętne do współpracy
i podejmują wyznaczone zadania. Łatwo też naprowadzić je
na wysnuwanie wniosków.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Temat: Powstawanie wad postawy oraz wpływ ruchu na ich korygowanie.
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom jak wielką rolę odgrywa ruch w korygowaniu
wrodzonych lub nabytych wad postawy oraz na samopoczucie człowieka.
Cele uczniowskie (operacyjne):
a) Umiejętności.
Uczeń:
- potrafi wskazać na szkielecie poszczególne elementy układu ruchu człowieka
- potrafi wykonać podstawowe badanie kręgosłupa za pomocą ciężarka
ortopedycznego.
- potrafi pokazać właściwe pozycje do leżenia, czytania, oglądania telewizji,
odrabiania lekcji
b) Sprawność.
Uczeń:
- rozwija prawidłowe nawyki korygujące wady postawy,
- kształtuje wytrzymałość, szczególnie mm posturalnych
c) Wiadomości.
Uczeń:
- zna pojęcia z zakresu anatomii człowieka dotyczące układu ruchu
- zna pojęcia: wada postawy, choroby narządu ruchu, korektywa wad postawy,
d) Usamodzielniania.
Uczeń:
- Wymyśla ćwiczenia korygujące odpowiednie wady postawy,
- Dostrzega, nazywa i koryguje własne błędy.
Materiał nauczania:
Czas realizacji zajęć:
Środki dydaktyczne:
kręgosłup – budowa, wady, badanie, korektywa
Choroby narządu ruchu
Wpływ ruchu na zdrowie i samopoczucie człowieka
45 minut
szkielet człowieka, ciężarek ortopedyczny, kredka, kartony
do pracy w grupach, markery, taśma klejąca, nożyczki
Sposoby pomiaru i ewaluacji osiąganych celów nauczyciela:
obserwacja pracy uczniów w grupach, obserwacja aktywności poszczególnych osób na lekcji
(dochodzenie do wniosków, zabieranie głosu), obserwacja aktywności uczniów podczas prób
badania kręgosłupa, nagradzanie osób referujących pracę w grupie.
Część lekcji
Czynności uczniów
Docelowe
Zadania
Zapoznaje
Uczeń:
Część wstępna się z zadaniem
- słucha informacji
lekcji.
nauczyciela,
- przygotowuje
się do aktywnego
uczestnictwa w lekcji.
Część główna
A
Część główna
B
Czynności nauczyciela
- Sprawdza listę obecności
i gotowość uczniów
do zajęć,
- motywuje uczniów
do lekcji wyjaśniając
znaczenie ruchu dla zdrowia
człowieka
Metody
i formy
Pogadanka
Uczeń zapoznaje
się z pojęciami
dotyczącymi
anatomii
człowieka,
postawy, wad
postawy i chorób
narządu ruchu
- uczeń słucha informacji
podawanych mu przez
nauczyciela
- wymienia znane
mu z biologii elementy
narządu ruchu
- uczestniczy pośrednio
i bezpośrednio w badaniu
kręgosłupa
- pracując w grupach
wymienia znane mu
choroby narządu ruchu
- zapoznaje uczniów z
układem ruchu człowieka
posługując się szkieletem,
wskazuje na naturalne
krzywizny kręgosłupa i czas
oraz sposób ich
powstawania
- zwraca uwagę uczniów na
niewłaściwe zachowania
powodujące powstawanie
wad postawy
- posługując się ciężarkiem
ortopedycznym, pokazuje,
jak w prosty sposób
dokonać samobadania
kręgosłupa
- podczas badania zwraca
uwagę na charakterystyczne
punkty na ciele człowieka,
które mogą pomóc w
badaniu
- kontroluje przebieg pracy
w grupach
Pogadanka
Przygotowuje
się do realizacji
zadania głównego
lekcji.
- pracując w grupie,
zastanawia się, jakie grupy
społeczne są szczególnie
narażone na powstawanie
wad postawy i jak, w prosty
sposób, będąc w swoich
środowiskach mogą im
zapobiegać
- referuje wyniki pracy na
forum klasy
- kontroluje pracę
w grupach
- koryguje występujące
błędy,
- aktywizuje uczniów
i naprowadza
- uświadamia istotę
współpracy uczniów
podczas wyciągania
wniosków
Zadaniowaścisła
Realizuje zadanie
główne lekcji.
Wymienia
korzyści
Burza
mózgów
Naśladowcz
a ścisła
wypływające z
uprawiania sportu
Część
końcowa
Powtarza materiał
i umiejętności
zgromadzone w
czasie zajęć
- wspólnie z innymi
uczniami dochodzi do
wniosków, jak ruch i
uprawianie sportu wpływa
na zdrowie i samopoczucie
człowieka; czy a jeśli tak, to
w jakim celu powinno się
stosować przerwy w pracy i
nauce
- wymienia części układu
ruchu
- wymienia krzywizny
kręgosłupa,
- bada kręgosłup
- wymienia choroby
narządu ruchu i grupy
społeczne najbardziej na
nie narażone
- podaje korzyści jakie
niesie ze sobą uprawianie
sportu i ruch
Pogadanka
- czuwa nad poprawnością
wykonywania badania
Pogadanka
- zadaje pytania pomocnicze
- nagradza najbardziej
aktywnych podczas zajęć.
- podsumowuje zajęcia.