Pogoñ Lêbork - MKS Czarni Pruszcz Gdañski 2:0 (2:0)
- Bramki: 1:0 – Mariusz W£ADYKA (’36), 2:0 – Piotr KWAPIÑSKI ('38)
POGOÑ: Skrzypczak – P. Ma³ecki, Malek, Trawiñski – Iwosa (’90 – Ko³ucki), Piotrowski, Górski, Kalamaszek, Boguck
CZARNI: Tomasz Malc - Miros³aw Dacio (70, Rados³aw Barañczuk), Marcin Kwiecieñ, Marek Kwiatkowski, Sebastian
Ptach - Jakub Po¼niak (46, Tomasz Miklis), Micha³ Malek, Mariusz Malinowski, Adrian ¯uk, Daniel Knotowski (80,
Stanis³aw Kolczyñski) - Krzysztof Kwasny
Trener: Krzysztof Lisowski
¯Ã³³te kartki: Kalamaszek – Malc, Kwiecieñ
Po golach Mariusza W³adyki i Piotra Kwapiñskiego w pe³ni uda³ siê naszej dru¿ynie rewan¿ za pora¿kê w Pruszczu
Gdañskim. W meczu o przys³owiowe „sze¶æ― punktów Pogoñ zwyciê¿y³a po raz szósty w sezonie i powoli pnie siê w
górê ligowej tabeli. Mecz odby³ siê przy pustych trybunach.
„Szkoda, ¿e Pañstwo tego nie widzieli―- mo¿na by sparafrazowaæ anegdotê klasyka sztuki radiowej, kojarzon± z
przedwojennym sportowcem i dziennikarzem, najpierw Radia Polskiego, a pó¼niej Radia Wolna Europa, Wojciechem
Trojanowskim. Trojanowski by³ komentatorem podczas mityngu lekkoatletycznego w Warszawie w latach 30-tych. Na
starcie stanê³a znana wówczas sprinterka Kubasiewiczówna, a Trojanowski tak relacjonowa³ s³uchaczom: "Na
stadionie emocje siêgaj± zenitu. Kubasiewiczówna przygotowuje siê, w³a¶nie ¶ci±ga spodenki... Ach, jaka szkoda, ¿e
Pañstwo tego nie widz±...".
Trener Andrzej Ma³ecki zaskoczy³ zestawieniem wyj¶ciowej „jedenastki―. Na ³awce usiad³ duet napastników, którzy
grali z Gryfem i Brd±, czyli Damian Mielewczyk i Artur Rosiñski, a zast±pili ich przesuniêty z prawej pomocy W³adyka i
z lewej pomocy Kwapiñski. Z kolei ich miejsce w ¶rodkowej formacji zajêli odpowiednio Eliasz Iwosa i Daniel Bogucki.
Iwosa w poprzednich dwóch meczach nie znalaz³ siê nawet protokole meczowym. Równie¿ w defensywie dosz³o do
jednej zmiany, gdy¿ w roli ostatniego obroñcy zagra³ Daniel Malek a nie Robert M±drzak. Gdyby tak jeszcze zestawiæ
tê „jedenastkê― ze sk³adem, który przegra³ w Pruszczu, to osta³ siê tylko Ma³ecki, Górski i Piotrowski …
Utworzono 3 March, 2017, 14:56
Lêborczanie od pocz±tku przejêli inicjatywê. Najwiêksze zagro¿enie stwarzali po rzutach wolnych wykonywanych
przez Mariusza Kalamaszka, a dyktowanych za przewinienia na trudnym do upilnowania, szybkim W³adyce, b±d¼
dobrze zastawiaj±cym pi³kê Boguckim. Kalamaszek uderza³ bezpo¶rednio na bramkê lub szuka³ partnerów. W 2
minucie strzeli³ wysoko nad poprzeczk±. W 11 minucie gospodarze byli bardzo blisko objêcia prowadzenia, jednak
zamykaj±cy do¶rodkowanie Iwosa z kilku metrów nie trafi³ do siatki.
Trzeba przyznaæ, ¿e i go¶cie potrafili stworzyæ sobie dogodne sytuacje i czêsto przychodzi³o im to zbyt ³atwo, tak¿e
dziêki nerwowo graj±cym obroñcom Pogoni. Przyk³adem tego by³a akcja z 12 minuty, kiedy najgro¼niejszy i jedyny
nominalny napastnik Krzysztof Kwasny ogra³ Malka i Ma³eckiego i dopiero ofiarna interwencja S³awomira
Trawiñskiego zapobieg³a utracie gola. W 13 i 15 minucie gospodarze mieli dwa rzuty wolne, ale najpierw bezpo¶redni
strza³ Kalamaszka bramkarz odbi³ przed siebie, a nikogo nie by³o do dobitkê, a nastêpnie Grzegorz Górski zosta³
uprzedzony w polu karnym. Dwie minuty pó¼niej W³adyka za wysoko do¶rodkowa³ i Iwosa nie doskoczy³ do pi³ki. W
17 minucie Czarni wyszli z kontr±. Ma³ecki przegra³ powietrzny pojedynek, z interwencj± spó¼ni³ siê Malek i Kwasny
mia³ przed sob± tylko Skrzypczaka. Strzeli³ mocno i p³asko, ale obok s³upka. W 25 minucie Górski zagra³ górn±
pi³kê do Iwosy, który odegra³ do Kwapiñskiego, ale ten ostatni nie zd±¿y³ siê z³o¿yæ do strza³u.
W 32 minucie Pogoñ mog³a przegrywaæ po nieporozumieniu Trawiñskiego ze Skrzypczakiem. Pi³ka zmierza³a ju¿ do
pustej bramki i w ostatniej chwili wybi³ j± obroñca. Gola doczekali¶my siê w 36 minucie. Czarni stracili pi³kê na
przedpolu. W³adyka min±³ próbuj±cego odebraæ mu j± obroñcê i strzeli³ z 17 metrów. Futbolówkê po drodze
dotkn±³ jeszcze jeden z przyjezdnych, a tak¿e bramkarz zdo³a³ j± musn±æ, ale nie móg³ nic wiêcej zrobiæ. Dwie minuty
pó¼niej by³o ju¿ 2-0. W³adyka zbieg³ na praw± stronê i do¶rodkowa³ wprost na g³owê Górskiego, który
przytomnie zgra³ do oczekuj±cego w okolicach 10 metra Kwapiñskiego. Ten strzeli³ z powietrza, nie daj±c szans
bramkarzowi.
Zadowolony z przebiegu gry i wyniku trener Ma³ecki nie dokona³ w przerwie zmian. W 50 minucie ¶wietn± interwencj±
b³ysn±³ Malek, po starcie pi³ki przez jego kolegów w ¶rodku pola. Chwilê potem prostopad³e podanie otrzyma³
Kwasny i jego mocny strza³ Skrzypczak tylko odbi³ przed siebie. Na szczê¶cie dla gospodarzy dobitka rutynowanego
Malinowskiego by³a niecelna. W 54 minucie ³adn± akcjê zainicjowa³ Rados³aw Piotrowski. Wymieni³ pi³kê z Iwos±,
jednak strzeli³ nad poprzeczk±. W 65 minucie W³adyka spod linii koñcowej wycofa³ do Kwapiñskiego, ale jego strza³
zosta³ zablokowany na róg.
Kwadrans przed koñcem doskona³± okazjê zmarnowa³ wprowadzony Mielewczyk, kiedy W³adyka wy³o¿y³ mu
pi³kê, ale strzeli³ wprost w bramkarza. Dwie minuty potem hukn±³ mocno z sytuacyjnej pi³ki Iwosa, ale Malc by³ na
posterunku. W 81 minucie próbkê umiejêtno¶ci da³ Malinowski, gdy z w³asnej po³owy wykona³ prostopad³e,
kilkudziesiêciometrowe podanie do Kwasnego. Przytomny wybieg z bramki Skrzypczaka zapobieg³ utracie gola.
Jeszcze w 88 minucie go¶cie wywiedli w pole defensorów Pogoni, jednak bêd±cy ju¿ na „czystej― pozycji Kwasny
przeniós³ pi³kê nad poprzeczk±.
Trener Pogoni, Andrzej Ma³ecki powiedzia³ po meczu: „Dziêkujê zawodnikom za pe³ne zaanga¿owanie i uzyskanie
dobrego wyniku w tym wa¿nym meczu. Decyzj±, któr± podj±³em, co do zmian w sk³adzie, by³a trafna. My¶lê, ¿e po
tym zwyciêstwie zawodnicy uwierz± w swoje mo¿liwo¶ci i bêdziemy grac coraz lepiej.―